A kritika műfajáról általában úgy gondolkodunk, hogy segít eligazodni a könyvek, filmek, színdarabok világában, betekintést ad, elgondolkodtat, de mindenek előtt bírál. Kevin Killian, amerikai költő viszont nemcsak művészetről írt kritikai véleményt, hanem egy bbq-s krumplisalátáról, bébiételről vagy egy hajkeféről. Az Amerikában nemrég megjelent Selected Amazon Reviews című könyv több száz kritikát gyűjt össze, amit Killian 15 év alatt az Amazon weboldalára írt.
A (kapitalista) világ fölmérése
A fogyasztói társadalom egyik legnagyobb értéke a tranzakció, ebben az esetben pedig a szabad, korlátok nélküli, biztonságos vásárlás. A termékek nagy részét már online webshopokból szerezzük be, akárcsak az amerikai viszonteladó platform, az Amazon. Killian 2004 és 2019 között több mint 2400 tárgyat értékelt a weboldalon, összesen közel 1 millió szóban. Ezek között találunk könyveket, CD-ket és DVD-ket, ételeket és mindennapi tárgyakat is.
Az évek során Killian rengeteg szellemes és irodalmi igénnyel megírt értékelést hagyott az oldalon, ezzel bejutva a TOP 100 értékelő közé. Akár egy avantgárd kiállításon, az ember sose tudja mire számítson, Killian értékeléseiben ott van a fogyasztói társadalom ideája és kritikája is egyben, hiszen egy (virtuális) polcra kerül Jack Kerouac és egy Dyson porszívó, vagy akár egy törölköző-melegítő és az 1978-as Superman film DVD-je, sőt egy ajándékkosár és Luis Buñuel is. Minden felcserélhetővá válik egymással, egy tárgynak sincs többé eszmei vagy társadalmi értéke, csupán csillagai vannak, adatok, amik jelzik, hogy a világ összes tárgyához képest hol helyezkedik el egy listán. És ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy ez a könyv is szintén felkerül erre a listára, Killian egy lesz csupán az értékelések között.
Sokkal több mint értékelés
A könyv kb. 700 oldalt tesz ki, amely még így is egy szűkebb válogatása Killian értékeléseinek. Viszont ezek nemcsak fekete-fehér ajánlók vagy bírálatok, minden megvásárolt tárgy és az ahhoz fűzött értékelés Killian életéről mesél, hogy mit szeretett olvasni, enni, nézni, és hogy hogyan gondolkodott az életről. Az értékelések kilépnek a kritika teréből és naplóvá válnak.
Az értékeléseiben egyfajta irodalmi (kulturális) és társadalmi igényű elhivatottság is volt. A tudatosan queer-művész Killian kereste a homoszexualitást ábrázoló művészetet, főleg az olyan könyveket és filmeket, amelyben ezeknek az elnyomása, visszafojtása jelenik meg. Egyik ilyen példa a „Lost Weekend” című film, amelynél Killian arra hívja fel a figyelmet az értékelésében, hogy rosszul dolgozta fel az eredeti regényt, és ezzel kitörölte a történet homoszexualitáshoz kapcsolódó részeit.
A költő lehet, hogy soha nem is gondolt úgy az értékeléseire, mint irodalmi szövegekre. 2019-es halála után ez a könyv viszont egyfajta memoárként áll majd az amerikai olvasók előtt.