Egy 13 oldalas, 801 nevet tartalmazó, megsárgult dokumentumot találtak annak a hat doboznak az egyikében, melyekben Tom Keneally regényének, a Schindler bárkájának a kéziratait, az író kutatómunkájának feljegyzéseit, újságcikk kivágásokat és régi fotókat őriztek. A dokumentumokat 1996-ban vette meg egy ausztráliai könyvtár, egy kéziratokra specializálódott ügynöktől. A listára azonban csak most bukkantak rá.
forrás: smh.com
Keneally 1980-ban látta először a dokumentumot, egy Beverly Hills-i boltban, ahová azért tért be, hogy aktatáskát vegyen. A tulajdonos Leopold Pfefferberg volt, egyike azon lengyel zsidóknak, akiket Schindler mentett meg. Az eredeti lista nem maradt fent, csak egy kézzel írott másolatot őriznek a jeruzsálemi Holokauszt Múzeumban. A most megtalált másodpéldányt kedden fogja bemutatni a könyvtár, Keneally regényének kéziratával együtt.
A most előkerült dokumentum másolata annak a listának, amely a Schindler által gyáraiban alkalmazott, és ezáltal a haláltól megmentett 1100 zsidó férfi, nő és gyerek többségének a nevét tartalmazta. Tudósok szerint ez alapján készült Thomas Keneally Schindler bárkája című könyve. "Ez az a lista, amelyet Tom használt a Schindler bárkája című könyv megírásakor, és ez irányította rá a világ figyelmét Schindler tetteire" - mondta az új-dél-walesi szövetségi állami könyvtár történész kurátora.
Keneally Schindler bárkája - amelyet Schindler listája címen is kiadtak - volt az alapja Steven Spielberg 1993-ban Oscar-díjat nyert filmjének. Az író eladta a könyvvel kapcsolatos aktáit, jegyzeteit, és kutatási dokumentumait egy kéziratokra specializálódott ügynöknek, az ausztráliai könyvtár tőle vette meg a hat doboznyi dokumentumot 1996-ban. A kurátorok azonban nem vették észre, hogy a dobozok egyikében a lista egyik példánya is ott pihen.
Keneally a listán 173. sorszám alatt található Leopold Pfefferbergtől jutott a dokumentumhoz, Pfefferberg kettejük 1980-as találkozója alkalmával sürgette Keneallyt, hogy írja meg Schindler történetét.
Mint arról a szerző a Sydney Morning Herald című lapnak beszámolt, irattárcájában hordta a listát, mialatt bejárta a világot, hogy kutatásokat végezzen a könyvhöz, amely 1982-ben elnyerte a rangos brit Booker-díjat. Később a többi anyaggal együtt eladta. "Ez volt életemben az egyetlen alkalom, amikor valaki egy rendkívüli történetet kínált fel nekem, és én valóban csináltam is belőle valamit" - mondta Keneally az újságnak.
Pryke szerint a megsárgult papírt, amely egy indigómásolat másolata, korabeli német újságkivágások és Keneally jegyzetei mellett találták meg. A lista keddtől a könyvtárban és az intézmény internetes honlapján is megtekinthető.