George Szirtes megnyerte a James Tait Black-díjat

George Szirtes nyerte az Egyesült Királyság egyik legrégebbi irodalmi díját, a James Tait Black-díjat. Az elismerést az édesanyjáról, Magdáról szóló életrajzi könyvéért kapta meg, amely The Photographer at Sixteen: the Death and Life of a Fighter (Előhívás- Anyám regénye) címmel jelent meg. A szépirodalom kategóriában Lucy Ellman nyert Ducks, Newburyport című könyvével.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 27. |

Az 1919-ben alapított James Tait Black-díjat minden évben két kategóriában adják át: szépirodalmi mű és életrajz kaphatja meg az elismerést. Az előbbi kategóriában idén Lucy Ellman nyerte el a 10 ezer font jutalommal járó díjat Ducks, Newburyport című könyvéért. Életrajz kategóriában pedig a magyar származású George Szirtes győzőtt, az édesanyjáról, Magdáról szóló könyvével, amely magyarul Előhívás - Anyám regénye címmel jelent meg tavaly.

George Szirtes
Előhívás- Anyám regénye
Ford.: Kúnos László, Rakovszky Zsuzsa, Corvina Kiadó, 2019, 234 oldal
George Szirtes: Előhívás

A  kötet édesanyja 1975-ös öngyilkosságával indul, majd időben visszafelé meséli el a család menekülését Magyarországról az 50-es években, Magda koncentrációs táborból való megmenekülését, valamint Erdélyben töltött gyerekkorának legfontosabb eseményeit.

A nyertesek nevét az edinburgh-i könyvfesztiválon jelentették be, amelyet idén a pandémia miatt online rendeztek meg.

Forrás: HLO/ The Guardian

 

 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

George Szirtes szerint a kultúra nem tisztán nemzeti ügy

...
Hírek

Krasznahorkai éveket várt George Szirtesre

...
Hírek

Díszdoktorrá avatják George Szirtest

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

Ha már akadtál ki könyvborítón, ha csomagoltad már újságba a regényedet, akkor hallgasd meg ezt a podcastot, amiben bemutatjuk, mennyi szempontot kell figyelembe venni a tervezéskor. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.