Drasztikusan csökkent a kisebbséghez tartozó szereplő a gyerekkönyvekben

Drasztikusan csökkent a kisebbséghez tartozó szereplő a gyerekkönyvekben

"Most fontosabb, mint valaha, hogy minden gyermek megtalálhassa magát azokban a könyvekben, amelyeket olvas." - jelentette ki a kutaás vezetője.

bzs | 2024. december 02. |

Felére csökkent a valamilyen kisebbséghez tartozó karakterek megjelenése a gyerekkönyvekben egy friss kutatás szerint. A felmérésben a nemzeti vagy etnikai kisebbségek tagjait vették figyelembe (angolul “Racially minoritised”), akiket a meghatározás szerint „a hatalom és a társadalmi folyamatok révén aktívan kisebbségi helyzetben tartanak, és nem csupán statisztikailag vannak kisebbségben egy adott országban”. (Gyakran pedig ahol szerepel, ott is problematikus, mint Jamie Oliver könyvében, amiről itt írtunk.)

Háttérbe szoruló kisebbségek

2022-ben még 30 százalék volt azoknak a könyvszereplőknek az aránya, akiket a fenti meghatározás alapján valamilyen kisebbséghez tartozóként azonosítottak, 2023-ra ez 17 százalékra esett a Centre for Literacy in Primary Education (CLPE) felmérése szerint. Bár ez még mindig 4 százalékkal több, mint a 2017-es adat. A szervezet vezetője a kutatáshoz írott előszavában felhívja a figyelmet a történelmi mintázatok alapján arra, hogy a kiadók elfogadást célzó törekvéseiben egyfajta ciklikusság mutatkozik. "Bár ez csalódást keltő, mindig is egyfajta óvatos optimizmussal szemléltük az elmúlt évek növekvő tendenciáit."

"Talán megbocsátható, hogy a tavalyi évben örvendeztünk a közösen elért szép eredmények, a jól végzett munka felett." - tette hozzá a kutatóintézet egy másik vezetője. "Ezek a friss, kijózanítóbb eredmények - különösen a rasszista indíttatású zavargásokkal terhelt nyár után - emlékeztettek minket arra, hogy távolról sincs vége a munkánknak. (Az olvasás fontosságáról itt írtunk)

Most fontosabb, mint valaha, hogy minden gyermek megtalálhassa magát azokban a könyvekben, amelyeket olvas."

Az Egyesült Királyságban 2023-ban 5,884 új, a 3-tól 11 éves korú gyerekeknek szóló képes-, fiction- és non-fiction könyv jelent meg. Közülük mindössze 999-ben szerepel a kritériumoknak megfelelő karakter. Előfordul ugyanis, hogy a kisebbséghez tartozók csupán háttérfigurák. Ez volt az eset a könyvek 32 százalékában. Ebben a tekintetben is romlott a helyzet tavalyhoz képest. Ha a tendencia folytatódik, és a kisebbségeket képviselő karakterek főszereplőkből csupán a háttérben mozgó alakok lesznek, az ahhoz vezethet, hogy az ilyen ábrázolások visszazuhannak a tokenizmus szintjére ahelyett, hogy valódi reprezentációt biztosítanának ezeknek a csoportoknak és szereplőknek. Úgy tűnik, még a képeskönyvekben a legjobb az arány. Itt a megjelent címek 55 százalékában szerepeltek kiseggségi háttérrel rendelkező szereplők.  

A kutatás következtetésében felhívják a figyelmet annak a fontosságára, hogy a kiadói munka minden szintjén legyen jelen az integráció. Emmellett azonban emlékeztettek arra is, hogy bár fontos a könyvekben megjeleníteni a társadalmi igazságtalanságokat, ha a kisebbségi szereplőket is felvonultató könyvek "kizárólag a szenvedést, az elnyomást, a nehézségeket vagy épp a sikert mutatják be", az csak meghatározott célokra, például meghatározott közönség számára vagy egy meghatározott esemény megörökítésére használható. (A felnőttek kapcsán itt írtunk a jelenségről.)

Másrészt „ha erőfeszítéseket teszünk annak biztosítására, hogy az általunk fogyasztott irodalom alapkövetelményként befogadó legyen, akkor ez így is marad, függetlenül attól, hogy mi történik a könyvespolcon túli világban”.

Forrás: The Guardian

Fotó: pixabay.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Több száz, etnikai és LMBTQ kisebbségekről szóló könyvet dobhattak ki egy iskolában

Vizsgálat indult egy New York-i iskola ellen, miután egy helyi újságíró több száz könyv kidobásával vádolta meg az intézményt. A kidobott könyvek többsége etnikai kisebbségekről és az LMBTQ-közösségről szól, a borítóikon cédulák jelölték a kidobás okát.

...

Ha társadalomként fejlődni akarunk, tolerálnunk kell a kisebbségi véleményeket is?

Jeremy Kauffman a szólásszabadság élharcosa, aki elutasítja a cenzúra vagy tartalomkorlátozás minden formáját, egyedül a törvényi kereteket tartja betartandó határnak. Budapesti látogatása alkalmából nemcsak a szabadságról, hanem felelősségvállalásról is kérdeztük.

...

Csak a gyerekkönyvek 1 százalékában kisebbségi a főszereplő

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Lovagok, festők, szentek vagy épp orosz politikusok adják egymásnak a kilincset ebben a listában. Ha történelmi kalandot keresel, itt érdemes kezdened!

Szerzőink

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.