Őt csak a halál nyugdíjazhatta: 5 kedvenc adaptáció, a csodálatos Donald Sutherlandtől

„Szerette, amit csinált, és azt csinálta, amit szeretett, ember nem vágyhat ennél többre” – írta fia, Kiefer Sutherland az X-en. A bejegyzésben nem nyilatkozott Donald Sutherland halálának körülményeiről, azt már a BBC írta meg, hogy a színész hosszú betegség után hunyt el.

Sutherland halála fájdalmas meglepetésként ért minket, hiszen a szerkesztőség több tagja is nagyon szerette. Nemrég még arról írtunk, hogy memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására. A Made Up, But Still True (Kitalált, de mégis igaz) című önéletrajzi könyve a tervek szerint november 12-én érkezik a boltokba, a színész akkor ünnepelte volna a 89. születésnapját.

A hatvanas évek első fele óta forgatott, igazi nagy sztárrá a hetvenes években vált: az amerikai filmgyártást felrázó, úgynevezett Új-Hollywood vagy hollywoodi reneszánsz időszakának egyik sokat foglalkoztatott színésze és túlzás nélkül ikonikus arca lett.

Soha nem vonult vissza, egy interjúban azt mondta: 

„Ez egy szenvedélyes hivatás. A nyugdíjat a színészek számára úgy betűzik, HALÁL”.

A filmjei között keresgélve feltűnt, hogy a leghíresebb szerepei jelentős része adaptáció, ezért összeállítottunk egy hatos listát a nagy kedvencekből.

A piszkos tizenkettő (1967)

Az állandó cím, ha jó háborús filmek jönnek szóba, Sutherlandnek pedig igazi áttörést jelentett. A Robert Aldrich rendezésében készült akció-dráma forgatókönyvét E. M. Nathanson 1965-ös, azonos című bestsellere alapján írták. A regényt egy valós II. világháborús katonai egység ihletette.

Sutherland a harmincas évei elején járt, amikor megkapta a bolondos Vernon Pinkley szerepét, aki a bűnözőkből álló szedett-vedett csapat egyik tagja. Társaival együtt elítéltek, akik amnesztiáért cserébe azt a gyakorlatilag öngyilkos küldetést kapják, hogy a megszállt Franciaország területén likvidáljanak egy csapat német tisztet. 

Az a vigyorgás, amivel Sutherland előadja a figurát, minden jelenetbe humort csempész (főleg amikor tisztnek adja ki magát), és ez az alakítása már megelőlegzi a nagy színészt. Ennél pedig még viccesebb lett a következő filmben.

M*A*S*H (1970)

Robert Altman háborús fekete komédiáját Richard Hooker 1968-as regénye, a MASH: A Novel About Three Army Doctors alapján forgatták, és annyira sikeres lett, hogy tévésorozat is követte. A film megnyerte a legjobb forgatókönyvnek járó Oscart és a Cannes-i Arany Pálmát is.

Robert Altman első remekműve hírhedt arról, hogy a rendező nagyon nem jött ki két színészével, Elliott Goulddal és Donald Sutherlanddel. Gould végül kibékült Altmannal, és több közös filmet is forgattak, Sutherland viszont soha többé nem dolgozott Altmannal a viszály miatt.

A duó sebészeket alakított, akik a koreai háború idején, a sebesültek ellátása mellett próbálják megőrizni a józan eszüket. Közben hülyét csinálnak a tisztekből és kifigurázzák a háború abszurditását is. 

Ne nézz vissza! (1973)

Itt láthatod a filmtörténet egyik, ha nem a legszebb szexjelenetét – és a horrorba hajló film gyönyörűen mesél a feldolgozhatatlan veszteségről is.

A Daphne du Maurier 1971-es novellájából készült filmben Julie Christie és Donald Sutherland egy olyan házaspárt alakít, akik a kislányukat gyászolva érkeznek Velencébe. Sutherland szinte fojtogató megszállottággal játssza el a gyászban lassan összeroppanó férfit és azt, ahogy ilyenkor teljesen összecsúszik múlt és jelen. A film zárása pedig sokkoló és szívfájdító egyszerre: amikor az apa rájön, hogy soha többé nem láthatja a kislányát.

A testrablók támadása (1978)

Jack Finney 1955-ös The Body Snatchers című regényéből először 1956-ban készült film, ezt követte Philip Kaufman feldolgozása Donald Sutherlanddel, Brooke Adamsszel, Veronica Cartwrighttal és Jeff Goldblummal a főbb szerepekben. Igazi paranoiahorror, ami tulajdonképpen jól megágyazott a tavalyi gombás őrületnek is a popkultúrában.

A cselekményben egy parazita földönkívüli faj alvó emberek klónjait hozza létre, és miközben a testet lebomlasztja, átveszi az áldozat emlékeit. A klónok nem képesek az érzelmekre, és egyre nagyobb csapatban vadásznak a még „igazi”, egyéniséggel, identitással, érzelmekkel bíró emberekre. A filmet gyakran emlegetik, mint ami kiválóan tükrözi a hetvenes évek hidegháborús nyugtalanságát és a homogenizált tömegben való feloldódás félelmeit. 

Sutherland ezt egy interjúban meg is erősítette: „Egy este a forgatás alatt [a rendező] Phil [Kaufman] megkérdezte tőlem: »Tudod, miről szól ez a film?« És csak annyit mondott: »McDonalds.« 

Ez egyetlen szóban kifejezi, miért vállaltam. A hetvenes évek végének az az érzete, hogy minden halálra homogenizálódott."

Az éhezők viadala (2012)

Nagyot ugrunk és nem azért, mert ne lehetne még jó filmeket sorolni Sutherlandtől. Gyakorlatilag minden évtized mozinéző generációja felfedezhette őt magának, aminek jó példája Az éhezők viadala – és a young adult filmek cunamija a 2010-es években.

Az éhezők viadala-filmek a legnagyobb anyagi sikerek Sutherland pályáján, de itt most azt érdemes kiemelni, hogy mennyire jól beletette magát ebbe a szerepbe is. Legutóbb Christopher Walkentől láttuk azt a Dűne 2-ben, amikor egy nagy öreg színész elmegy egy mai blockbusterbe, és látványosan nem érdekli az egész, csak a minimálisat nyújtja a pénzéért. Sutherlandet viszont egyszerűen jó nézni Coriolanus Snow elnökként, annyira stabilan hozza a karizmatikus és könyörtelen figurát. És az első Éhezők viadala-film bemutatásakor már majdnem nyolcvanéves volt! Ahogy mondta, őt csak a halál nyugdíjazhatta.

(BBC, Salon, Rolling Stones)

Nyitókép: Festival TV Monte-Carlo/Wikimedia Commons

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

Donald Sutherlandet sokan Az éhezők viadala Snow elnökeként ismerték meg, pedig azok között volt, akik a Hollywoodot izgalmasan megújító rendezőkkel dolgoztak a hetvenes években.

...
Szórakozás

Nézd meg az 1901-es, legkeményebb Dickens-adaptációt az utcaseprővel

A legrégebbi fennmaradt filmre, amelyet Charles Dickens egyik karaktere inspirált, alig egy évtizede talált rá a Brit Filmintézet (BFI) egyik munkatársa. Most online végignézhető.

...
Szórakozás

Íme, a Netflix top10: a legnépszerűbb műsorok 60 százaléka adaptáció

A legfrissebb top 10-es lista megmutatja, milyen fontos az irodalmi inspiráció a Netflix számára.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Shakespeare tragédiája megkapja a neki való zenét: Radioheadet

Egy manchesteri produkció számára hangszerelik át úgy a zenekar 2003-as felvételét, hogy az összecsengjen a Shakespeare-tragédiát meghatározó „gyásszal és paranoiával”.

...
Szórakozás

Botrányba fulladt egy lehúzós Bridgerton-bál

A rajongók a Bridgertonban megismert fennkölt szórakozásra számítottak, de valami sokkal rosszabbat kaptak.

...
Szórakozás

Monte Cristo grófja felcsatolható álarccal kezd bosszúhadjáratba

Már látható a mozikban a Dumas regényéből készült, nagyszabású film, a Monte Cristo grófja. Működik még 2024-ben a régimódi hősiesség? Megnéztük.

A hét könyve
Kritika
Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?
...
Podcast

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

Pálos Hanna és Halász Rita a Könyves Magazin podcastjának vendégei. Anyaságról és alkotásról, az egymástól tanulásról és az őket összekötő Veráról, a Mély levegő főhőséről beszélgettünk velük.

Listák&könyvek
...
Szórakozás

Árvácska, kortárs drámák, Szerb Antal – Fesztiválozz az eSzínházban II.

...
Szórakozás

10 kihagyhatatlan program a Könyvfesztiválon

...
Nagy

Nádasdy Ádám, Jordan Peterson, Byung-Chul Han – ezek a non-fiction könyvek érkeznek ősszel

Kiemeltek
...
Nagy

Ivánovics Beatrix: A feladat komplexitása az, ami magával ragad

Idén már tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Harmadikként Ivánovics Beatrix mesél alkotói szikráról, kételyekről és a regényével álmodó olvasókról.

...
Podcast

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

Folytatódik A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi második évadát kibeszélő podcastunk a Magyar Tolkien Társaság szakértőivel közösen. A beszélgetés spoileres!

...
Hírek

Elhunyt Jelenits István teológus, író, irodalomtudós

Jelenits István irodalomtörténészként és -tanárként is jelentős személyiség volt. Esterházy Péterre is nagy hatással volt.