A szakértők tippjei jól jöhetnek, ha a szülők nem szeretnék, hogy a gyerekek kiessenek az iskolában megszerzett rutinból, és bátorítanák őket arra, hogy nyáron is olvassanak. Egy tanulással kapcsolatos kutatásokat végző szervezet, az NWEA nemrég hasznos tanácsokat tett közzé ebben a témában, ebből mutatunk néhányat.
Ha kell egy kis motiváció
Díjat gyakorlatilag bármiért lehet adni, amit a gyerek és a szülő közösen kitalál: például akkor, ha a gyerek rendszeresen olvas, befejez egy könyvet vagy akár a strandra vagy a parkba is magával viszi az aktuális olvasmányát.
„A lényeg, hogy izgalmas és mókás legyen az olvasás" – mutat rá Jeannie Votykpa tanulás-kutató.
Ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a jutalom ne játék legyen, hanem az is kapcsolódjon valahogy a tevékenységhez. Például kaphat egy könyvjelzőt, vagy közösen elmehettek könyvtárba.
Hogy élmény legyen az olvasás
„Az önálló olvasás magányos és félelmetes lehet a gyerekeknek" – állítja Francie Alexander, a Houghton Mifflin Harcourt tanuláshatékonyság kutatója. A szülők azonban segíthetnek, hogy az olvasás természetesebbnek hasson, belesimuljon a mindennapokba. Ne csak a felnőttek olvassanak a gyereknek, hanem kérjük meg az iskolásokat, hogy ők is olvassanak nekünk.
A hangos olvasásnak ráadásul számos előnye is van, mint a szókincs, a kiejtés és a szövegértés fejlesztése.
Olvasás elalvás előtt
Csináljatok nagy felhajtást az esti olvasás körül! Így a gyerek is azt érzi majd, hogy ez egy fontos esemény. Legyen az olvasás állandó része az esti rutinnak, épp olyan fontos momentum, mint a pizsamába bújás vagy a fogmosás.
Könyvklub a családban
A családi olvasásokat akár könyvklubként is kezelhetitek! Ráadásul csatlakozhatnak hozzá más családtagok, barátok is. Érdemes arra figyelni, hogy a tagok között ne legyen nagy a korkülönbség, hogy lehessen olyan könyvet találni, ami mindenkit megszólít.
Végül üljetek össze, és beszéljétek ki az olvasott könyvet!
Egy kis trükk
Azok a gyerekek, akik saját bevallásuk szerint nem szeretnek olvasni, más tevékenységhez kapcsolva rákaphatnak az ízére. Ha a képzőművészet, sport vagy a zene érdekli őket, érdemes lehet ezekről a témákról olvasni.
Elmélyíteni az olvasás szeretetét
Ha a gyereknek jól megy az olvasás, akkor sem érdemes hátradőlni. A szülők például úgy tudnak segíteni elmélyíteni ezt a szenvedélyt, ha beszélgetést kezdeményeznek arról, amit a gyerek olvasott. Ha átgondolja a történet fontos részeit, megfogalmazza, hogy milyen konfliktusok voltak a szereplők között, és ezeket hogyan oldották meg, mélyebben megértheti az olvasottakat.
A szövegértést a hangosolvasás is fejleszti. A fentiek nemcsak abban segítenek, hogy a gyerekek ne felejtsék el a tanultakat, hanem még újakra is szert tehetnek.
Fotó: pexels.com