Kertész Edina: A lány, aki csillagász lett
Balázs Júlia csillagász a város fölött élt a családjával: éjszaka az égbolt titkait fürkészte, napközben anyaként kellett helytállnia, feladatai ellátásában pedig csak magára számíthatott. „Ma már valószínűleg senki sem lepődne meg azon, ha egy lány csillagász szeretne lenni, de hogy idáig jussunk, ahhoz az is kellett, hogy a Balázs Júliához hasonló nők kitapossák az utat” – írtuk korábban a kötetről (ITT bele tudtok lapozni a könyvbe). A Naphegy Kiadó életműsorozatában jelent meg az a kötet is, amely az első magyar orvosnő, Hugonnai Vilma életét mutatja be.
Christelle Dabos: A tél jegyesei
Christelle Dabos regénye egyszerre idézi meg a fantasy, a romantikus és realista nagyregényeket: hőse egy Ophélie nevű fiatal lány, aki tükörből tükörbe jár, és az ujjaival olvasni tud a tárgyak múltjában. Családja a lány akarata ellenére nyélbe üti eljegyzését egy Thorn nevű rideg férfival, így kerül Ophélie a Sarkra, egészen pontosan a Légvárba, ahol hamar nyilvánvalóvá válik, hogy sem a tárgyak, sem az emberek nem feltétlenül azok, amiknek és akiknek látszanak. Egy intrikus harc veszi kezdetét, amelyet a legtöbbször a színfalak mögött vívnak a résztvevők, ám amely vérre és tétre megy, és valódi áldozatokat is követel. A sorozat már a harmadik kötetnél jár itthon – mi az első rész megjelenése után interjúztunk a szerzővel, ITT olvashatjátok!
Michael Ende: Momo
A listánkra kívánkozott egy igazi klasszikus, melyben az időt ellopó szürke uraknak egyetlen ember okoz igazán nagy fejtörést: egy bölcs kislány, a borzas hajú Momo, aki úgy tudja meghallgatni az embereket, mint senki más, és aki Hora mester segítségével szembeszáll az időtolvajokkal. A Kiss Judit Ágnessel készített interjúnkban is szóba került a Momo, ő a következőket mesélte róla: „Rengeteg könyv él bennem, többek között a Momo is, bár azt már felnőttként olvastam. Az idő szerintem nemcsak a gyerekirodalom, egyáltalán az emberiség megkerülhetetlen témája. Nem véletlenül létezik annyi könyv az időutazásról. Én máig nem bírtam felfogni, hogy az időben nem lehet visszafelé haladni, csak előre. És van bennem valami hit azzal kapcsolatban, hogy létezik időn kívüli világ – még ha az a téren kívül is van”.