Hugonnai Vilma évtizedes küzdelmeiről készül tévéfilm

Hugonnai Vilma évtizedes küzdelmeiről készül tévéfilm

Bergendy Péter Magyarország első női orvosának életét, sorsfordító döntéseit, évtizedes küzdelmeit mutatná be egy előkészítés alatt álló tévéfilmben. Hugonnai Vilmáról szerencsére ma már több könyv is elérhető, ezek közül mutatunk párat. Könyvek hírek mellé.

ro | 2023. augusztus 16. |

Hazánk első női orvosának húsz évnyi küzdelméről szól Bergendy Péter Vilma című tévéfilmje, amely előkészítésre kapott támogatást a Nemzeti Filmintézettől - derül ki a filmhu összeállításából.

A grófi családba született és fiatalon férjhez ment Hugonnai Vilma élete akkor vett nem várt fordulatot, amikor az 1870-es években egy - nem mellesleg Jókai Mór által jegyzett - cikk arról számolt be, hogy a zürichi egyetemen egyedülálló módon nők is járhatnak az előadásokra. A Hugonnai Vilma a családi ékszereit eladva finanszírozta a tanulását, 1879-ben orvossá avatták, Magyarországra hazatérve viszont nem fogadták el a diplomáját. Közel húsz évnyi küzdelem várt rá, hogy az 1890-es években végül elkezdhessen itthon orvosként dolgozni.

Történetéből most a Trezor, A vizsga és a Post Mortem rendezője készítene tévéfilmet. Bergendy Péter érdekes figurának tartja a főhőst, aki egy kemény döntést hoz meg azzal, hogy a hivatástudata miatt a fiát Magyarországon hagyja. Úgy érzi, hogy a film konfliktusa, Hugonnai Vilma konfliktusa nemcsak az 1880-as években volt releváns, hanem napjainkra is érvényes. „Sok olyan szakma van, ahol a nők a mai napig nem tudnak labdába rúgni, nem engedik őket tűzközelbe” - idézi a filmhu Bergendyt. A rendező kedveli Jane Austen műveinek filmes adaptációit, ezeknek a hangulatát is szeretné megidézni.

A Nemzeti Filmintézet idén júniusban 15 millió forintos támogatást ítélt meg az előkészítéshez, a gyártás támogatásáról egyelőre még nincs döntés. A forgatókönyvet Lukács Zsolt, Móray Gábor és Goldberg Emília írták, producere Sárosi Mónika Krisztina. A szereplőválogatás jelenleg is zajlik.

Hugonnai Vilma az egyik legnagyobb női ikon Magyarországon, még ha nem is a legismertebb - életútjáról, küzdelmeiről viszont szerencsére már több könyvet is találunk.

Kertész Erzsébet
Vilma doktorasszony
Móra, 2017, 384 oldal
-

Az egyik legismertebb még 1965-ben jelent meg: Kertész Erzsébet Vilma doktorasszonya regényes formában idézi fel a későbbi orvosnő gyerekkorát, a nagytétényi éveket, fiatalon kötött házasságát, és persze azt az időszakot, amikor úgy döntött, hogy addigi életét hátrahagyva Zürichbe utazik tanulni. Bár Hugonnai Vilmának lehetősége lett volna arra, hogy Svájcban praktizáljon, de ő mindenképp a hazájában akart gyógyítani - ezért is érte váratlanul, amikor kiderült, hogy erre még jó pár évet várnia kell. „Rettenetesek ezek az emancipált nők! – háborog a kultuszminiszter. ­ Fel akarják forgatni a világot! Hiába, nem teremthetünk precedenst. Eddig is megvolt a világ orvosnők nélkül, ezután is meglesz!” Hugonnai Vilma viszont kitartott, és küzdelmének végül meg is lett az eredménye: 1897-ben végre Magyarországon is orvossá avatták.

Kertész Edina
A lány, aki orvos akart lenni
Ill.: Maros Krisztina, Naphegy, 2021, 48 oldal
-

Kimondottan a gyerek olvasóknak készült a Kertész Edina által írt és Maros Krisztina által illusztrált A lány, aki orvos akart lenni című képeskönyv, amely ugyancsak végigköveti Hugonnai Vilma életét a nagytétényi gyerekkortól kezdve az egyetemi éveken át egészen addig, míg ténylegesen orvosként dolgozhatott. A kötet megjelenésekor Kertész Edina szintén az orvosnő jelentős élettörténetét, hosszú évtizedeken át folytatott küzdelmét emelte ki: „Ezzel a küzdelemmel párhuzamosan nagyon sokat tett azért is, hogy a nőket megillesse a tanuláshoz való jog például, és fontos szerepet játszott az egészségügyi ismeretterjesztésben is. Menő feminista volt, bár ez akkor így nem volt kimondva”.

Szécsi Noémi
Lányok és asszonyok aranykönyve - Szépség, egészség, termékenység és szexualitás a 19-20. század fordulóján
Park Kiadó, 2019, 380 oldal
-

Sok más forrás mellett Hugonnai Vilma hagyatékában fellelhető századfordulós rendelési naplók képezik az egyik legfontosabb forrását Szécsi Noémi Lányok és asszonyok aranykönyve című kötetének, ami - korabeli levelek, naplók, visszaemlékezések, orvosi és ismeretterjesztő források, valamint irodalmi művek segítségével - kamaszkortól időskorig kíséri végig a 19. század végén és a 20. század elején élt nők életét. A kötetből egyebek között kiderül, mi volt a menstruáció szerepe a nők oktatása szempontjából a 19-20. század fordulóján, éltek-e szexuális életet a szűzkultuszban nevelt középosztálybeli lányok, miért volt erkölcstelen intézmény a szoptatósdajkaság, és miért gondolták egészségre ártalmasnak az egyedülálló nők életét. A kötet megmutatja, hogyan tekintettek a nők testére, és hogyan érezték magukat ők a saját testükben abban a korban, amikor a nők társadalmi szerepének változása és a modern testtudatosság kialakulása jelentős változásokat hozott az addigi szemléletbe.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

A Szoba kilátással hősnője egy olyan lázadó, aki nem privilégiumot, hanem egyenlőséget kíván

E. M. Forster 1908-as regénye egy igazi angolszász klasszikus, ami a popkultúrában is megtalálta a maga helyét, és bár a Szoba kilátással első ránézésre hamisítatlan romantikus regény, a társadalomkritikai szálat nem lehet figyelmen kívül hagyni.

...
Gyerekirodalom

75 éves lett minden idők legnépszerűbb lázadója, Harisnyás Pippi

Hetvenöt éves lett a gyerekirodalom legvagányabbja, Harisnyás Pippilotta Citadella Intarzia Majolika Ingaóra, akit az olvasók lényegében egy bokasérülésnek köszönhetnek.

...
Hírek

Az Unortodox írója szerint mindenki kíváncsi a lázadókra

A külvilágtól mereven elzárkózó szatmári zsidó közösség tagjaként Deborah Feldman szigorú szabályok szerint nevelkedett Brooklynban, és mindössze tizenhét éves volt, amikor férjhez kellett mennie. A diszkfuncionális kapcsolat minden értelemben megbénította, Deborah viszont úgy döntött, hogy maga mögött hagy mindent és szabad embernek neveli a fiát. Történetét Unortodox című könyvében írta meg, amiből a Netflix forgatott sorozatot.

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Hírek
...
Szórakozás

Itt a Csongor és Tünde új előzetese!

...
Szórakozás

Milyen sorrendben olvasd a Bridget Jones könyveket?

...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában