A venetói olasz üzletemberek által szponzorált és az olasz irodalom népszerűsítésére hivatott Campiello-díjat 1963 óta ítélik oda. Most bejelentették az idei öt döntős író nevét, valamint azt, hogy életműdíjban részesítik Bruck Edithet.
Az életműdíj indoklása szerint Bruck Edith életével és művészeti tevékenységével egyaránt példát mutatott. A szerző egész életét és műveit annak szentelte, hogy életben tartsa az emberi történelem egyik legsötétebb oldalának emlékét és az azon való elmélkedést. "Átlépte a népek és nyelvek közötti határokat az először darabokra szakított, majd egyesített Európában, (...) szenvedélyesen ellenállt a diktatúrák borzalmának, küzdött az emberi jogokért,
Bruck Edith az elkötelezett és humanista értelmiségi példaképe
- olvasható az irodalmárokból álló zsűri indoklásában.
A Tiszabercelen született és Tiszakarádon nevelkedett Bruck Edithet 13 éves korában családjával Auschwitzba deportálták, majd onnan más koncentrációs táborokba került. 1955 óta Olaszországban él. Az elveszett kenyér című könyvével 2021-ben elnyerte a Viareggio-Repaci irodalmi díjat.
Az emlékezés és a túlélés könyve Az elveszett kenyér, ezzel együtt egy erős anyaregény, amelyben a felszín alatt végig ott lappang a veszteség és a hiány miatti fájdalom.
2021 februárjában a szentszéki napilap, L'Osservatore Romano közölte cikkét a holokausztról, melyet követően Ferenc pápa római lakásán kereste fel az írónőt, hogy az emberiség nevében bocsánatot kérjen tőle a második világháború alatt történtekért.
A múlt emlékének őrzését hangsúlyozta Ferenc pápa a magyar származású írónő, Bruck Edith holokauszt-túlélővel tartott találkozóján a Vatikánban.
Tovább olvasokNevéhez olyan magyar költők olasz fordítása kötődik, mint József Attila vagy Radnóti Miklós, korábban pedig az olasz Strega-díj finalistái közé került, valamint a Dante Alighieri Társaság alelnöke lett. Két évvel ezelőtt nyílt levélben utasította vissza, hogy holokauszt-túlélőként békedíjat vegyen át az olaszországi Anzióban, mivel a város soha nem vonta vissza Benito Mussolini díszpolgári címét.
Forrás: MTI