Felére csökkent a valamilyen kisebbséghez tartozó karakterek megjelenése a gyerekkönyvekben egy friss kutatás szerint. A felmérésben a nemzeti vagy etnikai kisebbségek tagjait vették figyelembe (angolul “Racially minoritised”), akiket a meghatározás szerint „a hatalom és a társadalmi folyamatok révén aktívan kisebbségi helyzetben tartanak, és nem csupán statisztikailag vannak kisebbségben egy adott országban”. (Gyakran pedig ahol szerepel, ott is problematikus, mint Jamie Oliver könyvében, amiről itt írtunk.)
Háttérbe szoruló kisebbségek
2022-ben még 30 százalék volt azoknak a könyvszereplőknek az aránya, akiket a fenti meghatározás alapján valamilyen kisebbséghez tartozóként azonosítottak, 2023-ra ez 17 százalékra esett a Centre for Literacy in Primary Education (CLPE) felmérése szerint. Bár ez még mindig 4 százalékkal több, mint a 2017-es adat. A szervezet vezetője a kutatáshoz írott előszavában felhívja a figyelmet a történelmi mintázatok alapján arra, hogy a kiadók elfogadást célzó törekvéseiben egyfajta ciklikusság mutatkozik. "Bár ez csalódást keltő, mindig is egyfajta óvatos optimizmussal szemléltük az elmúlt évek növekvő tendenciáit."
"Talán megbocsátható, hogy a tavalyi évben örvendeztünk a közösen elért szép eredmények, a jól végzett munka felett." - tette hozzá a kutatóintézet egy másik vezetője. "Ezek a friss, kijózanítóbb eredmények - különösen a rasszista indíttatású zavargásokkal terhelt nyár után - emlékeztettek minket arra, hogy távolról sincs vége a munkánknak. (Az olvasás fontosságáról itt írtunk)
Most fontosabb, mint valaha, hogy minden gyermek megtalálhassa magát azokban a könyvekben, amelyeket olvas."
Az Egyesült Királyságban 2023-ban 5,884 új, a 3-tól 11 éves korú gyerekeknek szóló képes-, fiction- és non-fiction könyv jelent meg. Közülük mindössze 999-ben szerepel a kritériumoknak megfelelő karakter. Előfordul ugyanis, hogy a kisebbséghez tartozók csupán háttérfigurák. Ez volt az eset a könyvek 32 százalékában. Ebben a tekintetben is romlott a helyzet tavalyhoz képest. Ha a tendencia folytatódik, és a kisebbségeket képviselő karakterek főszereplőkből csupán a háttérben mozgó alakok lesznek, az ahhoz vezethet, hogy az ilyen ábrázolások visszazuhannak a tokenizmus szintjére ahelyett, hogy valódi reprezentációt biztosítanának ezeknek a csoportoknak és szereplőknek. Úgy tűnik, még a képeskönyvekben a legjobb az arány. Itt a megjelent címek 55 százalékában szerepeltek kiseggségi háttérrel rendelkező szereplők.
A kutatás következtetésében felhívják a figyelmet annak a fontosságára, hogy a kiadói munka minden szintjén legyen jelen az integráció. Emmellett azonban emlékeztettek arra is, hogy bár fontos a könyvekben megjeleníteni a társadalmi igazságtalanságokat, ha a kisebbségi szereplőket is felvonultató könyvek "kizárólag a szenvedést, az elnyomást, a nehézségeket vagy épp a sikert mutatják be", az csak meghatározott célokra, például meghatározott közönség számára vagy egy meghatározott esemény megörökítésére használható. (A felnőttek kapcsán itt írtunk a jelenségről.)
Másrészt „ha erőfeszítéseket teszünk annak biztosítására, hogy az általunk fogyasztott irodalom alapkövetelményként befogadó legyen, akkor ez így is marad, függetlenül attól, hogy mi történik a könyvespolcon túli világban”.
Forrás: The Guardian
Fotó: pixabay.com