Miért villa? Bírálják Esterházy otthonának elnevezését

Egyesek szerint lehetne jobb nevet is találni a Villa Esterházy helyett, ugyanis az építészetileg nem pontos, nem mellesleg pedig lehetne magyar elnevezése. Íme Vámos Miklós válasza.

sza | 2026. február 02. |

„Most, hogy E. P. házának bebútorozása a következő feladatom, nemcsak a dicséreteket kapom meg, hanem bírálatot is. Főleg azért, mert azt az alkotóházat Villa Esterházy néven szeretnénk használni” – írta Vámos Miklós, az Esterházy-villa felújítását kezdeményező és a projektet összefogó író egy friss Facebook-posztban.

A bejegyzés szerint többen is jelezték Vámosnak, hogy a Villa Esterházy elnevezés nem helyénvaló, ugyanis építészeti értelemben nem egy villáról van szó, de az író kitart az elnevezés mellett. Kiderült, a külföldi írók szempontjai, az „Esterházy-ház” szóismétlés és egy jövőbeli képzőművészeti alkotás is közrejátszott a döntésben.

„Annak idején két okból választottam ezt. 1. Az Esterházy ház ugye szóismétléses, két ház sok egy mondatba. 2. Nem az épület múltjára gondoltam, hanem a jövőjére, az egyre több külföldi műfordítóra és íróra, akik pályáznak, s utána jönnek ide. Nekik a Villa Esterházy világos és érthető.

3. Már a legelején elképzeltem, hogy lesz egy hálatábla a kertben, nagyméretű villát formázó, amelynek fönt a fogaira négy nyelven írjuk (véssük?) rá azt a szót: KÖSZÖNÖM.”

– olvasható a bejegyzésben.

Az Esterházy-villát 2024-ben a család el akarta adni, de a helyi önkormányzat közbelépett és a ház megmentésére és fenntartására megalakult a Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza Alapítvány. A hosszas felújítási folyamatokba még tavaly nyáron kaphattunk betekintést egy színvonalas nyíltnap keretében, január 22-én pedig az elkészült házat is bejártuk, továbbá Dragomán Györgyöt és Vámos Miklóst kérdeztük az alkotóház jövőjéről.

Vámos egyelőre kitart az Villa Esterházy elnevezésnél, de azt írja, lehet, hogy ez változni fog a jövőben.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Az egyik legfontosabb hely ma Magyarországon” – elkészült Esterházy Péter egykori otthona

A részletekről Vámos Miklóst és Dragomán Györgyöt kérdeztük.

...

Miért döntött úgy Krasznahorkai, Esterházy és Nádas is, hogy külföldre viszi a hagyatékát?

Budapest helyett Bécs vagy Berlin: összefoglaltuk, miért kerülnek külföldre a magyar szerzők hagyatékai. 

...

Fotók: nagy erőkkel halad az Esterházy-villa felújítása

Egyre közelebb vagyunk a célhoz!

KÖNYVHÉT
...

Ezt hallgasd a foci-vb után: Tíz meccs, száz év politika – Podcast Kele Jánossal

A foci-vb véget ért, de a Flair még mindig tartogat újabb részeket: Kele János futballszakíró is a vendégünk volt.

...

Kömlődi Ferenc jövőkutató: Az evolúció nem áll meg az embernél

Kömlődi Ferenccel az evolúció, a mesterséges intelligencia és a sci-fi kérdéseit jártuk körül.

...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

Hírek
...

A könyveladások szerint a Z-generációt egyre jobban érdekli a vallás

...

Kik nyerik a 2026-os Mastercard–Alkotótárs ösztöndíjat? Bemutatjuk a jelentkezőket! (4. rész)

...

Tompa Andrea: „Szeretnék ebből a pizsamázásból megélni”

...

Ezt lehet tudni eddig a Percy Jackson és az olimposziak 3. évadáról

...

Liszt Ferenc levelezése és Jókai Mór sci-fi regénye is elérhetővé vált

...

A Heated Rivalry sztárja fogja játszani az új Carley Fortune-adaptáció főszerepét

Hodász András: Bújtatott egyházüldözés volt az elmúlt 16 évben, a kormány éreztette, hogy kikkel nem ért egyet

Hodász András: Bújtatott egyházüldözés volt az elmúlt 16 évben, a kormány éreztette, hogy kikkel nem ért egyet

Hogyan kapcsolódik össze egyház, politika és személyes sors? Hodász Andrással beszélgettünk legújabb könyve kapcsán. 

Szerzőink

chk
chk

Ezeket a műsorokat néztek legtöbben a Netflixen 2026 első felében

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Németh Gábor: Mondatisten földi helytartója

Olvass!
...

„A barátnőd, a cimborád, a nőd vagy bármi, amit csak szeretnél”: Olvass bele Frida Kahlo szerelmes leveleibe!

Magyarul először olvasható válogatás a festőművész szerelmes leveleiből.

...

„Könnyebb skizofrénnek lenni és halottakkal beszélgetni, mint szembenézni a magánnyal” – Olvass bele Ijjas Flóra regényébe!

Benned is felerősödnek a zajok, ha lehalkul a külvilág? Olvass bele Ijjas Flóra regényébe!

...

Milyen férfi az ilyen? Olvass bele Charles Bukowski újra megjelent novelláskötetébe!

„Senki sem engedhette meg magának, hogy kiszakítsa az egyik nadrágját a térdénél, mert akkor kiderült volna, hogy szegény, és hogy seggfej…”