A zaklatás ördögi körét az empátia fejlesztésével lehet megtörni

A zaklatás ördögi körét az empátia fejlesztésével lehet megtörni

A Hogyan győztem le a szekálómat? című könyvben egy valódi kislány történetén keresztül sejlik fel a zaklatás folyamata. De kinek és miben segíthet ez a könyv? Erről is faggattuk a Szívünk rajta augusztusi értékelőjét, Bényei Juditot, a MOME docensét.

Ruff Orsolya | 2020. augusztus 31. |

A Hogyan győztem le a szekálómat? már a címében egyfajta megoldást kínál – de be is teljesíti ezt az ígéretét? Mi az, amiben mindenképpen segíteni tud ez a könyv? 

Talán a legfontosabb, hogy segít felismerni a jelenséget, azonosítani a szereplők viselkedését és tudatosítani a szekálás kialakulásának folyamatát, valamint az érintettek érzelmi állapotát. Ha többször elolvassuk a könyvet, rájövünk, milyen alaposan és módszeresen épül fel a történet, szinte egy szakkönyv pontosságával. De éppen az benne a jó, hogy átélhető formában, egy valódi kislány történetébe ágyazva ismerjük meg ezeket a részleteket. Így érzelmileg is jobban azonosulhatunk vele, ami közelebb hozhatja hozzánk annak felismerését, hogy ez rólunk is szólhat.

Niels Van Hove
Hogyan győztem le a szekálómat?
Ford.: Károlyi Juli, Kulcslyuk, 2020, 36 oldal

A szülő sokszor tehetetlennek érzi magát, ha a gyereke zaklatás áldozata – vagy éppen elkövetője lesz. Szerinted mindkét esetben tud valamilyen kapaszkodót nyújtani ez a könyv? 

A segítő felnőttek, szülők, tanárok vagy barátok számára is nehezen felismerhető, mi is történik körülöttük. Ők is könnyebben tudnak beavatkozni, ha már a korai jelekből felismerik a szekálást. Az áldozat sokszor annyira össze van zavarodva és elveszti az önbecsülését, hogy magától nehezen ismeri fel a helyzetét. De gyakran a szekáló sem fogja fel, milyen nagy kárt okoz a másik gyerek lelkében. 

A könyvben a kislány elmeséli, mit érzett, hogyan fejlődtek az érzései, és mit tett vagy mit volt képtelen megtenni a szekálás hatására. A könyv nem csak az áldozatoknak szól, annak is segítség, aki valamilyen oknál fogva zaklatóvá válik. Neki is meg kell értenie, minek a része, mit érez a másik, és azt is, hogy a zaklatás elfogadhatatlan. Összességében mindenkire ártalmas, magára a zaklatóra is. Ez nehezen átlátható és belátható dolog, anélkül, hogy a mélyére néznénk. Egyébként gyakran válnak az áldozatokból is szekálók, ahogy azt a történet említi is. Ezt az ördögi kört az együttérzés, az empátia fejlesztésével lehet megtörni.

Niels Van Hove kötete augusztus kiemelt könyve, ám hamarosan kezdődik a suli, amikor a zaklatás sok gyerek hétköznapi tapasztalatává lesz megint. Kinek adnád feltétlenül a kezébe ezt a könyvet? 

Az iskolai/kortárs zaklatás sajnos nagyon elterjedt jelenség. Valamilyen formában szinte mindenki találkozik vele. Megszüntetni úgy lehet a zaklatást, ha mindenki megérti a folyamatot: az áldozat, a zaklató és a szemlélődők is, akik semleges magatartásukkal maguk is hozzájárulnak a dolog fenntartásához, vagyis nekik is fontos tudniuk, hogy nem nézhetik tétlenül, ami zajlik. De a megértésen túl az is fontos, hogy mintát lássunk arra, mit tehetünk. A könyv, ha nem is nyújt univerzális megoldást, de megmutat egy helyzetet, amiből rájöhetünk, nem csak velünk történik meg a zaklatás, nem a mi értéktelenségünk az oka a támadásnak. Fontos és érdemes segítségért fordulnunk azokhoz, akik szeretnek bennünket és felelősek értünk, a szüleinkhez, a tanárainkhoz, a barátainkhoz. Vagyis, a könyv tartalmával nagyon hasznos lenne megismerkedni az iskolában, már az alsó tagozatban és családi körben is. 

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Minden helyzetben segít, ha látom, hogy nem vagyok egyedül - 3 könyv a traumafeldolgozáshoz

Augusztusban Niels Van Hove Hogyan győztem le a szekálómat? című kötete lett a Szívünk rajta kiemelt könyve – a programban, a Segít kategóriában rengeteg olyan könyvet találunk, amelyek egy-egy traumatikus élethelyzet feldolgozásában segíthetnek a gyerekeknek és a szülőknek is. Ezek közül választottunk ki most hármat.

...
Szívünk rajta

Ez a könyv segíthet a gyerekeknek, hogy beszélni tudjanak a zaklatásról

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Augusztusban egy olyan könyv lett a kiemelt kötet, amely a zaklatás témáját járja körül.

...
Szívünk rajta

Szívünk rajta - Mesebeli és igazi lányok, akik fittyet hánytak az elvárásokra

Kik azok a lányhősök, akik nem ismerik azt a szót, hogy lehetetlen? Akik nem várnak tétlenül arra, hogy más megoldja a problémáikat vagy esetleg a - külvilág szerint - megfelelő mederbe terelje az életüket? Szerencsére a gyerekeknek szánt könyvekben is egyre többen vannak, most ezek közül mutatunk most hármat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.