Több tízezer méhet loptak el Pennsylvaniában egy földről, ami komoly jele annak, hogy a Föld méhállományért egyre nagyobb küzdelem fog folyni, ahogyan csökken a méhek száma. Az MTI híre szerint a Giant Company szóvivője, Jessica Groves azt nyilatkozta, a méhkasokkal a helyi méhpopuláció csökkenése elleni küzdelemhez próbáltak hozzájárulni. 2021-ben ugyanis Pennsylvania államban a méhészek méhpopulációjuk 41 százalékos csökkenéséről számoltak be, ami még mindig kisebb, mint az országos átlag, ami 2020 és 2021 áprilisa között 45,5 százalék volt.
Az országszerte csökkenő méhpopuláció komoly aggodalmat okoz a mezőgazdaságban és a környezetvédelemben, mivel az USA élelmiszer-ellátásának kb. harmada a növényeket beporzó méhektől függ.
Hogy mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek, arról Maja Lunde írt könyvet pár éve A méhek története című könyvében. Ahogy azt a fenti eset is mutatja, ez a felvetés sajnos ma már nemcsak gondolatkísérlet, hanem nagyon is valós probléma, hiszen folyamatosan pusztul a Föld méhállománya, aminek számos nagyon rossz következménye lehet, például előfordulhat, hogy nekünk kell majd beporozni a virágokat, nem is beszélve a hasonló bűncselekményekről, amelyek egyre gyakrabban fordulnak elő.
Maja Lunde A méhek története című regényéhez kapcsolódva a méhek jelentőségéről, a természeti rendszerek összefüggéseiről és a méhkasok belső világáról Kovács-Hostyánszki Anikó ökológussal beszélgettünk.
Tovább olvasokA méhek története három síkon fut, három főszereplővel: az első a modern méhkaptár kifejlesztésének, a második az elnéptelenedés szindróma felbukkanásának idején játszódik, a harmadik pedig a jövő disztópikusnak látszó Kínájába kalauzol, az Összeomlás utáni évtizedekbe. Maja Lundével interjúztuk a könyv megjelenésekor, akkor ezt mondta: „A méhekben az nyűgöz le a leginkább, hogy megmutatják, a klímaváltozás nem valami elvont dolog, ami a légkörben, tőlünk távol történik. A saját kertünkben zajlik, és mindannyian tehetünk valamit a változásért."