Fogadási csalás miatt vizsgálják az irodalmi Nobel-díj kihirdetését

.:wendy:. | 2011. október 10. |

Tomas Tranströmer az irodalmi Nobel-díj kihirdetése előtt hirtelen a legesélyesebbé vált a fogadóirodáknál, ezért felmerült a gyanúja, hogy idő előtt kiszivárogtatták a győztes nevét. A svéd hatóságok vizsgálják az ügyet.

A svéd országos korrupcióellenes testület egyik ügyésze a hétvégén bejelentette, hogy megvizsgálja azokat a híreszteléseket, amelyek szerint kiszivárogtatták a Svéd Királyi Tudományos Akadémiáról az irodalmi Nobel-díj várományosának nevét, így ő lett a nyertesre fogadók favoritja az eredményhirdetés előtt.

"Világossá kell tenni, volt-e például pénz ellenében történő kiszivárogtatás" - szögezte le Alf Johansson ügyész. "Vizsgálni fogjuk a körülményeket. Átvizsgáljuk a svéd akadémia adatait, és tájékozódunk a fogadások működéséről" - mutatott rá az ügyész, aki szerint nem indítanak hivatalos vizsgálatot, csak feltárják a helyzetet.

Tomas Tranströmer svéd költő, akit évek óta esélyesnek tartottak a Nobel-díjra, az idei irodalmi Nobel-díj nyertesének csütörtöki kihirdetése előtt közvetlenül a fogadások nagy favoritja lett Svédországban. Míg a díj kihirdetésének napján a reggeli órákban még 13:1 arányban lehetett fogadni rá, közvetlenül a győztes megnevezése előtt már csak 1,66:1 volt a tét Ladbrokes brit fogadóiroda svédországi honlapján, aminek következtében a svéd médiában felmerült, hogy esetleg kiszivárogtatás történt.
Sofia Hjärtberg, a Ladbrokes svédországi részlegének szóvivője elmondta, korábban soha nem tapasztalták, hogy ilyen gyorsan változtak volna a fogadási arányok. Egy nappal a kihirdetés előtt még Bob Dylan amerikai énekes-dalszerző volt a fogadási listák élén legesélyesebbként.

A TT svéd hírügynökségnek egy esetleges kiszivárogtatásra vonatkozó kérdésére válaszolva Per Wästberg, az akadémia tagja kijelentette, hogy "ezt egyáltalán nem hiszi". Az akadémia tagjain kívül a személyzet talán öt tagja tudta, hogy ki kapja a díjat. "És ezt vagy tíz nappal előbb tudták" - tette hozzá.

A Dagens Nyheter című napilap a szombati számában emlékeztet, hogy 2008-ban már felmerült az akadémiáról való kiszivárogtatás gyanúja, amikor a francia Jean-Marie Gustave Le Clézio kapta a Nobel-díjat. A lap szerint a Ladbrokes akkor nem fogadott el fogadásokat az irodalmi Nobel-díjra, mert a fogadók valószínűleg tudták, hogy ki kapja a rangos kitüntetést.

Az irodalmi Nobel-díj előtt nem sokkal Dobrica Cosic szerb íróról elterjedt egy álhír, amely szerint ő nyerte a díjat. Erről a hírről később kiderült, hogy szerb politikai aktivisták terjesztették.

(MTI)
 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.