Tsitsi Dangarembga következő könyvét leghamarabb csak 2114-ben olvashatjuk

Margaret Atwood, Ocean Vuong és Karl Ove Knausgard után a zimbabwei író is csatlakozott a Future Library programhoz - írja a Guardian.

Simon Eszter | 2021. augusztus 26. |

Dangarembga legutóbbi könyve a This Mournable Body, amely a 2021-es Booker-díj rövid listáján is szerepelt, feszült hangulatban mutatja be egy reményvesztett fiatal lány  sorsát, aki a gyarmati időszak után megpróbálja újra felépíteni az életét Zimbabwében.  

A szerző következő munkáját azonban csak 2114-ben olvashatjuk, hiszen Dangarembga nyolcadikként csatlakozott a Future Library projekthez - erről korábban itt írtunk -, amelyben eddig Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón, Elif Shafak, Han Kang, Karl Ove Knausgard és Ocean Vuong vesz részt.

A Future Library megalkotója a skót Katie Paterson, akinek 2014-ben az az ötlete támadt, hogy egyfajta időkapszulaként használva az oslói Deichman könyvtárat, száz évig őrizzék az írók kéziratait, amelyeket majd 2114-ben publikálnak. A koncepció fontos része a környezettudatosság, ezért 2014-ben ezer norvég lucfenyőt ültettek, hogy a száz év múlva publikálásra kerülő könyveket, ezekből a fákból készült papírra nyomtathassák.  

„Ezzel az alkotással nagy vágyam teljesül, mert számomra fontos, hogy egy olyan kultúrában éljünk, ahol fontos a fenntarthatóság és felhívjuk a figyelmet arra, hogy a bolygónk még sokáig élhető maradjon. Izgalmas és kiváltságos dolog, hogy a könyvemet csak száz év múlva olvassák majd” – mondta Dangarembga. 

A szerző első könyve 1988-ban jelent meg Nervous Conditions címen és Dangarembga meglepetésére a könyv számos elismerést kapott. A kötet különlegessége, hogy ez volt az első könyv, amelyet zimbabwei származású fekete női író angol nyelven publikált. 

Az író a Guardiannek úgy fogalmazott, nem aggódik amiatt, hogy nem fogja tudni, hogyan fogadják majd a száz évig publikálásra váró könyvet. „Mindig én magam vagyok az első közönség, tehát ha úgy érzem, hogy elégedett vagyok a munkámmal, akkor képes vagyok elengedni. Régóta és sokat írok visszajelzés nélkül. Persze, ha olyan visszajelzések érkeznek, mint amilyeneket a This Mournable Body után kaptam, az csodálatos érzés.” 

„Hatalmas megtisztelés, hogy Tsitsi Dangarembga, akinek könyvei képesek formálni a világot, csatlakozott a Future Library projekthez. Dangarembga megragadja és közli a létfontosságú igazságokat, az író szavai olyanok, mint a remény hangjai, ami sok erőt ad az embereknek szerte a világban – meséli Paterson. – Bátor és felejthetetlen írásain keresztül mutatja be az elnyomást, a diszkriminációt és a rasszizmust”. 

Dangarembga is nagy megtisztelésnek tekinti a Future Library felkérését. Mint mondta, számára megdöbbentő volt a megkeresés, mert nem gondol magára olyan íróként, aki hasonló felkérést kapna. 

A This Mournable Body-t a BBC a világot alakító 100 könyv közé sorolta. Az író jelenleg Hararéban él és egyszerre két könyvön dolgozik, amelyek ezúttal ismeretterjesztő és spekulatív hangvételűek lesznek. Dangarembgát tavaly a hararei korrupcióellenes tüntetések során letartóztatták és a nyilvános erőszakra buzdítás vádja miatt a szerző jelenleg is a tárgyalási időpontra vár. Dangarembgát számos író- és szólásszabadsággal foglalkozó szervezet támogatja, akik szintén kifejezték felháborodásukat és a vádak eltörlését kérték.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Han Kang könyvét közel 100 év múlva lehet majd elolvasni

...
Hírek

100 év múlva jön az új Atwood-regény

...
Hírek

A török Elif Shafak is vállalta, hogy könyvét csak 100 év múlva olvassák el

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...
ko

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A legújabb Bűn és bűnhődés egyelőre nehezen találja az irányt

Dosztojevszkij nagy klasszikusát, a Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó adaptálta színpadra az Örkényben. Vannak erős pillanatai, mégis hiányérzetünk maradt.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.