Online petícióban követelik Demeter Szilárd lemondását

Online petícióban követelik Demeter Szilárd lemondását

ro | 2020. november 30. |

Több mint 8 ezren aláírták már azt a nyílt levelet, amelyben elutasítják Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának múlt heti írását, amelyben Soros Györgyöt Hitlerhez, a liberális, azaz szabadelvű embereket pedig a nácikhoz hasonlítja.

A publicisztika szombaton jelent meg az Origón, és hatalmas felháborodást váltott ki. Vámos Miklós elküldte a PIM-főigazgatót melegebb éghajlatra, Schein Gábor pedig azt írta, hogy "Az a beszéd, amely egyenlőségjelet tesz a jogállamiság és a gázkamrák, a szolidaritás és a jogfosztás, az Európai Unió és Hitler Harmadik Birodalma közé, az magát a nyelvet törli el", Jászberényi Sándor azt írta, hogy a holokauszt nem összehasonlítható semmivel. Az írás ellen tiltakoztak a magyar és nemzetközi zsidó szervezetek is. Demeter Szilárdot vasárnap bocsánatkérésre szólította fel a Szépírók Társasága.

Demeter Szilárd vasárnap visszavonta az írását, és törölte Facebook-oldalát. Ugyancsak vasárnap indított online petíciót Horgas Péter látvány- és díszlettervező, politikai aktivista, melynek aláírói között megtalálható például Forgách András, Bán Zsófia és Závada Pál. A nyílt levél aláírói egyebek között azt követelik, hogy a PIM-főigazgató azonnal mondjon le minden közéleti funkciójáról, és vonuljon ki a magyar közéletből.

A Telex közben arról ír, hogy ma hajnalban demonstrálók tiltakoztak a PIM előtt: egy nagy lepedőre festették Pilinszky János Költemény című versét, illetve Esterházy Péter A baj című kiállításmegnyitó beszédének utolsó két szakaszát, és ezt szerették volna kiragasztani a múzeum falára. Mivel a műemlék épületre nem rögzíthették, ezért az végül az utca másik oldalára került ki.

UPDATE:

Az ügy napirendre került a parlamentben is, ahol az ellenzéki képviselők kérdezték Varga Mihály pénzügyminisztert, miniszterelnök-helyettest, a felszólalásából ugyanakkor az derült ki, hogy a kormány nem meneszti Demeter Szilárdot. A Telex szerint Varga mindezt azzal indokolta, hogy a PIM főigazgatója elismerte hibáját, visszavonta, törölte írását.

Kepes András pedig a Facebookon arról írt, hogy december elsején lett volna új könyvének bemutatója a PIM-ben, amit online lehetett volna követni, ám Demeter Szilárd írása miatt lemondta azt: "A magyar irodalom és művészet progresszív vonulata számomra az emberségről, a megértésről, a tisztességről, az európai gondolkodásról szól. A gyűlölködő gondolat veszélyesebb vírus, mint a járvány. A Covid-19 ellen lehet maszkkal, vakcinával, távolságtartással védekezni. A kulturálatlan, kirekesztő embertelenség ellen csak tiltakozással és távolságtartással lehet."

Napközben amúgy a Budavári Önkormányzat közölte, hogy Demeter publicisztikája miatt szerződést bont a PIM-mel. Az I. kerületi önkormányzat eddig ingyen bocsátotta a PIM rendelkezésére a Mesemúzeum épületét. "A programmal szemben nincsen kifogásunk, azonban a Budavári Önkormányzat addig nem hajlandó a PIM-et támogatni, amíg azt Demeter Szilárd vezeti. A másik, szintén ingyenes használatba adott helyiségben működő Kortárs Irodalmi Műhelyt a jövőben az önkormányzat kulturális csapata működteti majd" - írták.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Demeter Szilárdot bocsánatkérésre szólítja fel a Szépírók Társasága

Az írószervezet szerint "A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának utolsó nyilatkozata a rendszer hosszú és nehéz agóniájának egyik, nem első, de eddig legpenetránsabb, tünete."

...
Hírek

Demeter Szilárd visszavonja írását, törli a Facebook-oldalát

Demeter Szilárd egy ideig saját Facebook-oldalán védte véleményét, majd az MTI-ben adott ki közleményt, végül visszavonta origós publicisztikáját és törölte profilját.

...
Hírek

Jászberényi: A holokauszt nem összehasonlítható semmivel

Jászberényi Sándor botrányosnak és kontraprokduktívnak tartka Demeter Szilárd megszólalását.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

Szerzőink

...
Sándor Anna

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

...
Sándor Anna

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Olvass!
...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

 A Keserű víz Milbacher Róbert eddigi legszemélyesebb és legkatartikusabb könyve. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

Nádasdy Ádám visszaemlékezéseiben feltárul egy határokon átívelő, szerteágazó családtörténet, és az, hogy milyen volt felnőni egy soknyelvű, többkultúrájú családban a szürke ötvenes években. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!