„Uram, meg tudná erősíteni, hogy valóban rasszista a királyi család?” - Olvass bele Katalin hercegné életrajzába!

„Uram, meg tudná erősíteni, hogy valóban rasszista a királyi család?” - Olvass bele Katalin hercegné életrajzába!

Katalin hercegné, polgári nevén Kate Middleton, a királyi család egy kiemelt szereplője, a következő trónvárományos, Vilmos herceg felesége. Ez a nem mindennapi élet tele van fordulatokkal, mint például amikor Meghan Markle a médiában rasszistának nevezte a királyi családot.

Könyves Magazin | 2025. január 24. |

A brit királyi család mindig is a figyelem középpontjában állt, főleg ha azt nézzük, hogy két éve meghalt II. Erzsébet királynő, és helyét III. Károly vette át. De Katalin hercegnét nemrég rákkal diagnosztizálták, amiből már szerencsésen felépült. Persze ezeken kívül is rengeteg esemény történik a királyi családban, a folyamatos jelenlét, politikai nyomás, bemutatók, gálák mindennaposak ezeknek az embereknek. Robert Jobson új kötete pedig a család egyik kiemelt tagjának, Katalin hercegnének, polgári nevén Kate Middleton életébe és küzdelmeibe ad betekintést az olvasó számára. 

Robert Jobson
Katalin walesi hercegné - Egy leendő királynő életrajza
Ford. H. Pikler Renáta, Libri, 2024, 365 oldal.
 

A király család működése egy olajozott gépezet. Ezért is lehet érdekes, hogyha egy ilyen összetett gépezet működésébe egyszercsak valaki belerondít. Harry herceg és felesége, Meghan hercegné korábbi elszakadása a családtól több pletykát is gerjesztett, például, hogy a királyi család rasszista megjegyzéseket tett egy még meg nem született gyerek bőrszínéről. Az alábbi részletben az olvasható, ahogyan Katalin hercegné és férje, Vilmos a családi zűrzavarra reagálnak.

Robert Jobson: Katalin walesi hercegné - Egy leendő királyné életrajza (részlet)

Ford.: H. Pikler Renáta

Szelektív emlékezet

Katalin mindig úgy gondolta, hogy beszélgetéssel szinte minden problémát meg lehet oldani, de a Harryvel és Meghannel kialakult viszály még az ő híres türelmét is próbára tette. Megoldáskereső emberként sohasem temette homokba a fejét, és nem menekült el a konfrontációk elől. Ez az egyik fő oka annak, hogy olyan jó kapcsolatot ápol a királlyal. Azok, akik közel állnak hozzájuk, állítják, hogy Károly kifejezetten csodálja a menyét. Ha látni akarja az unokáit, akkor mindig Katalint hívja fel, akinek Kamillával is sikerült jó kapcsolatot kialakítania.

Károly király a saját, meg nem született lányát látja benne.

Nem véletlen, hiszen, ha úgy hozta a szükség, Katalin békéltetőként is fel szokott lépni Károly és Vilmos között, arra buzdítva a férjét, hogy jobban mutassa ki a szeretetét az apja iránt. „Szerintem a herceg úgy gondolja, hogy Katalin jó hatással van az egész családra. Szereti, és amit tesz, azt nagyra értékeli.” Felcsillan a szeme, amikor megpillantja egy családi összejövetelen, és aztán kölcsönösen elindulnak egymás felé.

Károly eleinte hasonló, szeretetteljes kapcsolatra törekedett Meghannel is, csak nagyon különböző a karakterük. Tárt karokkal fogadta, és azt akarta, hogy a család részének érezze magát. Ezért is érintette annyira fájdalmasan Harry és Meghan viselkedése. Mielőtt a viszály elkezdődött, Károly sokkal közelebb érezte magát a kisebbik fiához, mint Vilmoshoz. Ha van valami, amit pozitívumként lehet elkönyvelni ebben a szerencsétlen folyamatban, az a fordulat, amely Károly és Vilmos kapcsolatában bekövetkezett. Most közelebb állnak egymáshoz, mint korábban bármikor.

Az a szeretetteljes közvetítő szerep, amelyre Katalin vállalkozott, segített Vilmosnak abban, hogy jobban megértse az apját. „A hercegné olyasvalaki, aki vita esetén az érem mindkét oldalát szereti megismerni, és csak azután alkot véleményt”, mondta egy közeli forrás. Tiszta gondolkodású, „érzelmileg érett”, és képes a másik fél nézőpontját is megláttatni a férjével, ami másnak nem nagyon sikerül. „Békítő hatással van mindenkire.”[i]

Katalin mindig hűséges és lojális volt a férjéhez.

Időnként lelkiismeret-furdalásuk volt, hogy a kötelességeik túl sok időt emésztenek fel, ami a kapcsolatuk rovására mehet.

Egy walesi útjuk alkalmával azonban Vilmos az egész világot meggyőzte arról, hogy mennyire szereti a feleségét. Nagyon hideg nap volt, mire a herceg megjegyezte: „[Katalinnak] mindig hideg a keze. De akinek hideg a keze, annak meleg a szíve!” A spontán megjegyzés őszinteségéhez és a mögötte megbúvó szeretethez kétség sem férhetett.

2019 októberében Katalin és Vilmos ismét tengerentúli útra indult, és a pakisztáni hercegi látogatás, a korábbiakhoz hasonlóan most is nagy sikerrel zárult. A pár ellátogatott egy iszlámábádi lányiskolába, találkozott a Saukat Hánum Rákkórház rákos betegeivel, és megtekintette a lahori SOS Gyermekfalut.

Katalin ezt követően nyilatkozott a CNN-nek. Nyugodt volt, magabiztos, nyoma sem volt rajta lámpaláznak. „Vilmossal együtt már régóta szerettünk volna ellátogatni egy gyermekfaluba. Nagyon sok sebezhető nővel találkoztunk, de pozitívan nézték a világot, és ebben nagy szerepe van annak a támogatásnak, amelyet a falu nyújt nekik, nemcsak nekik, hanem főleg a következő generációt képviselő gyerekeknek, akik itt tényleg megkapják a megfelelő segítséget ahhoz, hogy a jövőjük élhető legyen.”

Ötnapos látogatásukról így nyilatkozott: „Fantasztikus volt. Nagyon sokat láttunk Pakisztánból”, utalt arra a „rengeteg, sokszínű” programra, amelyben részük volt az út során. „Teljesen lenyűgözött az ország földrajza – tette hozzá –, de a legkülönlegesebb mégiscsak az volt, amikor az említetthez hasonló élményben lehetett részünk.” A hercegnő sajtóval szembeni nyugodtsága nemcsak a helyzetét erősítették, hanem a pozíciójára való alkalmasságát is.

Az odaút során a sajtó hercegi párral együtt utazó akkreditált képviselőit meghívták a RAF Voyager elejébe, ahol elbeszélgettek velük a küszöbön álló látogatásról. A hercegi pár barátságosan, nyitottan válaszolt a kérdésekre, mondhatni, kiválóra vizsgáztak PR-ból,

főleg a másik hercegi pár, Harry és Meghan PR-szempontból mindenképpen katasztrofális dél-afrikai útja után.

Mivel a sajtó az oldalukon állt, csupa pozitív tudósítás jelent meg a pakisztáni látogatásról. Katalin csúcsformában volt, helyi nyelven mondta el a beszédeit, tíz különféle, stílusos kosztümben, miután az egész ruhatárát felülvizsgálták a látogatás szempontjai szerint, tiszteletteljesen szem előtt tartva a helyi szokásokat és vallási elvárásokat. Ügyesen kombinálta Catherine Walker és a többi kedvenc tervezője által készített darabokat helyi, pakisztáni mintákkal, és mindig sikerült megfelelő külsővel megjelennie a nyilvánosság előtt. Az út végén teljes sikerként könyvelhették el a programot.

Odahaza Károly és Harry végtelennek tűnő levélváltásba kezdett, és feszültséggel teli telefonhívásokat folytatott egymással, miután Harry bejelentette az apjának, hogy Meghannel együtt szeretnének visszalépni az első vonalból, és csak alkalmanként teljesítenének feladatokat hercegi szerepkörben. Károly a lelke mélyén abban bízott, ha nem veszi komolyan a helyzet, akkor idővel magától megoldódik. 2020. január 20-án azonban megjelent a Sunban a hír, hogy

„Harry és Meghan kilép a királyi családból”

[ii] Egy elmés szalagcímszerző még új kifejezést is alkotott – Megxit –, ami arra utalt, hogy Meghan állt a döntés mögött, de ez nem volt egészen igaz.

A pár kiadott egy közleményt, amelyben úgy fogalmaztak, hogy „új, progresszív szerepet szeretnének kialakítani maguknak” a monarchián belül, és megosztanák az idejüket Észak-Amerika és az Egyesült Királyság között, így szabadon megkereshetnék a megélhetésükhöz szükséges pénzüket. Feltételezték, hogy a királynő támogatni fogja őket, de tévedtek. Mind az uralkodó, mind Károly, sőt még Vilmos is, elfogadhatatlannak találta a felvetésüket. A királyi család három legfontosabb tagja január 14-én Sandringhamben ült össze, hogy megvitassák a válaszukat. Később Harry is csatlakozott hozzájuk egy úgynevezett „királyi csúcs”-ra, míg Meghan Kanadában maradt.

A királynő által kiadott közleményben ez állt:

A családom ma nagyon konstruktív megbeszélést folytatott az unokám és a családja jövőjéről. A családtagjaimmal együtt teljes mellszélességben támogatom Harry és Meghan kívánságát, hogy fiatal családként új, nekik tetsző életet alakítsanak ki maguknak.

Bár jobban szerettük volna, ha mindketten a királyi család teljes munkaidőben dolgozó tagjai maradnak továbbra is,

megértjük és tiszteletben tartjuk azt a vágyukat, hogy a jelenleginél függetlenebb életet éljenek, miközben továbbra is az én családom megbecsült tagjai lesznek. Harry és Meghan egyértelműen kinyilvánította, hogy az általuk választott új életet nem közpénzre hagyatkozva képzelik el. Ennélfogva megállapodás született egy átmeneti időszakról, amelyet Sussex hercege és hercegnéje részben Kanadában, részben az Egyesült Királyságban fog tölteni. Ez nagyon komplex problémák sorát veti fel, amit a családomnak meg kell oldania, és még sok munka vár ránk, mire ez sikerülni fog, de azt kértem, hogy napokon belül hozzák meg végső döntésüket.

Erzsébet királynő számára ez nem volt személyes ügy;

ő az intézményt védelmezte, amelyet egész életében szolgált.

Voltak kommentátorok, főleg az Egyesült Államokban, akik szerint az, ahogy Harrynek és Meghannek a királyi házból való kilépési szándékát kezelték, a Windsor-ház kegyetlenségét mutatta, amely minden olyan helyzetben megnyilvánult, amikor veszély fenyegette a fennálló rendet. Még Harry is meglepődött az engesztelhetetlenségükön, pedig ő eredetileg is számított bizonyos kellemetlen következményekre. Könnyebb lett volna számára, ha csak az apját vagy a fivérét kell hibáztatnia, de ami történt, az a királynő döntése volt, még akkor is, ha azt Károly és Vilmos is támogatta.

A királynő ösztönösen tudta, hogy a monarchia jövője érdekében nem engedheti meg, hogy bármilyen félreérthető dolog árnyékot vessen az intézmény szerepére, funkciójára és pénzügyi helyzetére. Az ő szemszögéből nézve vagy teljes munkaidőben dolgozott valaki a Cégnek, vagy sehogy. Köztes út nem volt. Nagyanyaként Erzsébet királynő minden kétséget kizáróan szerette Harryt, főleg a herceg kedves, vicces oldalát,

uralkodóként azonban a pártütőt látta benne, aki cserben hagyta.

Családból való kilépését, ahogy azt a királynő a hozzá közel állóknak mondta, „elszalasztott lehetőségnek” tekintette. Tudta, hogy Harry és Meghan sokat tehetne a monarchiáért, hiszen úgy tudtak viszonyulni a fiatalabb generációhoz, ahogy a királyi családban senki más. De azt, hogy a pár továbbra is milliókat zsebeljen be a királyi címük és a státuszuk következményeként, egyenesen visszataszító ötletnek tartotta.

Nem gördített akadályt a kilépési szándékuk elé, de kitartott amellett, hogy minden, királyi házhoz kapcsolható védnökségükről le kell mondaniuk, és megvonta tőlük a „királyi fenség” cím használatát. Közeli források szerint ez sokkolta Harryt, és megsértődött.

Igen, az ő döntése volt, hogy kilép a családból, de ami történt, az egy száműzetéssel is felért.

Nem tudta elhinni, hogy az egész királyi család hátat fordított neki. Mivel szüksége volt valakire, akit hibáztathatott, támadásba lendült. Szinte tapintható volt a harag, amelyet az apja és a fivére iránt táplált.

Miközben róluk továbbra is negatívan írt a sajtó, Vilmos és Katalin Dublinba indult egy nagyon fontosnak ígérkező látogatásra. Katalin, aki a három nap alatt hét különböző ruhában jelent meg, teljesen elbűvölte a lelkes tömeget, és nemcsak a fővárosban, hanem Meath, Kildare és Galway megyékben is. A Brexit megszavazása óta ez volt az első királyi látogatás Írországban. Az Aer Lingus menetrend szerinti járatával érkeztek, szoros biztonsági intézkedések közepette. Először Michael D. Higgins elnökkel és a feleségével, Sabinával találkoztak, majd a taoiseach (kormányfő) Leo Varadkarral, és koszorút helyeztek el az Emlékezés Kertjében. A hercegi látogatás fő célja a két ország közötti kapcsolatok javítása volt az „emlékezés és megbékélés” témájával a középpontban, mondta egyik szervező. És míg itt sikerrel jártak, odahaza,

Vilmos és Harry elmérgesült kapcsolatában esély sem volt a megbékélésre.

Pár nappal azután, hogy a cambridge-i hercegi pár visszatért az Egyesült Királyságba, senki sem gondolta, hogy a nemzetközösség napján, 2020. március 9-én a westminsteri apátságban tartott ünnepség lesz az utolsó hivatalos esemény, amelyen mind a négyen megjelennek. Épphogy lezajlott, az egész bolygón végigsöprő COVID–19-világjárvány miatt elrendelték a lezárásokat. De maga a szertartás sem kezdődött szerencsésen. Harry és Meghan csak a bevonuláskor vette észre, hogy a

megkérdezésük nélkül eltávolították őket a templomba együtt bevonuló királyi család soraiból,

és a nevük a vendégek számára kétezer példányban kinyomtatott szertartásrendben sem szerepelt.[iii] A királynő közvetlen kíséretében csak Vilmos és Katalin, illetve Károly és Kamilla kapott helyet.

Amikor Harry ezt szóba hozta, Vilmos és Katalin, hogy elkerüljék a kivételezés vádját, és senki se mondhassa, hogy Harryt és Meghant mellőzték, szó nélkül beleegyezett abba, hogy a sussexi hercegi párral egyszerre foglalják el a helyüket. Ám ezt követően úgy ültek egymás mellett, mint az idegenek; nyoma sem volt köztük a családiasságnak, annál inkább az ellenkezőjének.

2020. március 31-én a sussexi hercegi pár teljesítette utolsó hivatalos kötelezettségét, majd nekivágtak új, észak-amerikai életüknek. Először Kanadába repültek, majd nem sokkal később megtették az elkerülhetetlen lépést, és elköltöztek Kaliforniába, Meghan hazájába.

A szinte azonnal felröppenő hírek csendes magánéletről szóltak.

Áprilisban napvilágot láttak a részletek egy új alapítvány, a fiukról elnevezett Archewell létrehozásáról, amelyet a Sussex Royal Foundation (Sussexi Királyi Alapítvány) helyett hívtak az életre, miután ezt a nevet, mivel szerepelt benne a „királyi” szó, többé nem használhatták. Szeptemberben a pár bejelentett egy óriási, több millió dolláros szerződést a Netflixszel egy új dokumentumfilm-sorozatról és további, „informatív és reménykeltő” tartalmakról.

Aztán, 2021. március 7-én csaknem ötvenmillió néző kapcsolta be a televízióját, hogy az amerikai CBS csatornán megnézze Oprah Winfrey várva várt interjúját.

Meghan azt állította, hogy

miután bekerült a királyi családba, gyakran támadtak öngyilkos gondolatai.

Elmondta, hogy a fia, Archie nem kapta meg a hercegi címet, miután a Cég bennfentes tagjai „beszélgetéseikben aggodalmuknak adtak hangot a még meg sem született gyermek bőrszíne miatt”. Neveket nem említett, de online trollok később azzal álltak elő, hogy Károly és Kamilla tették a rasszista megjegyzéseket.

A Palota egy precedens nélküli közlemény kiadására kényszerült. A királynő nevében közzétett szövegben a következő állt: „Aggasztónak találjuk a felhozott problémákat, különösen a rasszizmussal kapcsolatos felvetéseket. Míg előfordulhat, hogy a történtekre nem mindenki emlékszik egyformán, mi nagyon is komolyan vesszük az elhangzottakat és a családon belül foglalkozunk vele.”

Valentine Low bestsellerének, a Courtiers: The Hidden Power Behind the Crown (Udvaroncok: a rejtőzködő hatalom a korona mögött) című könyvnek a puha kötésű kiadásában egy forrásra hivatkozva azt állította, hogy

a Palota először ennél „jóval finomabban fogalmazta meg” az emlékezetre vonatkozó részt.

Ugyanettől a forrástól tudható az is, hogy a „bekeményítéshez” Vilmos és Katalin ragaszkodott. Low szerint egyértelművé akarták tenni, hogy az intézmény sok mindennel nem ért egyet abból, ami az Oprah-interjúban elhangzott. A hercegi pár felhívta a közleményt megfogalmazók figyelmét arra, hogy „amit most leírnak, annak a történelem lesz majd a bírája”, és Katalin volt az, akinek a fejéből a „történtekre nem mindenki emlékszik egyformán” kifejezés kipattant.[iv] Végül a keményebb változatot közölték,

de a rasszista vád addigra megtette a magáét: mély, kimoshatatlan foltot ejtett a királyi családon.

Míg az apja és a nagyanyja úgy döntött, hogy ennél többet nem oszt meg a nyilvánossággal, a cambridge-i herceg nem volt hajlandó csendben maradni. Szerinte az, amit a fivére és a sógornője az interjúban mondott, annyira káros volt, hogy, ha ezzel kapcsolatban kérdezték, nem tudta visszafogni magát, és megpróbálta megcáfolni az állításaikat.

Március 11-én, amikor Vilmos és Katalin távozófélben volt egy kelet-londoni, stratfordi iskolai programról, ami az első nyilvános szereplésük volt az Oprah-show után, a Sky News riportere, Inzamam Rashid odakiáltott nekik a sajtó számára elkerített részből:

„Uram, meg tudná erősíteni, hogy valóban rasszista a királyi család?”

Vilmost, aki a COVID-szabályozásnak megfelelően arcmaszkot viselt, felbosszantotta a kérdés, de ennek ellenére a riporter felé fordult, és nyugodt hangon válaszolt: „A mi családunk egyáltalán nem rasszista.” Azt is hozzátette, hogy erről beszélni fog a fivérével. Katalin, aki ott állt mellette, nem szólt. Belső forrásoktól tudni lehet, hogy Vilmost megdöbbentették a fivére és a sógornője minden diszkréciót nélkülöző állításai. Bosszantotta az is, hogy a feleségét is belerángatták ebbe a csúf helyzetbe. Szerinte megbocsáthatatlanul viselkedtek, és többé nem tudott megbízni bennük.

2023 decemberében Omid Scobie második könyve, az Endgame (Végjáték) okozott szenzációt, amikor a holland kiadásban a szerző helytelenül Károly királyként és az azóta walesi hercegnévé előlépett Katalinként nevesítette a két személyt, akiket Meghan rasszizmussal vádolt. Eleinte felmerült, hogy a „nevesített megszégyenítés” szándékos kiadói PR-húzás volt, de Scobie, amikor megkérdezték tőle abban az interjúban, amelyet a BBC Newsnight című műsora hozott le, ezt egyértelműen tagadta.

Amikor a riporter tovább erősködött, Scobie azt mondta,

fogalma sincs, hogy kerültek be az Endgame holland fordításába azoknak a nevei, akik állítólag a születendő baba bőrszínét firtatták.

Állítása szerint az eredeti, angol változatban ő csak annyit állított, hogy két személy beszélgetett erről, és ő tudja is, hogy kik voltak azok, de jogi okokból nem fedte fel a kilétüket.

A Palota először azt közölte, hogy „minden lehetőséget mérlegelnek”. A király és Katalin ismét méltóságteljesen hallgatott. A vád, amely rasszistának nevezte őket, nem is lehetett volna abszurdabb. Ha el is hangzott valami megjegyzés a baba bőrszínéről, azt vagy félreértették, vagy szándékosan kiemelték a kontextusából. Harry, amikor 2023 januárjában a Tartalék című könyvét népszerűsítette, váltig kitartott amellett, hogy szerinte a királyi család nem rasszista, és állította, hogy sem ő, sem a felesége nem mondott ilyet.

Egyértelműen a médiát hibáztatta a történtekért.

A rasszizmus vádja Harry kijelentései nélkül sem állt volna meg sem az uralkodó, sem Katalin esetében, elég egy pillantást vetni arra a tetemes munkára, amelyet mindketten végeznek. Károly még walesi hercegként éveken át dolgozott a sokszínűség és a vallások közötti párbeszéd elősegítéséért. A küldetése mindig az volt, hogy bőrszíntől, vallástól és nemzetiségi hovatartozástól függetlenül jobbítson az emberek életén. Mióta király lett, a királyi udvartartásra is elkezdte kiterjeszteni a sokszínűség elveit, és a próbálkozását szemmel látható siker koronázza.

Katalin hivatalosan semmit sem mondott, inkább cselekedett, és

magasra emelt fővel és a Safiyaa 1288 fontos, lenyűgöző Talina estélyi ruhájában érkezett meg a férje oldalán a Royal Albert Hallba,

a Royal Variety Performance bemutatójára. Jól informált források szerint azonban „elszomorította”, hogy összekapcsolták a nevét Meghan „képzelet szőtte” állításaival, és egyértelművé tette, hogy bármi hangzott is el, „neki semmi köze az egészhez”. Vilmoshoz hasonlóan ő is a zéró tolerancia hirdetője a rasszizmus vonatkozásában, aminek,

meggyőződése szerint, nincs helye a társadalomban.

Ahogy mindig, most is a nyugodt fellépés mellett döntött, és sikerült felülemelkednie a zajon.

 

[i] Két megbízható forrásból származó információ. A királyi háztartás két korábbi alkalmazottjával 2022 augusztusában és szeptemberében készített interjút a szerző.

[ii] Az exkluzív hírt a GB Newsban (Brit Hírek) saját műsorral jelentkező Dan Wootton közölte.

[iii] Omid Scobie és Carolyn Durand: Finding Freedom, HQ, 2020. (Magyarul: A szabadság nyomában. XXI. Század, 2020.)

[iv] Valentin Low: Courtiers: The Hidden Power Behind the Crown (Az udvar: a rejtőzködő hatalom a korona mögött), puha kötésű kiadás, Headline, 2022. október.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

"Mindketten a királyi család szégyenfoltjai" - Bevezetés Harry és Meghan meneküléstörténetébe

Exkluzív részletet mutatunk A szabadság nyomában - Harry és Meghan - egy modern királyi család című könyvből, ami azt meséli el, hogyan lépett le a királyi családból a pár. 

...
Hírek

A brit királyi családban is van valaki, aki Bridgerton-rajongó

A Bridgerton család harmadik évadát csütörtökön kezdték el vetíteni, és a hírességek között is nagyon sokan várták már.

...
Beleolvasó

Amikor az angol királynő rákap az olvasásra, az egész udvar próbálja leszoktatni róla - Olvass bele!

A királynő olvas egy sok humorral elmesélt, elbűvölő történet az olvasás erejéről, amely még a politikát is képes felforgatni. Olvass bele!

Olvass!
...
Beleolvasó

Budapesten nyomoz a kalandor grófkisasszony – Olvass bele Orczy Mimi kalandjaiba!

Olvass bele Ruff Orsolya sorozatának kövekező kötetébe! 

...
Beleolvasó

„Uram, meg tudná erősíteni, hogy valóban rasszista a királyi család?” - Olvass bele Katalin hercegné életrajzába!

Így reagált Katalin és Vilmos, amikor Meghan Markle rasszistának nevezte a brit királyi családot. 

...
Beleolvasó

Egy nyomozó, aki nem büntet, hanem segít jónak lenni – Olvass bele Kate Atkinson új könyvébe!

Három családi tragédia, három gyilkosság. 

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Nagy

Mit jelent az autofikció, és miért szeretik egyre többen? – 6 önéletrajzi ihletésű könyv

Mit is jelent tulajdonképpen az autofikció fogalma, és miért szeretjük ezeket a történeteket?

Hírek
...
Szórakozás

Megvalósulhat DiCaprio és Scorsese régi álma

...
Hírek

Neil Gaimant ejtette a kiadója a szexuális zaklatási vádak miatt

...
Szórakozás

Budapesten, Újlipótvárosban tűnt fel a Trónok harca sztárja

...
Szórakozás

5 Miyazaki-film, ami könyv alapján készült

...
Szórakozás

Ismét nem jelölték Oscarra a Dűne rendezőjét, Josh Brolin kiakadt

...
Hírek

Meghalt Lukáts Andor