Oslóban épül egy könyvtár, amelynek még senki nem olvashatja a könyveit

Oslóban épül egy könyvtár, amelynek még senki nem olvashatja a könyveit

ro | 2022. július 01. |

Valahol Oslótól északra növekszik egy erdő, amelynek lucfenyői most még csak nagyjából egyméteresek. Sok-sok év múlva, amikor ezek a fák már jó magasak lesznek, belőlük készítik majd azt a papírt, amelyet egy különleges könyvtárba szánt könyvekhez használnak fel. A közelmúltban nagyjából kétszáz ember látogatott el a helyszínre (köztük a BBC munkatársa), mégpedig annak biztos tudatában, hogy a jelenlévők közül már senki sem fogja olvasni azokat a könyveket.

A Future Library elnevezésű projekt lényege ugyanis az, hogy a felkért szerzők által leadott műveket csak 100 év múlva fogják publikálni. Az első kézirat 2014-ben futott be, és a tervek szerint a program 2113-ig tart majd. Az első történetet Margaret Atwood adta le, azóta pedig olyan szerzők járultak hozzá a Jövő Könyvtárhoz, mint az angol David Mitchell, az izlandi Sjón, a török Elif Shafak, a dél-koreai Han Kang és a vietnami-amerikai Ocean Vuong.

Idén a zimbabwei Tsitsi Dangarembga és a norvég Karl Ove Knausgard is részt vett az eseményen, lényegében egy sétán, utána pedig leadták kézirataikat – azok tartalmáról azonban semmit sem árulhattak el, csak a címét fedhették fel: Dangarembga művének címe Narini and Her Donkey (~Narini és a szamara), míg Knausgaard a Blind Book (~Vak könyv) címet adta.

A kéziratokat az oslói közkönyvtárban elkülönítve, egy Csendes szobának nevezett helyen őrzik (amely küllemében egy fából épített barlangnak tűnik - lásd a nyitóképet), zárt üvegezett tárolókban. 2114-ben fogják felnyitni őket, akkor vágják majd ki a telepített – és vélhetően már nagyra nőtt – fákat, hogy papírt készítsenek belőlük, akkor pedig majd egyszerre jelentetik meg az összes könyvet.

A projekt alapgondolata – és ezt már az egyik ötletgazda, a skót Katie Paterson mondja – az időtlenség, hogy túllássunk a saját életünk időkeretein. Eziránt pedig nemcsak az írók, hanem Oslo városa is elhivatott: a városvezetők ugyanis a saját és hivatali utódaik nevében is elkötelezték magukat aziránt, hogy megóvják az erdőt és a könyvtárat a következő száz évben. És bár egyelőre senki sem olvashatja a szóban forgó könyveket, az erdőben bárki sétát tehet, sőt, ellátogathat az oslói Csendes szobába is, amelyet idén adott át a város polgármestere.

Forrás: BBC

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Tsitsi Dangarembga következő könyvét leghamarabb csak 2114-ben olvashatjuk

Margaret Atwood, Ocean Vuong és Karl Ove Knausgard után a zimbabwei író is csatlakozott a Future Library programhoz - írja a Guardian.

...
Hírek

Knausgard írt egy könyvet, amit csak száz év múlva lehet elolvasni

...
Hírek

A török Elif Shafak is vállalta, hogy könyvét csak 100 év múlva olvassák el

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Hírek
...
Panodyssey

Milyen történeteket mesél egy város vagy egy falu? Írd meg a Panodyssey pályázatára!

...
Szórakozás

Mi köze az Utódlásnak egy Pulitzer-díjas amerikai költőhöz?

...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

...
Hírek

Radnóti Miklós dedikált kötete lett a csúcstartó

...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket