„A legrosszabb rémálom” – kisfiát gyászolja az egyik legismertebb nigériai írónő

„A legrosszabb rémálom” – kisfiát gyászolja az egyik legismertebb nigériai írónő

Chimamanda Ngozi Adichie egyéves fia egy nigériai magánkórházban hunyt el. A nigériai, díjnyertes írónő az intézményt okolja.

chk | 2026. január 13. |

Chimamanda Ngozi Adichie nigériai író, aki többek között We Should All Be Feminists című TEDx előadásáról ismert, egy lagoszi magánkórházzal szemben fogalmazott meg súlyos vádakat: a kórházat okolja kisfia haláláért.

Az író Nkanu nevű 21 hónapos gyermeke, aki egy pontosan nem megnevezett fertőzésben szenvedett, január 6-án hunyt el egy lagoszi magánkórházban. Ő volt az írónő és férje, Dr. Ivara Esege ikerfiainak egyike, a párnak van egy 9 éves kislánya is.

A The New York Times cikke szerint Adichie egy WhatsApp-csoportos csevegésben írta le a családtagjainak és közeli barátainak azokat a körülményeket, amelyek szerinte fiának halálához vezettek. Az üzenetek nyilvánosságra kerültek, a család képviselője, Omawumi Ogbe pedig megerősítette a beszélgetés részleteit.

Hirtelen történt

Az írónő és családja az ünnepekre utazott az Egyesült Államokból Nigériába. Amikor a kisfiú megbetegedett, a család először azt hitte, hogy csak megfázott, de a betegség később „nagyon súlyos fertőzéssé” vált. A gyerek először egy lagoszi magánklinikára került, és másnap szállították volna át további kezelésre az Egyesült Államokba, a baltimore-i Johns Hopkins Kórházba, de az utazás előtt még különféle vizsgálatokat kellett elvégezni egy másik magánklinikán.

Az írónő azt állítja, hogy a kórház aneszteziológusa hibázott, és hogy egy orvos azt mondta neki, hogy Nkanu túl sok altatót kapott. A kisfiú lélegeztetőgépre került, újra kellett éleszteni, majd néhány órával később elhunyt.

„A gyönyörű kisfiunk hirtelen örökre eltűnt. Olyan, mintha a legrosszabb rémálmodat élnéd át. Soha nem fogom túlélni a gyermekem elvesztését”

– írta Adichie.

A nigériai elnök részvétet nyilvánított

A vádakra a magánkórház vezetői közleményben reagáltak. Azt állították, hogy a kisfiú már kritikus állapotban érkezett hozzájuk, és hogy „téves az a feltételezés, hogy ez a tragikus kimenetel orvosi hanyagság eredménye”. Azt is írták, hogy vizsgálják a történteket.

Bola Tinubu nigériai elnök is kiadott egy közleményt, amelyben részvétét fejezte ki:

„Mint szülő, aki maga is elvesztette egy szerettét, tudom, hogy nincs még egy olyan fájdalmas veszteség, mint egy gyermek elvesztése.”

Kemi Ogunyemi, a lagoszi kormányzó egészségügyi tanácsadója közleményében elmondta, hogy a hivatal vizsgálatot indított a fiú halála ügyében, és hogy „zéró toleranciát alkalmaz az orvosi gondatlanság vagy a szakszerűtlen magatartás esetén”.

Beyoncé is idézett tőle

Chimamanda Ngozi Adichie nem csak az egyik leghíresebb nigériai író, de korunk egyik legfontosabb feminista gondolkodója is. A posztkoloniális feminista irodalom egyik kulcsfigurája, műveiben a nemek és a bevándorlás témáit járja körül.

Az aranyló fél napkorong (itt írtunk róla) és az Americanah című könyveit magyarra is lefordították, legújabb kötete, a Dream Count 2025-ben jelent meg. Szülei elvesztéséről a Notes on Grief című könyvében írt, és nyíltan beszélt arról, hogy milyen nehéz volt számára az íráshoz való visszatérés a fájdalmas veszteségek után.

Adichie híres TEDx beszédéből Beyoncé is idéz Flawless című dalában.

(New York Times)

Nyitókép forrása: Chimamanda Ngozi Adichie - Fotó: A szerző Facebook-oldala 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A nigériai Chimamanda Ngozi Adichie lett a legjobbak legjobbja

...

Chimamanda Ngozi Adichie gyerekkönyvet írt

Várhatóan 2023 őszén jelenik meg Az aranyló fél napkorong és az Americanah című regények szerzőjének első gyerekkönyve.

...

6 afrikai fantasy, ami sötét, mágikus világokba visz

Alakváltók, gonosz varázslók, boszorkányok, szevasztok!

Hírek
...

Wass Albert is szerepelt a magyarérettségin, tiltakozik a Mazsihisz

...

Matt Damont még az istenek sem állíthatják meg: itt az Odüsszeia új előzetese!

...

Kihirdették a Pulitzer-díj 2026-os győzteseit

...

Magyar Péter kicsúszott a top 3-ból, Mélissa da Costa nyerte az áprilist a Bookline oldalán

...

12 folyóirat kéri a támogatások folyósítását az NKA-tól

...

Változtak az Oscar-díj szabályai: korlátozták az AI-használatot!

Mit jelent anyává válni? – Ott Anna 22 könyvet ajánl az anyaságról

Mit jelent anyává válni? – Ott Anna 22 könyvet ajánl az anyaságról

Anyának lenni nem egyszerű, de az irodalom rengeteg lehetőséget adhat, hogy könnyebben szembenézzünk a problémákkal.

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

Megölnéd a szomszéd nénit egy nagyobb lakásért? - Fehér Gáspár regényéről

chk
chk

Tokarczuk-novellától a Csernobili imáig: Könyvekkel emlékezünk Pálfalvi Lajos műfordítóra

Kiemeltek
...

Történelem, traumák, újrakezdés: magyar családregényeket ajánlunk a Lázárhoz

A történelmi traumák emberi léptékűvé válnak egy-egy konkrét család sorsán keresztül. 

...

Schillinger Gyöngyvér: Jobb napok

 A gyógyuláshoz vezető út néha kellemetlen beszélgetéseken és tragédiákon keresztül vezet. Schillinger Gyöngyvér Jobb napok című tárcasorozatának első része.

...

„Tessa és Hardin fontos részét képezik a felnőtté válásomnak” – Interjú Anna Todd-dal, a Miután-sorozat szerzőjével

Miben rejlik a Miután-sorozat titka, ami miatt világszerte megőrültek érte az olvasók és a nézők? Interjú.

Olvass!
...

„Ha szeretsz valakit, az mióta jelenti, hogy sohasem akarnád megölni?" - Olvass bele Helen Garner valós tragédiát feldolgozó regényébe!

Három gyerek váratlanul meghal az apa hibájából, utóbbi mégis megússza egy karcolás nélkül. Gyilkosság vagy tragéida történt? Olvass bele!

...

A kizsákmányoló munka és a gyász fogsága között csak a szerelem mutat kiutat - Olvass bele Tessa Bickers regényébe!

A fojtogató gyászból olykor egy jó könyv és a szerelem segít kilábalni. Olvass bele!

...

Létezik egy könyvesbolt, ahol megtalálhatod azt a könyvet, amire épp a legnagyobb szükséged van

Olvass bele A Pénteki Pavilon könyvesbolt című kötetbe!