Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor Donár, a Gyöngyház hercege című, a Boook gondozásában megjelent illusztrált kalandregényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt és Várai Artúr illusztrátort Vallyon Nikoletta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

Fotó: Posztós János/ MÜPA

vn | 2024. január 08. |

A Kalamaru-szigetek rejtett világának nyugalmát kincskereső kalózok zavarják meg, de Donárnak, a gyöngyhalász fiúnak köszönhetően hoppon maradnak. Donár, aki beszél az állatok nyelvén, éjszakánként egy visszatérő álmot lát: tündérszépségű lány úszik felé a kristálytiszta vízben, hosszú haja hullámokat vet aranypikkelyekkel borított testén, és segítséget kér. A lányt, akit Limának hívnak, Baktaar, az Óceánia vizeinek lakóit rettegésben tartó rémséges szörnyeteg tartja fogva, ezért Donár Kapibarával a vízi disznóval, Kakaduval, a papagájjal, és emberbarátaival, Millával és Kharuuval útnak indul, hogy megmentse őt. Eközben Clay Smith, az angol haditengerészet kadétja a világ másik felén indul kalandra, hogy rég elveszett apját felkutassa, ám az Esmeralda hadihajón egy potyautas is megbújik.

Piroch Gábor nevét a moziból ismerhetjük, ahol világsztárokat felvonultató filmek tucatjaiban láthattuk már kaszkadőrként. Ez alkalommal más oldaláról mutatkozik be: 17. században játszódó, fordulatos története a különböző kultúrákat képviselő emberek találkozásáról, a barátságról, a kitartásról és az egymás iránti szeretet erejéről szól.

Piroch Gábor
Donár, a Gyöngyház hercege
Ill. Várai Artúr, Boook, 2023, 111 oldal
-

Piroch Gábor többkötetes szerző, viszont a Donár, a Gyöngyház hercege az első műve, amiben nem ő a főszereplő. Mint a bemutatón kiderült, az állatok nyelvét értő és beszélő hősről szóló történet szinopszisa már a kilencvenes évek óta a fejében volt. A sztoriról, aminek az utazás a fő motívuma, Piroch elárulta, hogy a kultúrák különbözőségei, valamint a történelmi és fiktív szálak találkozásai is fontos elemei.

A történet szereplőit Várai Artúr illusztrációi keltik életre, aki a rajzolás során olyan ősképekből táplálkozott,

mint A kincses sziget diafilm, a Moby Dick vagy a Hét tenger ördöge.

Piroch Gábor 1969 óta ötven éven át kaszkadőrködött, és kaszkadőr-szakértőként jelenleg is aktív. Több hajózós kalandfilmben – így A kalózok szigete címűben is ‒ dolgozott, és természetesen a friss kötetbe beépítette a forgatásokon szerzett élményeit és tapasztalatait. Várai Artúr is megerősítette, hogy roppant filmszerű a szöveg, Piroch pedig úgy látja, a könyvbe került grafikák pompásan kiszolgálják a sztorit, és arról is beszélt, hogy eleve mozgóképre írta a kisregényt, amelynek két folytatása is várható.

A kötetbemutatón a szerző nemrégiben befejezett forgatókönyvéről, illetve kamaszkori csínytevéseiről is szó esett.

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Baráth Katalin: Ha nem boldog egy romantikus regény vége, az szépirodalom

Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című, a Gabo gondozásában megjelent regényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt Hudácskó Brigitta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

...
Nagy

Baráth Katalint az érdekelte, milyen regényt írt volna Jane Austen, ha Magyarországon él

A Margó fesztivál utolsó napján Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című regényéről Hudácskó Brigitta beszélgetett a szerzővel, szó esett Tulipános Fanfanról, lecsúszott grófkisasszonyokról és egy, az országot romlásba taszító merénylet tervéről is.

Nyitókép: Csibi Szilvia / MÜPA

...
Gyerekirodalom

Kalózos gyerekkönyvet írt Neil Gaiman

A kalandregény ötletét tíz éve egy papírfecnire írta le Neil Gaiman, most végre könyv lett belőle. Októberben jelenik meg Amerikában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

A hét könyve
Kritika
Szerelmekben és idegen városokban keresi az otthont az emigrációt választó magyar
...
Nagy

A Nobel-díjas Alice Munro a lefojtott feszültségek finomtollú írója volt

Portrécikkünkben arra keressük a választ, miért volt a hétfőn elhunyt Alice Munro a novellairodalom egyik legnagyobb alakja, egyben az emberi lélek apró rezdüléseinek legegyedibb krónikása.

...
Nagy

10 embertípus, akivel minden Margón találkozol

A Tavaszi Margóra készülve listába szedtük az irodalmi fesztiválok látogatóinak tíz archetípusát.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

A Nobel-díjas Alice Munro a lefojtott feszültségek finomtollú írója volt

...
Horányi Hanna Zelma

10 éve rabolta el a Boko Haram az iskolás lányokat, most regényt írtak róluk

...
Kolozsi Orsolya

Szerelmekben és idegen városokban keresi az otthont az emigrációt választó magyar

...

Ezt senki nem mondta: Hallgasd meg a podcast első évadának összes epizódját!

...

Stephen King 50 éve beleélte magát a menstruáló kamaszlány bosszújába

...

Kerber Balázs: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent (podcast)