Annie Ernaux-t tartják a legesélyesebbnek a Nobelre a fogadóirodákban

Annie Ernaux-t tartják a legesélyesebbnek a Nobelre a fogadóirodákban

Csütörtökön adják át az irodalmi Nobelt és már nagyban zajlik a tippelgetés, hogy idén ki fogja megkapni a világ legnagyobb presztízsű elismerését. A The Guardian tegnap arról írt, hogy jelenleg a franciaországi mindennapokat megéneklő Annie Ernaux a kedvenc a fogadóirodáknál.

fk | 2021. október 05. |

Annie Ernaux hazájában elismert író. Magyarországon tavaly jelent meg Lánytörténet című önéletrajzi ihletésű regénye, amely az 50-es években, Franciaországban játszódik (ITT lehet beleolvasni). Ernaux-t sokan a legnagyobb élő írónak tartják Franciaországban, az utóbbi években pedig világszerte egyre ismertebbek a könyvei. A velencei filmfesztiválon például idén nagy sikere volt  a francia-libanoni Audrey Diwan Happening című filmjének, amely Ernaux L’Evénement című regényét dolgozta fel, amely egy nem kívánt terhesség és egy illegális abortusz történetét mutatja be női szemszögből. Mindenesetre sokan őt tartják idén a legesélyesebbnek az irodalmi Nobel-díjra. A Ladbrokesnál 8:1-en áll a nyerési esélye.

ANNIE ERNAUX
Lánytörténet
Ford.: Lőrinszky Ildikó, Magvető, 2020, 148 oldal
Annie Ernaux: Lánytörténet

Ahogy arról a napokban írtunk, a fogadóirodákban már vadul zajlik a tippelgetés, többek közt olyan nevek merültek fel, mint Anne Carson, Murakami Haruki (akit bosszant, ha örök Nobel-esélyesként emlegetik), Ljudmila Ulickaja, Margaret Atwood, Maryse Condé és Ngũgĩ wa Thiong'o.

A Nobel-díj odaítélése végig zárt ajtók mögött történik, nincs hosszú- és rövidlista, sőt, a jelöltek nevét is ötven évre titkosítják. Így aztán nem marad más, mint az esélylatolgatás, és a fogadóirodák oddszainak böngészése. Mindez természetesen teljesen tudománytalan, inkább csak játék – bár az elmúlt években arra is volt példa, hogy előre kiszivárgott a nyertes neve, és végül az kapta a Nobelt, akit a fogadóirodák is esélyesnek hoztak ki.

Tavaly Louise Glück amerikai költőnek ítélték oda az irodalmi Nobelt. Róla ITT írtunk bővebben.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A szüzesség elvesztése a fiú számára jelentéktelen esemény volt, a lánynak felforgatta az életét

Az 50-es években, Franciaországban játszódik Annie Ernaux önéletrajzi ihletésű regénye, a Lánytörténet. A könyv helyszíne egy diáktábor, ahol a főhős elveszíti a szüzességét. Olvass bele!

...

A velencei filmfesztiválon taroltak a női történetek

A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon Maggie Gyllenhaal egy Elena Ferrante-adaptációval nyerte el a legjobb forgatókönyv díját, Audrey Diwan pedig egy Annie Ernaux-feldolgozással vihette haza az Arany Oroszlán-díjat.

...

Ezeket a könyveket olvassák a Hová lettél, szép világ főhősei

Sally Rooney legújabb regényének főhősei igazi könyvmolyok: Alice kortárs író, Eileen pedig olvasószerkesztő egy irodalmi folyóiratnál. Egymásnak írott emailjeikben gyakran szóba kerülnek könyvek is, amelyekre hivatkoznak. Ezeket gyűjtöttük most össze.

...

„Nem minden fás terület erdő, de minden erdő fákból áll” – ezért fontosak az örökerdők

...

Az erdő csodákat művel: 4 izgalmas kötet a Zöld könyv podcast könyvajánlójában

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

SZÓRAKOZÁS
...

Szerinted is túl sok a szex a Hunyadiban? Megbírságolták a TV2-t

A csatornának több mint 6 millió forintot kell fizetnie.

...

Megvan az új Harry Potter, Ron és Hermione!

Több tízezer gyerekszínészből választották ki őket.

...

Az Amazon elkaszálta, a rajongók harcba szálltak Az Idő Kereke fantasy-sorozatért

Fel akarják kelteni más streamingszolgáltatók figyelmét.

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

A szexipar valósága: a testi piszkot le lehet mosni, a lelki megterhelést nem

A szexipar valósága: a testi piszkot le lehet mosni, a lelki megterhelést nem

Szeretnél betekintést nyerni a magyar szexipar kulisszái mögé? Palotai Zója új könyvével most megteheted!

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Szembenézni a halott testvérrel, akit mindig jobban szerettek

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

12 új világirodalmi könyv, amit szerezz be júniusra