70 elveszettnek hitt képeslapot találtak Lucy Maud Montgomery-től

Lucy Maud Montgomery, a világhírű Anne-sorozat írója harminc éven át levelezett egyik író barátjával, a Skóciában élő George Boyd MacMillannel. Nemrég hetven olyan képeslapot találtak meg, amelyeket Montgomery neki írt a 20. század elején. A lapokon többek közt azt a hírt is megosztotta barátjával, hogy az Anne otthonra talál megjelenik Amerikában, méghozzá egy nagy kiadónál.

Könyves Magazin | 2020. július 29. |

Mivel a régóta elveszettnek hitt képeslapok új információkat tartalmazhatnak a kutatók számára, éppen ezért az L.M. Montgomery-intézethez kerültek. A 70 képeslap nem csupán azért izgalmas, mert az író saját kézírását olvashatjuk rajtuk, hanem azért is, mert láthatjuk, miket osztott meg az Anne of Green Gables-sorozat szerzője a „rokonlélekként” számon tartott barátjával. És persze az sem érdektelen, hogy milyen képeket választott a mondandójának illusztrálásához.

A képeslapokat még tavaly találta meg McMillen családja. A leszármazottak aztán felvették a kapcsolatot Lucy Maud Montgomery unokájával, Kate MacDonald Butlerrel, így került a gyűjtemény a Montgomery-intézethez.

Az 1904 és 1939 között írt képeslapokon természetesen olvashatunk klasszikus üdvözlő sorokat, beszámolót az időjárásról és az egészségi állapotról, ugyanakkor fontos életesemények is megjelennek a sorokban. 1907. április 16-án például Montgomery arról számolt be barátjának, hogy végre Amerikában is meg fog jelenni az Anne otthonra talál, méghozzá egy nagy, elismert kiadónál. Egy másik képeslapon pedig azt is írja Montgomery, hogy küldött egy példányt a könyvből, és szívesen venné, ha MacMillen megírná a véleményét róla. De a képeslapokon felsejlenek a világ fontos eseményei is, például a világháborúk vagy a Titanic katasztrófája.

A tervek szerint a képeslapokat hamarosan digitalizálni fogják, hogy az egész világ láthassa őket.

Forrás: CBC

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hatalmas összeget fizettek Charlotte Brontë kézzel írt, miniatűr könyvéért

...
Hírek

Találtak egy gyűrűt, benne Charlotte Brontë hajfonatával

...
Hírek

Kiadják Proust elveszettnek hitt homoszexuális szerelmi történeteit

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!