Eddig ismeretlen részek kerültek elő Jaroslav Hasek Svejk című regényéből

Eddig ismeretlen részek kerültek elő Jaroslav Hasek Svejk című regényéből

Jaroslav Hasek halála miatt befejezetlenül maradt regénye most akár új részekkel egészülhet ki, ha sikerül feldolgozni a kéziratokat. 

sza | 2025. augusztus 29. |

Jaroslav Hasek cseh író korábban nem ismert kéziratait fedezték fel egy prágai cseh múzeumban, közölte Michal Stehlík, a Nemzeti Írásbeliség Múzeumának (PNP) igazgatója vezetője az X-en (korábbi Twitter). A szövegekre a hagyaték feldolgozása közben bukkantak, állítólag Svejk, egy derék katona kalandjai a világháborúban című klasszikus regény korábbi változatai lehetnek.

Jaroslav Hašek

Švejk

Ford. Réz Ádám, Ciceró, 2010, 894 oldal.

A Švejk Hasek egyik legkiemelkedőbb, legismertebb alkotása, ami a háború borzalmait dolgozza fel szatirikus módon. Főszereplője a regény címével azonos Svejk, aki először a hátországban majd a frontvonalon vesz részt a háborúban, végül fogságba is esik, de mindeközben nagyon tisztességesen, becsületesen igyekszik viselkedni. Sajátossága, hogy szorult helyzetben mindig a hülyét játssza, míg feletteseinek elege nem lesz belőle.

A regény befejezetlen maradt az író halála miatt, ezért is izgalmas a most megtalált szöveganyag.

A szöveg egy részét Hasek saját kézírásával vetette papírra, másik felét írnokának diktálta le. A kéziratokat digitalizálják, hamarosan hozzáférhetővé válik majd a kutatók és az érdeklődők számára.

A regényből 1957-ben csehszlovák film is készült.

(MTI)

Fotó: Typotext

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

130 éve született Svejk „atyja”

...

Bödőcs: A Švejk befejezhetetlen, éppen Ukrajnában és Gázában folytatják

Interjút adott a 24.hu-nak Bödőcs Tibor. Az őszi Margón bemutatott Prímszámok hóesésben című friss köteten kívül a beszélgetésben szó esett irodalmi nyolcezresek megmászásáról, és arról is, hogy végzi a japán táncolóegér, amikor átveszik a kisállatboltot a hentesek.

...

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

Hírek
...

A Nemzetközi Booker-díj rövidlistájára is felkerült a Mozgókép

...

Valóban léteznek ufók? A Pentagon egykori hírszerzőjének könyvéből kiderül

...

Új kiadásban jelennek meg Németh Gábor hozzáférhetetlen regényei

...

Nyáron jelenik meg Kavakami Mieko anyaságról és női testről szóló bestsellere

...

„Ezúttal anyázni fogok. Buzgó szüvel” – jön Cserna-Szabó András családregénye

...

Így lehet elbúcsúzni Nádasdy Ádámtól

Olvass!
...

Lehet valaha boldog egy elrendezett házasság? – Olvass bele a Windsor testvérek sorozat 3. részébe!

Két sérült ember és egy nem kívánt házasság: vajon van esély a boldogságra?

...

Az általános iskola betonja alatt halottak vannak – Olvass bele a Heaven Street Seven frontemberének könyvébe!

Hogyan kapcsolódik össze a halál, a kiborult tejbegríz és Pilinszky? Olvass bele Szűcs Krisztián kötetébe!

...

Fenekestül felfordul Sally Diamond élete, miután tűzre veti az apját – olvass bele az ír bestsellerbe!

Sokkoló, felkavaró könyv egy ír falucskában élő magányos nőről. 

Kertész Imre 10 éve nincs velünk – mit rejt az életmű a Sorstalanságon túl?

Kertész Imre 10 éve nincs velünk – mit rejt az életmű a Sorstalanságon túl?

2016-ban halt meg Kertész Imre, az első irodalmi Nobel-díjas magyar író. Az életműről Sipos Balázst, Szűcs Terit és Fülöp Barnabást kérdeztük.

Szerzőink

Chilembu Krisztina
Chilembu Krisztina

A bálnák énekelnek, a nők hallgatnak Jodi Picoult első regényében

Bakó Sára
Bakó Sára

Nádasdy Ádámtól búcsúzunk – „Segítsenek, kedves olvasók, fenntartani a könyvek bámulatos sokszínűségét”