Anne Rice hangot adott azoknak, akiket a kultúránk szörnyként kezelt

Anne Rice hangot adott azoknak, akiket a kultúránk szörnyként kezelt

Nyolcvanévesen, stroke-komplikációk miatt hunyt el szombaton Anne Rice, a gótikus regény 20. századi nagyasszonya, aki az Interjú a vámpírral című, 1976-os regényével forradalmasította a vámpír alakját az irodalomban. A CBC-nek fia, a szintén író Christopher Rice mesélt természetfelettiről, kritikákról és sikerről valamint Anne Rice-ról mint anyáról.

sa | 2021. december 14. |

Anne Rice egyszemélyes hadseregként lépett fel a középszerűség és a konvenciók ellen, mondta Christopher Rice, aki szerint Anne Rice arra használta a paranormális, természetfeletti történeteit, hogy a nagy spirituális és egzisztenciális kérdések után kutasson. A Vámpírkrónikákban például a valahova tartozás erőteljes igényét és élményét tárta fel.

Amikor az Interjú a vámpírral megjelent, a New York Times kritikusa nem tartotta sokra  - az olvasók viszont imádták, és azonnal bestseller lett. Ennek kapcsán Christopher Rice elmondta, hogy az anyja mindig is úgy látta magát, mint aki szembemegy az aktuális irodalmi trendekkel. Az Interjú a vámpírral például a megfordítja a hagyományos nézőpontot. Anne Rice fogta a korábban kiismerhetetlen szörnyetegként kezelt vámpírt, és elképzelte, 

milyen lehet a világ egy ennyire elutasított karakter szemszögéből?

Ezzel a nézőpontváltással pedig nagyon sok olvasó azonosulni tudott, akik Rice vámpírjaihoz hasonlóan azzal a kérdéssel szembesültek nap mint nap, hogy “hogy létezhetnék ebben a világban, ha nem lennék Isten teremtménye?” Christopher Rice beszámolója szerint a másságnak ez a beemelése különösen a queer emberek körében keltett nagy visszhangot.

A Trónok harca Szürke Féregje lesz az Interjú a vámpírral főszereplője

Az amerikai AMC nyolcrészes sorozat formájában berendelte az Interjú a vámpírral adaptációját. Most az is kiderült, hogy a Trónok harca Szürke Féregjeként ismert Jacob Anderson játssza majd a főszereplőt, Louis de Pointe du Lac-ot.

Tovább olvasok

Anne Rice rettenthetetlen anya volt, aki támogatta a fia művészi tehetségének kibontakoztatását is.

A családjukkal kapcsolatban Christopher Rice elmesélte, hogyan tudta meg véletlenül, hogy volt egy húga, aki ötévesen meghalt leukémiában (Anne Rice róla mintázta az örök gyermek Claudia alakját az Interjú a vámpírralban).

Christopher Rice iskolás volt még és családfát kellett rajzolniuk, amikor az egyik osztálytársa azon kezdett viccelődni, hogy a halott rokonokat rohadt almaként ábrázolják-e. A tanár rászólt, hogy erről nem beszélhet így, hiszen többen az osztályban vesztettek már el hozzátartozót, például Chris a lánytestvérét. A kis Christopher Rice teljesen ledöbbent, és közölte a tanárral, hogy neki biztosan nem volt nővére. Ez a tanárt sokkolta, és délután elmondta Christopher apjának, mi történt. Akkor a Rice szülők elmondták a fiúknak, hogy volt egy gyerekük előtte, aki halálos beteg lett, és a fiú minden kérdését őszintén megválaszolták.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Meghalt az Interjú a vámpírral szerzője, Anne Rice

Nyolcvanéves korában meghalt Anne Rice - halálhírét a fia tudatta a közösségi oldalán.

...
Hírek

Anne Rice szerint a vámpírok az emberi lét metaforái

...
Hírek

A Trónok harca Szürke Féregje lesz az Interjú a vámpírral főszereplője

Az amerikai AMC nyolcrészes sorozat formájában berendelte az Interjú a vámpírral adaptációját. Most az is kiderült, hogy a Trónok harca Szürke Féregjeként ismert Jacob Anderson játssza majd a főszereplőt, Louis de Pointe du Lac-ot.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

Az Ez senki nem mondta! a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról szól. A podcast legújabb epizódjában Ott Anna Szabó T. Annával és Dragomán Györggyel beszélgetett.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

...
Vass Norbert

Milyen apa volt Hemingway?