Valahol Oslótól északra növekszik egy erdő, amelynek lucfenyői most még csak nagyjából egyméteresek. Sok-sok év múlva, amikor ezek a fák már jó magasak lesznek, belőlük készítik majd azt a papírt, amelyet egy különleges könyvtárba szánt könyvekhez használnak fel. A közelmúltban nagyjából kétszáz ember látogatott el a helyszínre (köztük a BBC munkatársa), mégpedig annak biztos tudatában, hogy a jelenlévők közül már senki sem fogja olvasni azokat a könyveket.
A Future Library elnevezésű projekt lényege ugyanis az, hogy a felkért szerzők által leadott műveket csak 100 év múlva fogják publikálni. Az első kézirat 2014-ben futott be, és a tervek szerint a program 2113-ig tart majd. Az első történetet Margaret Atwood adta le, azóta pedig olyan szerzők járultak hozzá a Jövő Könyvtárhoz, mint az angol David Mitchell, az izlandi Sjón, a török Elif Shafak, a dél-koreai Han Kang és a vietnami-amerikai Ocean Vuong.
Idén a zimbabwei Tsitsi Dangarembga és a norvég Karl Ove Knausgard is részt vett az eseményen, lényegében egy sétán, utána pedig leadták kézirataikat – azok tartalmáról azonban semmit sem árulhattak el, csak a címét fedhették fel: Dangarembga művének címe Narini and Her Donkey (~Narini és a szamara), míg Knausgaard a Blind Book (~Vak könyv) címet adta.
A kéziratokat az oslói közkönyvtárban elkülönítve, egy Csendes szobának nevezett helyen őrzik (amely küllemében egy fából épített barlangnak tűnik - lásd a nyitóképet), zárt üvegezett tárolókban. 2114-ben fogják felnyitni őket, akkor vágják majd ki a telepített – és vélhetően már nagyra nőtt – fákat, hogy papírt készítsenek belőlük, akkor pedig majd egyszerre jelentetik meg az összes könyvet.
A projekt alapgondolata – és ezt már az egyik ötletgazda, a skót Katie Paterson mondja – az időtlenség, hogy túllássunk a saját életünk időkeretein. Eziránt pedig nemcsak az írók, hanem Oslo városa is elhivatott: a városvezetők ugyanis a saját és hivatali utódaik nevében is elkötelezték magukat aziránt, hogy megóvják az erdőt és a könyvtárat a következő száz évben. És bár egyelőre senki sem olvashatja a szóban forgó könyveket, az erdőben bárki sétát tehet, sőt, ellátogathat az oslói Csendes szobába is, amelyet idén adott át a város polgármestere.
Forrás: BBC