Bob Dylan eladta teljes dalszerzői katalógusát

Bob Dylan eladta teljes dalszerzői katalógusát

A Universal Music által megszerzett életmű több mint 600 dalt tartalmaz. Ez minden idők egyik legnagyobb szerzői jogi vétele a zeneiparban.

ro | 2020. december 08. |

Bob Dylan 1962-ben kötötte első szerződését a zeneiparban, 58 évvel, több mint 600 dallal és egy Nobel-díjjal később pedig jelentős életművet tudhat maga mögött, amelyre – egészen pontosan a dalszerzői katalógusra – vevő is akadt, mégpedig a Universal Music Publishing Group személyében.

A katalógusban az összes klasszikus és kedvelt Dylan-dal megtalálható, ám hogy mindez mennyiért cserélt gazdát, az üzleti titok, de a New York Times szerint az összeg meghaladhatja a 300 millió dollárt. Mindez azt is jelenti, hogy Dylannek többé nem lesz vétójoga, és nem tud beleszólni abba, hogyan dolgozzák fel a dalait, a rajongók egy része pont ezért most attól tart, hogy szemérmetlenül ki fogják aknázni majd az életművét. Dylan nem kommentálta az ügyet.

Bob Dylan 2016-ban nyerte el az irodalmi Nobelt, az indoklás szerint azért, mert "új költői kifejezésmódokkal gazdagította az amerikai dalkincset". Az biztos, hogy nagyjából senkit sem hagyott hidegen, hogy az énekes-dalszerző kapta az elismerést, és ő is elég unortodox módon viselkedett - a díjat például több hónapos késéssel, szűk és zárt körben vette át, és a határidő előtt nem sokkal juttatta el Nobel-beszédét a svéd akadémiának, amelyet egy újságíró akkori állítása szerint ráadásul plagizált.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bob Dylan nyolc év után először új dallal jelentkezett

A Nobel-díjas szerző a Kennedy-gyilkosságot énekelte meg.

...
Hírek

Bob Dylan plagizálta a Nobel-beszédét?

...
Beleolvasó

Bob Dylannek köszönhetően a világlíra is új életekre kelhetett a rock and rollban

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Gyerekirodalom

Mi köze van Petőfinek Sherlockhoz, és mit keres Szendrey Júlia a forradalom élén?

Petőfi sokszor egyfajta absztrakcióként jelenik meg a közbeszédben vagy épp az oktatásban. Inkább idol, mint hús-vér ember – szándéka szerint a Költővel nem járnék című antológia ezen is próbál árnyalni.

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk.