Az Európa Könyvkiadó évek óta gondozza a Nobel-díjas Abdulrazak Gurnah életműsorozatát: nemrég megjelent az ötödik kötet, A tengernél.
Abdulrazak Gurnah 2021-ben nyerte el életművével az irodalmi Nobel-díjat a „gyarmatosítás következményeinek és a menekültek sorsának megalkuvást nem ismerő és együttérző bemutatásáért, a kultúrák és a kontinensek közötti szakadék feltárásáért”.
Történetei általában a bevándorlással, a kirekesztéssel és a kultúrák keveredésével foglalkoznak, továbbá Afrika részletes történelmével is gyakran dolgozik. Az egyik kiemelkedő regénye, amely részben hozzájárult a díjhoz, az Utóéletek nálunk 2022 egyik legjobb könyve volt.
A magyarul idén megjelent, A tengernél című regényben a zanzibári szerző ismét a tőle jól megszokott témákhoz nyúl.
Egy idős férfi érkezik Londonba az Indiai-óceán távoli szigetéről, hamisított útlevéllel és álnéven, hogy menedéket keressen.
Korábban bútorüzlete és háza volt, férj volt és apa, de most magányába zárkózott.
Kirendelnek mellé egy tolmácsot, aki szintén Zanzibárról származik, és rájönnek, hogy a múltjukban több a közös, mint gondolták. Ebben a magával ragadó regényben feltárul előttünk a két férfi ellenségeskedéssel terhes, szövevényes története, a háttérben pedig kirajzolódik egy gyarmati uralom alól felszabadult nép küzdelmes sorsa, amihez a szerző saját élettapasztalatait is felszínre hívja.
Nyitókép forrása: Abdulrazak Gurnah portré: Wikipedia