Harrenhal Westeros legnagyobb erődítménye, ami még részben romos állapotában is impozáns látvány – és persze fontos helyszín a Trónok harcában és a Sárkányok házában is.
Utóbbiban Daemon Targaryen tölt sok időt a várban, a mentális állapota pedig rohamosan romlani kezd: rémálmok és víziók gyötrik, a múltbéli hibái és tettei kísértik.
A negyedik epizódban aztán az is kiderül, hogy az ágy, amiben Daemon alszik, varsafából készült. Ez az a régi vallás szerint szentként tisztelt fa Westeroson, aminek a törzsébe arcot véstek, az olyan zöldlátók, mint Bran Stark pedig a múltba és a jelenbe nézhetnek általuk. Csakhogy a varsafáknak sokkal több köze van Harrenhalhoz, mint gondolnánk.
Ki építette Harrenhalt?
Harrenhalt először a Trónok harcában láttuk, amikor a Lannister katonák Aryát és Gendryt oda hurcolják, majd fogságban tartják.
A vár a gőg szinonimája Westeroson, kezdve azzal, hogy építője, Harren király saját magáról nevezte el és önmaga emlékművének szánta.
Az építkezés során alattvalóit rabszolgamunkára kényszerítette, és egy történet szerint amolyan vérmágiaként a habarcsot emberi vérrel keverte. Emellett kivágta a környék erdőségeit is: csupa varsafát.
Az erődítményt végül 40 évig építették,
ám amikor az utolsó téglát is lerakták, megérkeztek az első Targaryenek sárkányostul.
Aegon azt követelte Harrentől, hogy adja meg magát, aki viszont annyira bízott a várában, hogy dacolt a hódítókkal. A Targaryenek válaszul sárkánytűzzel égették fel az erődöt, Harren a családjával együtt halt meg a rájuk olvadó falak között. Erről aztán Arya és Tywin Lannister beszélgetéséből értesülünk a Trónok harcában:
George R. R. Martin univerzumában az Első Emberek néha véráldozatot mutattak be a varsafáknál, ebből táplálkozik egy érdekes rajongói elmélet az átokról. Eszerint, mikor Aegon felégette Harrenhalt, akaratlanul is gigantikus véráldozatot mutatott be a régi isteneknek, és ezzel létrehozta az átkot. Ráadásul a halottak között volt a király is, ami felerősítette az áldozat erejét.
Egy másik teória szerint a varsafákban lakozik az Erdő Gyermekeinek lelke és emléke. Amikor Aegon felégette a részben varsafából épített várat, kiszabadította ezeket a lelkeket és így született az átok.
Harrenhal sok ház vesztéhez kötődik
Harren pusztulása után a vár többször gazdát cserélt, és sok nemesi ház ért véget a falak között. A Strongok végső pusztulása még várat magára Larys bukásával. A Trónok harcában viszont láttuk, hogy miután Joffrey Baratheon király Lord Petyr Baelish-nek adta Harrenhalt, Arya megölte Kisujjat, amiért elárulta a Stark-házat. Baelish-nek nem volt örököse, így ez a háza kezdetét és végét is jelentette.
Aegon könnyen a Sárkányok házában elszabaduló testvérháború egyik első áldozatává válhat. A végezetes zuhanást követően, a negyedik epizód végén még nem egyértelmű, mi lesz a sorsa, ezért megnéztük, hogyan hal meg a könyvben. Spoileres cikk!
Na, de valódi az átok?
A Harrenhal átka egyfelől tények és babonák keveréke. Amikor például a Trónok harcában Jagen H'ghar, az essosi arctalan felajánlja Aryának, hogy öl a nevében, elindul a pletyka a falak között „Fekete Harren szelleméről”. Ezt Arya ki is használja és egy időre ő maga válik Harrenhal szellemévé.
Hasonlóképpen, bár Ser Simon Strong utalt arra, hogy Lyonel és Harwin Strong haláláért egy titokzatos erő a felelős, azért a haláluk a Sárkányok házában nem teljesen egy szellem műve. Az első évad világossá tette, hogy Harwin Strong halálát a Rhaenyrával való kapcsolata és Ser Larys Strong hatalomvágya okozta. Larys szervezte meg apja és bátyja meggyilkolását, majd felajánlotta szolgálatait a Targaryenek Zöld ágának Királyvárban.
Ezzel együtt Daemon rémálmai és látomásai mégiscsak kapcsolódhatnak valamiféle rejtélyes erőhöz,
hiszen a hercegnek korábban nem voltak hallucinációi. Úgy tűnik, nagyobb zűrzavar van benne, mint az korábban látszott, a múltja pedig végül utoléri. És mivel Westeros egy olyan hely, ahol sárkányok, élőhalottak és zöld emberkék is felbukkannak, nem olyan elvetélt ötlet, hogy mégis van az átoknak némi alapja.
(CBR)