George Szirtes romló kulturális állapotokról, kivéreztetésről, és az ennek ellenére megszülető kiváló művekről mesélt

Megjelent az Asymptote irodalmi magazin januári száma, amelyben két vers is olvasható Kertai Csengertől Diana Senechal fordításában, valamint egy hosszú interjú a költő-műfordító George Szirtessel, amelyben gyerekkori emlékeiről, a fordításról és a magyar alkotókról is mesél. Pontokba szedtünk néhány érdekes megállapítást.

ro | 2022. január 21. |

Gyerekkor és nyelv: George Szirtes élete első nyolc évét Magyarországon töltötte, ahol kizárólag magyarul beszéltek. Angliába érve ugyanakkor a szülei úgy döntöttek, hogy gyorsabban megtanulhatják a gyerekeik az új hazájuk nyelvét, ha otthon kizárólag angolul beszélnek, így a magyar háttérbe szorult, és ez 28 évig így is maradt, egészen addig, amíg a nyolcvanas évek közepén Szirtes vissza nem tért Magyarországra.

Műfordítás: A cikk idéz egy korábbi HLO-interjút, amelyben Szirtes a magyar műfordítói kultúrát dicsérte, az angliaiból ugyanakkor az energiát és az elkötelezettséget hiányolta. Véleménye azóta sem változott, és bár szerinte az elmúlt években javult a műfordítók helyzete, Angliában gyakran még mindig alantas munkát végző rabszolgáknak tekintik őket. Az angol nyelv történelmi és kulturális státuszából adódóan szerinte sokan még mindig olyan természetes folyamatnak tekintik egy könyv lefordítását, mint amikor a pincér tálcán kihoz egy italt. A magyar nyelv elszigetelt természete miatt viszont a más nyelven írt könyvek nagy jelentőséggel bírtak, és fontos magyar írók magától értedődően fordítottak, gyakran több nyelvből is. Hogy a magyar irodalom fontos műveit elvigyék a nemzetközi színtérre, az részben a műfordítók, részben az érdeklődés hiánya miatt nem egyszerű feladat.

Krasznahorkai: Krasznahorkai Lászlót (aki 2015-ben fordítóival, Ottilie Mulzettel és George Szirtessel együtt elnyerte a Nemzetközi Booker-díjat) az apokalipszis modern mestereként szokták emlegetni, de Szirtes szerint Krasznahorkai nem magáról az apokalipszisről ír, ő sokkal inkább az apokalipszis felé vezető tendenciákat érzékeli a jelen társadalmában és a köztudatban. "A jelentéktelen kisvárosokban vagy falvakban játszódó események privát, egyéni szinten kapnak apokaliptikus jelentőséget az egyre inkább káoszba boruló vidéken" - jellemezte Krasznakorkai prózáját Szirtes.

Befolyás: A Magyarországról való gondolkodás, a Magyarországra történő látogatás, az itt élés, a magyar nyelv visszaszerzése, a magyar irodalom fordítása, annak a nyelvnek a megtalálása, amelyen a magyar művek lefordíthatók angolra, mindez bizonyára nyomot hagyott a saját munkáin is - akár témaként is beszivároghatott, de még gyakrabban "a dolgok természetének történelmi kontextusban való észlelésének módjaként".

Brexit: Szirtes sokat írt a Brexitről, szerinte teljesen hiábavalóan, ugyanakkor elfogadja, hogy ha szűk többséggel is, de az ország a kilépésre szavazott. Igaz, hozzáteszi azt is, hogy az emberek szerinte hamis feltevésekre alapozva voksoltak. Köztük van például egy kedves barátja, egy költő, aki egyszer el is magyarázta neki az érveit, ám Szirtes szerint nincs igaza, az illető viszont ettől még kedves jó barátja maradt.

Magyarország: A magyar kulturális állapotokat firtató kérdésre válaszul George Szirtes elmondta, hogy a körülmények rettenetesek és folyamatosan romlanak, bár a "kulturális termelés" folytatódik. Magyarország nem rendőrállam, hanem olyan állam, amely intézményeken és vállalatokon keresztül érvényesíti uralmát. A kormány ellenőrzést szerzett a média, a jog, a pénzügy, az oktatás és a kultúra nagy része felett, és a saját embereivel töltötte fel a különböző testületeket. Kiéhezteti azokat az intézményeket, amelyeket nem szeret, és az általa hazafiasnak tartottakat támogatja. Eltökélt szándéka, hogy monokultúrát hozzon létre pártfogás, valamint a saját érdekszféráján kívül esőkkel szembeni ellenségeskedés keveréke révén. Putyint tekinti követendő mintának. Megveti a liberális Európa eszméjét. Támogatás híján az íróknak, művészeknek, színészeknek, rendezőknek nehezebb alkotniuk, de az adott körülmények között Szirtes szerint kiváló műveket hoznak létre.

Írók: Amikor az újságíró azt kéri, mondjon példákat az írókra, Szirtes Szabó T. Anna, Tóth Krisztina, Gerevich András, G. István László, Erdős Virág, Borbély Szilárd és Kemény István nevét említi. Elhangzik az is, hogy Tóth Krisztina írásaiból kötetet állít össze, Borbély Szilárdnál pedig megjegyzi, hogy versei és prózai művei Ottilie Mulzet gyönyörű fordításában jelentek meg angolul.

A teljes interjút angolul ITT lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Hogyan lesz egy magyar könyvből világsiker?

A címben megfogalmazott kérdés az, amelyre a világ összes könyves szakembere, szerzője és kiadója hiába próbálja megtalálni a választ. Még nehezebb helyzet, ha egy olyan kis nyelven íródott könyv sikerének a kulcsát keressük, mint a magyar. Kertész Imre, Nádas Péter, Konrád György, Krasznahorkai László, Esterházy Péter könyvei hosszú évek óta nagy elismertségnek örvendenek, sőt az utóbbi tíz évben több más magyar szerzőre is felfigyeltek külföldön. – Megnéztük, kik azok a magyar kortárs írók, akik a legnagyobb sikereket érték el az utóbbi tíz évben külföldön.

...
Hírek

George Szirtes megnyerte a James Tait Black-díjat

George Szirtes nyerte az Egyesült Királyság egyik legrégebbi irodalmi díját, a James Tait Black-díjat. Az elismerést az édesanyjáról, Magdáról szóló életrajzi könyvéért kapta meg, amely The Photographer at Sixteen: the Death and Life of a Fighter  (Előhívás- Anyám regénye)címmel jelent meg. A szépirodalom kategóriában Lucy Ellman nyert Ducks, Newburyport című könyvével.

...
Hírek

George Szirtes szerint a kultúra nem tisztán nemzeti ügy

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

Hírek
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A legújabb Bűn és bűnhődés egyelőre nehezen találja az irányt

Dosztojevszkij nagy klasszikusát, a Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó adaptálta színpadra az Örkényben. Vannak erős pillanatai, mégis hiányérzetünk maradt.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.