A zaklatás ördögi körét az empátia fejlesztésével lehet megtörni

A zaklatás ördögi körét az empátia fejlesztésével lehet megtörni

A Hogyan győztem le a szekálómat? című könyvben egy valódi kislány történetén keresztül sejlik fel a zaklatás folyamata. De kinek és miben segíthet ez a könyv? Erről is faggattuk a Szívünk rajta augusztusi értékelőjét, Bényei Juditot, a MOME docensét.

Ruff Orsolya | 2020. augusztus 31. |

A Hogyan győztem le a szekálómat? már a címében egyfajta megoldást kínál – de be is teljesíti ezt az ígéretét? Mi az, amiben mindenképpen segíteni tud ez a könyv? 

Talán a legfontosabb, hogy segít felismerni a jelenséget, azonosítani a szereplők viselkedését és tudatosítani a szekálás kialakulásának folyamatát, valamint az érintettek érzelmi állapotát. Ha többször elolvassuk a könyvet, rájövünk, milyen alaposan és módszeresen épül fel a történet, szinte egy szakkönyv pontosságával. De éppen az benne a jó, hogy átélhető formában, egy valódi kislány történetébe ágyazva ismerjük meg ezeket a részleteket. Így érzelmileg is jobban azonosulhatunk vele, ami közelebb hozhatja hozzánk annak felismerését, hogy ez rólunk is szólhat.

Niels Van Hove
Hogyan győztem le a szekálómat?
Ford.: Károlyi Juli, Kulcslyuk, 2020, 36 oldal

A szülő sokszor tehetetlennek érzi magát, ha a gyereke zaklatás áldozata – vagy éppen elkövetője lesz. Szerinted mindkét esetben tud valamilyen kapaszkodót nyújtani ez a könyv? 

A segítő felnőttek, szülők, tanárok vagy barátok számára is nehezen felismerhető, mi is történik körülöttük. Ők is könnyebben tudnak beavatkozni, ha már a korai jelekből felismerik a szekálást. Az áldozat sokszor annyira össze van zavarodva és elveszti az önbecsülését, hogy magától nehezen ismeri fel a helyzetét. De gyakran a szekáló sem fogja fel, milyen nagy kárt okoz a másik gyerek lelkében. 

A könyvben a kislány elmeséli, mit érzett, hogyan fejlődtek az érzései, és mit tett vagy mit volt képtelen megtenni a szekálás hatására. A könyv nem csak az áldozatoknak szól, annak is segítség, aki valamilyen oknál fogva zaklatóvá válik. Neki is meg kell értenie, minek a része, mit érez a másik, és azt is, hogy a zaklatás elfogadhatatlan. Összességében mindenkire ártalmas, magára a zaklatóra is. Ez nehezen átlátható és belátható dolog, anélkül, hogy a mélyére néznénk. Egyébként gyakran válnak az áldozatokból is szekálók, ahogy azt a történet említi is. Ezt az ördögi kört az együttérzés, az empátia fejlesztésével lehet megtörni.

Niels Van Hove kötete augusztus kiemelt könyve, ám hamarosan kezdődik a suli, amikor a zaklatás sok gyerek hétköznapi tapasztalatává lesz megint. Kinek adnád feltétlenül a kezébe ezt a könyvet? 

Az iskolai/kortárs zaklatás sajnos nagyon elterjedt jelenség. Valamilyen formában szinte mindenki találkozik vele. Megszüntetni úgy lehet a zaklatást, ha mindenki megérti a folyamatot: az áldozat, a zaklató és a szemlélődők is, akik semleges magatartásukkal maguk is hozzájárulnak a dolog fenntartásához, vagyis nekik is fontos tudniuk, hogy nem nézhetik tétlenül, ami zajlik. De a megértésen túl az is fontos, hogy mintát lássunk arra, mit tehetünk. A könyv, ha nem is nyújt univerzális megoldást, de megmutat egy helyzetet, amiből rájöhetünk, nem csak velünk történik meg a zaklatás, nem a mi értéktelenségünk az oka a támadásnak. Fontos és érdemes segítségért fordulnunk azokhoz, akik szeretnek bennünket és felelősek értünk, a szüleinkhez, a tanárainkhoz, a barátainkhoz. Vagyis, a könyv tartalmával nagyon hasznos lenne megismerkedni az iskolában, már az alsó tagozatban és családi körben is. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Minden helyzetben segít, ha látom, hogy nem vagyok egyedül - 3 könyv a traumafeldolgozáshoz

Augusztusban Niels Van Hove Hogyan győztem le a szekálómat? című kötete lett a Szívünk rajta kiemelt könyve – a programban, a Segít kategóriában rengeteg olyan könyvet találunk, amelyek egy-egy traumatikus élethelyzet feldolgozásában segíthetnek a gyerekeknek és a szülőknek is. Ezek közül választottunk ki most hármat.

...

Ez a könyv segíthet a gyerekeknek, hogy beszélni tudjanak a zaklatásról

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Augusztusban egy olyan könyv lett a kiemelt kötet, amely a zaklatás témáját járja körül.

...

Szívünk rajta - Mesebeli és igazi lányok, akik fittyet hánytak az elvárásokra

Kik azok a lányhősök, akik nem ismerik azt a szót, hogy lehetetlen? Akik nem várnak tétlenül arra, hogy más megoldja a problémáikat vagy esetleg a - külvilág szerint - megfelelő mederbe terelje az életüket? Szerencsére a gyerekeknek szánt könyvekben is egyre többen vannak, most ezek közül mutatunk most hármat.

Kiemeltek
...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

Hírek
...

25 évet is kaphat a Nobel-díjas Salman Rushdie támadója

...

Ian Fleming annyira gyűlölt a magyar származású építészt, hogy James Bonddal megölette

...

A kutyával való kapcsolat a gyerek-szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le

...

150 ezren látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet

...

Elkészült a világ első összehajtható ebook-olvasója

...

Spiró Táncsics feleségéről írta új regényét, júniusban érkezik

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.