Daniel Kehlmann ezekkel a könyvekkel kalauzol végig Berlinen

Daniel Kehlmann ezekkel a könyvekkel kalauzol végig Berlinen

A New York Times elindított idén nyáron egy szuper sorozatot, amelyben írók ajánlanak könyveket a városukról. Leila Slimani például Párizsban tartott könyves idegenvezetést, most pedig Daniel Kehlmann ajánlott könyveket egy berlini kiruccanás előtt – vagy helyett.

Nyitókép: Valuska Gábor

ro | 2022. július 13. |

Ha Berlinbe utazunk, felkészülésként Daniel Kehlmann a 20. század egyik legnagyszerűbb modernista regényeként emlegetett Berlin, Alexanderplatzot ajánlja Alfred Döblintől. A kérdésre, hogy milyen könyvet vigyünk magunkkal egy berlini útra, az író Vladimir Nabokov az Adomány című kötetét ajánlja. Ez Nabokov utolsó, oroszul írt könyve: egy Berlinbe menekült fiatal orosz író a hőse, és természetesen nagy figyelmet kap benne az orosz emigránsok sorsa is. A 20. század elején, és szintén a német fővárosban játszódik Irmgard Keun A műselyemlány című regénye, amelynek pimasz, vicces narrátori hangját nem egykönnyen felejti el az ember. Hans Fallada Halálodra magad maradsz című kötete pedig egy nagy társadalmi regény, amely a náci uralom alatt játszódik. Kehlmann szerint az olvasónak könnyen rémálmokat okozhat a könyv, de ennek köszönhetően valamiféle fogalma mégiscsak lehet arról, milyen lehetett a nácik alatt Berlinben az élet.

Daniel Kehlmann: A bolond karakterében mindig van valami démoni és sötét
Daniel Kehlmann: A bolond karakterében mindig van valami démoni és sötét
Tovább olvasok

Akinek nincs ideje utazni, annak az író Theodor Fontane könyveit ajánlja, melyek gyakran a Berlin környéki Brandenburgban játszódnak. De szintén hasznos lehet Voltaire memoárja, aki annak idején nagy barátságot ápolt Nagy Frigyes porosz királlyal. Kehlmann szerint Berlinben jelenleg a legtöbbet („nyilvánvaló okokból”) ukrán írókról beszélnek, név szerint Andrej Kurkovot és Jurij Andruhovicsot említette, valamint azokról a disszedens orosz írókról, akik Berlinben telepedtek le és politikai okokból nem térhetnek haza – közéjük tartozik Vlagyimir Szorokin, Ljudmila Ulickaja és Viktor Jerofejev. Kehlmann ezen a ponton megjegyezte, hogy Európában ők mind nagyon ismert szerzők, viszont az összes nagy íróhoz hasonlóan, akik nem angolul írnak, a nevük is jóformán ismeretlen az Egyesült Államokban.

5 könyv, amivel beléphetsz a Kehlmann-univerzumba!
Tovább olvasok

A hangoskönyvek közül Bertold Brecht Koldusoperáját ajánlja, amelynek létezik egy BBC-változata David Bowie-val. Ha viszont valaki „irodalmi zarándoklatot” szeretne tenni, Kehlmann egy kevésbé szívderítő helyszínre hívja fel a figyelmet: ő a hohenschönhauseni börtönt ajánlja, ahol a keletnémet titkosrendőrség a másként gondolkodókat, köztük sok írót vallatott. Annak idején még a térképeken sem szerepelt, most viszont egykori fogvatartottak vezetik végig a látogatókat. Kehlmann szerint egy hohenschönhauseni túra könnyen tönkreteheti az ember napját, viszont a legtöbb könyvnél vagy múzeumnál jobban segít majd megérteni, hogy mi is történt a 20. század második felében.

Forrás: NYTimes

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Daniel Kehlmann Tyllje is szerepel a Nemzetközi Booker-díj rövidlistáján

Kihirdették a Nemzetközi Booker-díj rövidlistáját. Az 50 ezer font jutalommal járó elismerésért olyan szerzők vannak versenyben, mint Daniel Kehlmann, Yōko Ogowa vagy Gabriela Cabezón Cámara. A rövidlistán összesen hat könyv szerepel, a nyertes könyv címét május 19-én árulják el. 

...
Nagy

Daniel Kehlmann: A bolond karakterében mindig van valami démoni és sötét

...
Nagy

Daniel Kehlmann műveit a játékossága teszi egyedülállóvá

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]