Atwood és Nádas is nyílt levélben fejezte ki szolidaritását a belarusz politikai foglyokkal

Világszerte elismert művészek, köztük Nobel-díjas írók is aláírták azt a nyílt levelet, amelyben a belarusz börtönökben sínylődő politikai fogvatartottak érdekében emeltek szót. Az aláírók között vannak magyarok is.

ro | 2023. augusztus 16. |

Tucatnyi világhírű művész fordult nyílt levélben Alekszandr Lukasenko belarusz elnökhöz: az aláírók ebben azon belarusz politikai fogvatartottak érdekében emeltek szót, akikről a közvélemény jó ideje nem tud semmit. Köztük van például a bebörtönzött Marija Kalesznyikava fuvolaművész és politikai aktivista, aki a rácsok mögött megbetegedett, de február óta nincs információ az állapotáról, teljes elszigeteltségben tartják. Ahogy a levél is említi: senki nem tudja, hol van és hogy megy a sora - mintha eltűnt volna a föld színéről.

Az aláírók névsora: Margaret Atwood, Daniel Barenboim, Wolf Biermann, Durs Grünbein, Elfriede Jelinek, Gidon Kremer, Igor Levit, Herta Müller, Nádas Péter, Salman Rushdie, Schiff András, Olga Tokarczuk, Tomas Venclova.

"Lukasenko elnök úr, ön csak erőszakkal biztosítja a hatalmát. A foglyok teljes elszigetelése kínzás. De a foglyok nem képezik az ön tulajdonát" - áll egyebek között a levélben. Utóbbit olyan világszerte elismert művészek írták alá, mint például a Nobel-díjas Elfriede Jelinek, Herta Müller és Olga Tokarczuk. Az aláírók között található Nádas Péter és Schiff András is.

Forrás: Börsenblatt, SN

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát

Margaret Atwood a Pénelopeia című kisregényében Odüsszeusz otthon hagyott feleségének szemszögéből meséli újra a jól ismert ókori történetet. A korabeli fake newstől, meg persze vértől és árulástól tocsogó kisregény alapjaiban nem változtat a jól rögzült Odüsszeusz-képen, de izgalmasan árnyalja azt. Ez a hét könyve.

...

Kötelező olvasmányok helyett Paul Austert és Margaret Atwoodot olvasnak a brit gyerekek

Hogyan lehet kötelezők nélkül irodalmat tanítani? Utánajártunk, mit olvasnak a brit iskolások.

...

Nádas a halálról: Amíg itt vagyok, dolgozni fogok, nem tudok mást csinálni

A 24.hu és a Magyar Hospice Alapítvány podcastsorozatában, a Nincs rá szóban ezúttal Nádas Péter volt Simonyi Balázs vendége - veszteségről, elmúlásról, halálról, halálközeliségről beszélgettek. Az interjú kétrészes, egyelőre az első rész elérhető - ebből szemezgettünk.

Kiemeltek
...

Mennyi idő megírni egy regényt? – Az alkotás mélypontjai és eufórikus magasságai

Fiala Borcsának Grecsó Krisztián és Tompa Andrea is elárulta, hogyan dolgozik.

...

Minden, amit tudni akartál az új Knausgård-regényről

Jön Az éjszaka iskolája. 

...

Frankenstein élőhalott menyasszonyával Freud sem boldogul

A Múzsa a díványon a hét könyve.

A hét könyve
Kritika
Frankenstein élőhalott menyasszonyával Freud sem boldogul
Tompa Andrea az anyaságról: Miért olyan nehéz szeretni?

Tompa Andrea az anyaságról: Miért olyan nehéz szeretni?

Olvasd el Tompa Andrea írását arról, milyen szülőnek lenni!

Hírek
...

A Kisvakond 70, megalkotója 105 éve születetett

...

Egy földönkívüli szörny belsejében fog játszódni Markovics Botond új sci-fi regénye

...

Daniel Radcliffe nem szeretné, ha róla kérdeznék az új Harry Potter-sorozat főszereplőjét

...

Örökség, kötelesség és apa-fiú kapcsolat: érkezik a Booker-díjas Douglas Stuart új könyve!

...

„Félelmet és dühöt kell keltenünk” – hogyan építették fel Putyint?

...

Kurtág György 100: hallgasd meg ingyenesen a születésnapi hangversenyt!