Bíróságon támadja meg a gyerekek számára elérhető könyvtári tartalmak korlátozásáról szóló törvényt Arkansas államban 17 szervezet, többi között az amerikai könyvtárak és kiadók szövetsége - közölték a szervezetek azt követően, hogy a múlt hét végén az állam egyik könyvtári szervezete megszavazta a per elindítását.

Az Amerikai Könyvtári Szövetség (American Library Association) elnöke, Lessa Kanani'opua Pelayo-Lozada úgy nyilatkozott, hogy a perrel az Arkansas államban élők olvasási szabadságát szeretnék védelmezni. A felperesek egyik jogi képviselője, John Adams ügyvéd azt mondta, hogy tisztázásra szorul, mit jelent a törvény rendelkezése, ami büntethetővé teszi azt, ha könyvtárosok "obszcén" tartalmú kiadványt bocsátanak kiskorúak rendelkezésére.

Arkansas államban augusztus 1-én lép hatályba a jogszabály, amely többek között 

megtiltja, hogy 18 évnél fiatalabbak a könyvtárakban rasszizmusról szóló, nyílt szexualitást és LMBTQ-témát tartalmazó könyvhöz férhessenek hozzá.

A jogszabály emellett lehetővé teszi bárki számára, hogy felülvizsgálatot kezdeményezzen a könyvtári állomány bármely eleme esetében, amelyet nem odaillőnek tart. A beadvány elbírálását a törvény szerint az állam vezető könyvtárosai által választott bizottság végzi majd.

Az Amerikai Könyvtári Szövetség (ALA) Szellemi Szabadság Hivatala, amely több mint húsz éve tartja számon a könyvbetiltásokat, tavaly rekordszámú betiltatási kísérletet dokumentált. Az elmúlt években megszaporodtak a könyvtárakat ért halálos fenyegetések is az Egyesült Államokban.

(MTI, Arkansas Advocate)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egyre gyakoribbak a könyvtárakat ért halálos fenyegetések

Egyre több fenyegetést kapnak a könyvtárak olyan könyvek miatt, melyeknek sokak szerint nem szabadna kint lennie a polcokon. 

...

Tavaly rekord számú könyv eltávolítását kérték az amerikai iskolákból és könyvtárakból

Az adatok a médiából és az önkéntes tájékoztatásból származnak, elképzelhető, hogy a tiltásra javasolt könyvek száma ennél jóval nagyobb.

...

Neil Gaiman is aláírta az írók petícióját, hogy a műveik e-könyvként is elérhetőek legyenek a könyvtárakban

Több mint háromszáz író írt alá egy petíciót, amiben azért állnak ki, hogy az olvasók e-book formájában is kikölcsönözhessék a könyveiket a könyvtárból. A levelet a digitális jogokkal foglalkozó nonprofit szervezet, a Fight for the Future adta ki. 

2025 legjobb könyvei 30-21.

2025 legjobb könyvei 30-21.

Ezeket a könyveket szerettük a legjobban 2025-ben: 3. rész.

Szerzőink

ta
ta

Krasznahorkai László átvette a Nobel-díjat

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

40 éves a Sátántangó: „Az érdekelt, hogy miért ennyire szomorú mindenki a környezetemben”

Kiemeltek
...

Az elhízás és a depresszió mögött evolúciós okok is állnak

Milyen árat fizetünk azért, hogy kényelmesebben és egészségesebben élünk, mint néhány ezer éve?

...

Lakner Zoltán: Fontos elfogadni, hogy van másféle álláspont is

A politológus szerint minden kapcsolatnak és közösségnek az az alapja, hogy elfogadjuk, mindenki más nézőpontból szemléli a világot. 

...

Milyen érzés idős nőként rádöbbenni arra, hogy semmit nem kezdtél az életeddel?

Cecilie Enger regényében egy agyvérzésen átesett hetvenes nő néz farkasszemet a múlttal.

A hét könyve
Kritika
A Mormota-nap dán verziója filozófiai mélységű kultregény – itt egy irodalmi szenzáció az év végére
40 éves a Sátántangó: „Az érdekelt, hogy miért ennyire szomorú mindenki a környezetemben”

40 éves a Sátántangó: „Az érdekelt, hogy miért ennyire szomorú mindenki a környezetemben”

A regény, amellyel a Nobel-díjas író életműve elkezdődött.

Polc

Nádas Péternél a barátság még a szocializmus önellentmondásai között is kitart

...

Egy bántalmazó kapcsolatban a legapróbb döntésnek is óriási súlya lehet – Florence Knapp: Nevek

...

Ez a thriller megmutatja, hogy a szamurájok világa nem csak a harcművészetről szólt

...

Han Kang új regényében a tömegsírok képét a hóesés sem tudja kitörölni

...