A Goncourt-díj történetében először online jelentették be a nyertes nevét, aki Hervé Le Tellier lett az Anomália című regényével. A könyv cselekménye 2021-ben egy Párizs és New York közti repülőúton veszi kezdetét, és a gép 11 különböző utasa narrálja, köztük egy részmunkaidős bérgyilkos és egy nigériai popsztár. Az utasoknak a megmagyarázhatatlan esemény által felkavart életének más-más stílusban történő bemutatásán keresztül reflektál a mai világra.
A mű lényege a műfajkeveredés a klasszikus történetmeséléstől a rendőri kihallgatások jegyzőkönyvein át a krimiig, ami lehetőséget teremt az írónak olyan egzisztenciális és metafizikai kérdések körbejárására, mint a szerelem, a család, az öngyilkosság vagy a valósághoz való viszony. A regény elsősorban arra a kérdésre keresi a választ, hogy a megélt tapasztalatokból az emberek milyen következtetéseket vonnak le, levonnak-e egyáltalán következtetéseket.
A matematikus végzettségű szerző az irodalmi kísérletezéséről híres Oulipo társaság tagja, és eddig nagyjából harminc könyvet publikált. A díj elnyerése után így nyilatkozott: "Egy olyan díjra, mint a Goncourt, soha nem számít az ember. Először is nem azért ír, hogy megkapja és nem is lehet elképzelni, hogy milyen is az, amikor megkapja".
Bár a Goncourt-nyertesek csak jelképes, 10 eurós összeget tehetnek zsebre, ám maga a díj elnyerése elképesztő eladásokat szokott gerjeszteni, ami elérheti a több százezres példányszámot is.
A másik legjelentősebb francia irodalmi elismerést, a főként formai újításokért adományozott Renaudot-díjat a zsűri Marie-Hélene Lafonnak ítélte a Buchet-Chastel kiadó gondozásában megjelent Histoire du fils (A fiú története) című regényért, amely 1908 és 2008 között játszódik.
A két díj amúgy nem is jöhetett volna jobban a francia könyvesboltosoknak sem, akik a koronavírus-korlátozások lazítása miatt épp most nyithatják újra üzleteiket.