A többszörös Oscar-díjas, 1993-ban bemutatott Schindler listája című film és az annak alapjául szolgáló könyv, a Schindler bárkája egy szerencsés véletlen következtében született meg, ugyanis ha az író Thomas Keneally nem sétál be 1980-ban egy bőrdíszműves üzletbe, akkor talán sosem ismeri meg a világ a történetet. Az pedig csak hab a tortán, hogy az 1200 zsidó életét megmentő Oskar Schindler történetét az író nem Európában, hanem Los Angelesben hallotta.
Az ausztrál regényíró, aki a 80-as évek elején már relatíve népszerű volt (a Booker-díjra háromszor is jelölték), éppen Los Angelesben járt, amikor eldöntötte, hogy egy új aktatáskára lenne szüksége, mielőtt hazautazik Sydney-be. Ekkor találkozott egy Poldek Pfefferberg nevű holokauszttúlélővel, aki a bőrtáska-üzlet tulajdonosa volt.
Pfefferberg, aki korábban már tárgyalt az MGM egyik producerével egy esetleges filmes feldolgozáson, örült az író feltűnésének, és rögtön el is mesélte neki, hogyan menekült meg egy Schindler nevű embernek hála. Erről maga az író is beszélt egy 1983-as BBC-interjúban:
Pfefferberg több anyagot is őrzött az egykori megmentőjéről, ezeket pedig fénymásolatban oda is adta az írónak, amik között természetesen a lista egyik másolata is szerepelt.
Az író állítólag évekig a tárcájában hordta ezután a listát, hogy kutatásokat végezzen a könyvhöz.
A listát, az eredeti regény kéziratait és egyéb jegyzeteket pedig utólag meg is találták egy váratlanul felbukkant dobozban.
A film, amiről a holokauszttúlélő az MGM-mel tárgyal, sosem készült el, de Thomas Keneally feldolgozta 1982-ben megjelent regényében a történetet. Ez lett az első ausztrál könyv volt, ami megnyerte a Booker-díjat. Ma már nagyrészt inkább a filmes feldolgozása ismert.
Egy kultikus film
A Schindler bárkájából 10 évre rá, 1993-ban készített Steven Spielberg filmet, ami máig a filmtörténet egyik legfontosabb alkotása. Összesen 7 Oscar-díjat zsebelt be. Mindez pedig egy lengyel túlélőnek köszönhető, aki egészen Amerikáig cipelte magával megmentője történetét.
(BBC)