Szilágyi Ákos az idei Artisjus Irodalmi Nagydíjas

Szilágyi Ákosnak ítélték idén az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. Négy másik kategóriában Kemény István, Szűcs Teri, Ács Pál, Sipos Lajos és Lányi András munkáját ismerték el. 

bzs | 2025. május 06. |

Szilágyi Ákos legutóbbi, Elvégre – Naplóversek 2017-2023 című verseskötetéért, illetve teljes életművéért kapja idén az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. A fődíj mellett költészet próza, tanulmányok és esszé kategóriákban adnak át díjat. Idén Kemény István, Szűcs Teri, Ács Pál, Sipos Lajos és Lányi András részesül elismerésben. 

Szilágyi Ákos
Elvégre - Naplóversek 2017-2023
Múlt és Jövő Alapítvány, 2024, 186 oldal

Artisjus Irodalmi Nagydíj az életműért

Szilágyi Ákos „költőként többezer éves hagyományt felelevenítve elő is adja verseit (az utóbbi években hangfelvételen is rögzítve). Elvégre című díjazott kötete „megkoszorúzza az életművet. Szilágyi mindvégig keveri a történet- és egzisztenciálfilozófiai kérdésfelvetéseket.

Nála az egyén (aki van is meg nincs is) mindig magánéletét és magánhalálát nézi, ugyanakkor érzi, hogy történelmi feltételek között kell, hogy éljen és haljon.

Mindig az ÉN énekel – csak azt nem lehet tudni, ki is az az ÉN, kihez, kikhez képest látja magát ÉN-nek. Csak azt lehet tudni, mikor énekel: a világvége után. E kötet világlátása végtelenül komor lenne – ha nem dalocskákban lenne megfogalmazva. Szilágyi nem traktátust ír a világ végéről, hanem – akármilyen paradoxul is hat – víg dalokat” – írja méltatásában Margócsy István.

Artisjus Irodalmi Díj

  • Artisjus Irodalmi Nagydíj Szilágyi Ákos Elvégre – Naplóversek 2017-2023
  • költészet Kemény István Lovag Dulcinea (A kötetről itt, itt és itt írtunk)
  • próza Szűcs Teri Visszatért hozzám az emlékezet – Demencia és Óperencia (itt írtunk a könyvről és itt olvashatsz bele, )
  • tanulmány Ács Pál Hősök és hősénekek – A magyar hősköltészet Zrínyi előtt
  • tanulmány Sipos Lajos Babits Mihály levelezése 1927-1929
  • esszé Lányi András Búcsú a tizenkilencedik századtól

Az Artisjus Egyesület 2006-ban hozta létre az Artisjus Irodalmi Díjakat. Az irodalmi nagydíj célja az előző év egy kiemelkedő, különösen értékes alkotásának jutalmazása, a további díjak pedig ösztönzésül szolgálnak a tehetségüket már bizonyított művészek munkájához. Az Artisjus Irodalmi Díjat a szerzői egyesület vezetősége ítéli oda.

A korábbi években többek között Takács Zsuzsa, Kovács András Ferenc, Berkovits György, Nádasdy Ádám, Pintér Béla, Tőzsér Árpád, Kukorelly Endre, Márton László, Bereményi Géza, Darvasi László és Rakovszky Zsuzsa részesültek az elismerésben. A megalapítása óta összesen 95 költő és író vehette át.

Az idei díjakat 2025. május 12-én, a Magyar Zene Házában adják át a zenei Artisjus-díjakkal együtt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Megszületett a női Don Quijote? – Olvass bele Kemény István új kötetébe!

Kemény István legújabb kötetében Don Quijote figuráját gondolja újra – mutatunk egy részletet.

...

Kemény István: Elképesztő, hogy Don Quijote minden korba beleillik

A margós bemutatón Szegő János beszélgetett Kemény Istvánnal a Lovag Dulcinea című kötetéről.

...

Kemény István kapta az idei Üveggolyó-díjat

Kemény István kapta a 2023-as Üveggolyó-díjat. 

Hírek
...

Meghalt Jane Goodall világhírű etológus

...

Orvos-Tóth Noémi új kiadóhoz szerződött, otthagyja a Jelenkort

...

Ők az idei Nobel-díj legnagyobb esélyesei: Krasznahorkai is köztük van

...

Mégsem öngyilkosság történt? Felülvizsgálják Hunter S. Thompson halálának okát

...

Meghalt Elek Judit filmrendező

...

Te tudod, melyik gomba ehető? – Ebből a könyvből kiderül!

Polc

Így válik rémálommá egy reményteli szerelem az NDK árnyékában

...

Folytatható felnőttként egy gimiben abbamaradt szerelem? – Rainbow Rowell: Lassúzás

...

„Szeretheted, vagy gyűlölheted”, avagy egy észak-magyarországi falu látképe

...

Hiába menekülsz otthonról, utolér a szégyen – Didier Eribon könyvéről

...
A hét könyve
Kritika
Az űrből nézve az élet csak apró dráma a világegyetemben
Totth Benedek: Az első kötet megírása már önmagában hőstett

Totth Benedek: Az első kötet megírása már önmagában hőstett

Az első Margó-díjas regény szerzője és az idei Margó-díj zsűritagja üzent az elsőkötetes szerzőknek. Interjú.