12. Frankofón Filmnapok
Catherine Deneuve és lánya, Chiara Mastroianni, Gérard Depardieu, Sophie Marceau, Audrey Tautou, Charlotte Rampling, Béatrice Dalle, Virginie Efira, Xavier Dolan, André Dussollier és a nemrégiben elhunyt Gaspard Ulliel – hogy csak a legnagyobbakat említsük –, mind láthatóak lesznek március 17-27. között a 12. Frankofón Filmnapokon. A Francia Intézet és partnerei szervezésében a budapesti Uránia és Toldi moziban, az Art+ Cinemában és a Francia Intézetben 23 kortárs frankofón - francia, belga, svájci, tunéziai, marokkói és kanadai - alkotást nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal. A Velencei, a Cannes-i és a Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjából, valamint Franciaország legrangosabb filmművészeti díja, a César jelöltjei és nyertesei közül több film is szerepel a kínálatban. Az esemény nyitófilmje François Ozon legújabb alkotása a Minden rendben ment lesz.
A teljes program a honlapon.
Mikor? március 17-27. Hol? Uránia Nemzeti Filmszínház, Francia Intézet, Art+ Cinema,Toldi mozi
Facebook-esemény ITT.
Mayerling
Kenneth MacMillan negyedik egész estés balettje az osztrák trónörökös és szeretője tragikus történetét meséli el: Rudolf főherceg és Vetsera Mária 1889-es kettős öngyilkosságát a koreográfus a két főhősre nehezedő társadalmi, politikai és személyes nyomás tükrében egy rendkívül megrázó előadásban dolgozta föl, mely sokak szerint a legkiemelkedőbb munkája. A balett zenéjét John Lanchbery egy olyan világhírű magyar zeneszerző műveiből válogatta, aki több darabot is komponált Erzsébet császárné és királyné (Sisi) számára. Rudolf szerepe a balettirodalom egyik leginkább emberpróbáló kihívása: pszichológiai és érzelmi összeomlását hét kivételesen intenzív pas de deux mutatja meg. MacMillan a Mayerlinggel szakított a 19. századi konvenciókkal, és egy olyan balettet alkotott, amely jobban megfelel korunk keményebb realizmusának.
Mikor? március 19. 11:00 Hol? Magyar Állami Operaház. Részletek ITT.
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy daliás szőke herceg, Európa nagy múltú dinasztiájának sarja, aki idővel mint jeles uralkodó vonulhatott volna be a történelmi pantheonba. Habsburg Rudolfból mégsem lett király, de hogy pontosan mi és miért is történt Mayerlingben, máig rejtély.
Tovább olvasokApfelbaum. Nagyvárad, Berlin - Závada Pál regényének bemutatója
Závada Pál új hősét Apfelbaum Ádámnak hívják, aki 1937-ben vesz búcsút családjától, szerelmeitől, addigi élete nagyváradi helyszíneitől, hogy a fenséges művészetek és eszmék csábítására zavaros vizekre evezzen a harmincas évek végének Berlinjében. Fölbukkan a század további időmetszeteiben - 1940-ben visszacsatolt városába látogat haza, 44-ben a váradi gettóba jut, hogy rettentő korok múltán magasra kapaszkodjék majd a berlini Fal romjain. Ha eközben mindannyiszor Évát képzelnénk Ádám mellé, az nem volna rossz tipp. A válasz ennél mégis talányosabb - pedig még szóba se hoztuk Lilit figuráját. Rendre föllép viszont Lucifer „árnyvezérként” - s persze intrikus szerepeiben. A sorstörténetek strófái közt megszólal olykor az Úr - a kelleténél állítólag ritkábban -, és belekotnyeleskednek az angyalok, Orsi, Lenke és Charlie. A maga tradícióira is reflektáló regényt keresztszálakként szövik át a vonatkozó időkhöz és helyekhez kötődő emlékezetes események, eszmék és alakok - élükön például a legendás szerkesztővel, Réz Pállal. Závada Pál új regényének bemutatója a Puskin Moziban. A szerzővel Karafiáth Orsolya beszélget.
Mikor? március 21. 18:00 Hol? Puskin Mozi. Facebook-esemény ITT.
Hogyan szólnak a nők - Felolvasás és beszélgetés
A német és a magyar női szerzők helyzetére, a két kultúra közötti átjárhatóságra és párbeszédre kívánja felhívni a figyelmet a "Hogyan szólnak a nők?" című webprojekt, mely most egy beszélgetés és felolvasás keretében mutatkozik be. A projekt keretében egy német költő és egy prózaíró szövegét fordítja le magyarra egy-egy elismert női műfordító, s egy magyar költő és egy prózaíró alkotása kerül át német nyelvre. A cél, hogy a műveket és rajtuk keresztül ezeket a kiemelkedő alkotókat és műfordítókat jobban megismerje a magyar és a német közönség. Ezen kívül a tapasztalataik széleskörű megosztásával szeretnék ráirányítani a figyelmet a női szerzők és női műfordítók helyzetére Németországban és Magyarországon.
A felolvasás és beszélgetés résztvevői: Dallos Emese, Esther Dischereit, Anna Hetzer, Hidas Judit, Kristina Kocyba, Mesterházi Mónika, Nádori Lídia, Péntek Orsolya, Relle Ágnes, Tóth Kinga
Nyelv: magyar és német szinkrontolmácsolással. A Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fórumával (SZÍN) együttműködésében.
Mikor? március 22-én 18:00. Hol? Magvető Café. Facebook-esemény ITT.
Fűzfa Balázs: Szerelem, szerelem, szerelem - Vajda János és Szabó Lőrinc költészetéről
A Genius Savariensis Szabadegyetem online előadássorozatának soron következő epizódjában Fűzfa Balázs tart előadást Szerelem, szerelem, szerelem címmel. Versmondással közreműködik Jordán Tamás színművész. A téma Vajda János és Szabó Lőrinc költészete.
Mikor? Ma 17:00 Hol? Online. Facebook-esemény ITT.
Iszméné
Az emlékezés melankóliájába ragadt lány megpróbál kiszabadulni a családi bosszúk végeláthatatlan spriáljából. De mi várja ebben a légüres, ismeretlen térben? Megsemmisülés? Megbocsátás? A családi minták folytatása? Szabadság? A múlt eseményei végigzúdulnak, és megérkezünk a jelenbe. Iszménén a sor, hogy eldöntse milyen irányt vegyen a családtörténet. Továbbmegy a felmenők által kijelölt úton, vagy elindul az ismeretlen felé? Az előadás a Labdakida-ház kihalásának történetét követi végig Aiszkhülosz, Szophoklész és Euripidész tragédiáin keresztül. A családtagok egymást sújtó átkai vég nélkül ismétlődnek, és beteljesednek. Iszméné ebben az önsorsrontó közegben nő fel a thébai uralkodó család legkisebb gyermekeként. Az események retrospektív módon, az utolsó túlélő, a címszereplő szemszögéből tárulnak elénk.
Rendező: Bélai Marcel
Mikor? március 24. 19:00 Hol? Tesla Labor. Facebook-esemény ITT.
Finisszázs: Rieder Gábor kurátori tárlatvezetése a Frey Krisztián életmű-kiállításban
A Ludwig Múzeum minden eddiginél nagyobb, több mint kétszáz művet – köztük sose látott korai munkákat és jól ismert klasszikusokat – felvonultató életmű-kiállítása az ünnepelt Iparterv-nemzedék markáns képviselőjének, Frey Krisztiánnak egyéni hangú, írásbeliség és absztrakció által meghatározott művészetét mutatja be. Frey az 1960-as években újjászülető magyar non-figuratív festészet egyik legeredetibb figurájaként alakította ki sajátos kifejezésmódját a nyugati hatásoktól elzárt, szellemi légszomjtól küzdő hazai színtéren. Radikális szemléletmódját az emigráció után Svájcban tovább gazdagította, többek között a computer art korai úttörőjeként. Íráskényszer a szkripturális absztrakciótól a naplószerű képrögzítésen át a számítógépes programozásig: Frey úr ír.
Mikor? március 19. 16:00 Hol? Ludwig Múzeum. Facebook-esemény ITT.
Dögkeselyű
2021 januárjában meghalt Munkácsi Miklós. Tartottak megemlékezéseket, de egyre kevesebben emlékeznek a műveire, noha a hetvenes évek elejétől jó két évtizeden át sok-sok olvasója, kedvelője volt. Egyik legjobb regénye A kihívás (1981), amely András Ferenc Dögkeselyű című filmjének az alapja. Bűntörténet és bosszútörténet, ugyanakkor több is annál: kőkemény jelentés arról a korról, amelyben lágyul a hatalom nyomása, és megkezdődik az aktív nemzedékek önkizsákmányolása. Egy olyan korszak, amelyben kezdenek elmosódni a bűn határai.
Mikor? március 21. 19:00 Hol? Müpa. Facebook-esemény ITT.