Június utolsó napján olvasgass holland gyerekkönyveket!

Június utolsó napján olvasgass holland gyerekkönyveket!

Régóta mondogatjuk, hogy a holland gyerekirodalom egy figyelemre méltó sziget a gyerekkönyvek tengerében – szerzőik viccesek, merészek, tabudöntögetőek, egyúttal érzékenyek, ami persze elmondható sok más ország gyerekkönyvszerzőiről is, a hollandokra mégis jellemző, hogy könnyedén és görcs nélkül nyúlnak a legnehezebb témákhoz is. A Szívünk rajtában legutóbb is egy holland kötet, Erna Sassen barátságkönyve lett a hónap könyve, ez pedig jó alkalmat nyújt arra, hogy a matricások közül bemutassunk még három izgalmas holland szerzőt.

ro | 2021. június 30. |

Annie M. G. Schmidt: Viplala varázsol

Annie M. G. Schmidt
Viplala varázsol
Ill.: Dániel András, Pagony, 2017, 128 oldal
-

Annie M. G. Schmidt a holland gyerekirodalom nagyasszonya volt, aki bár hosszú élete során írt verseket, dalszövegeket, színdarabokat, musicaleket, mégis a legtöbben a gyerekkönyvei után ismerik. Bár 1995-ben elhunyt, mesekönyvei mit sem veszítettek népszerűségükből, neki köszönhetjük például Szutyoksárit, Titit, Janó és Janka meséit, és persze az ő nevéhez kötődik a viccesen kiszámíthatatlan manó, Viplala, akinek a magyar kiadásban Dániel András rajzolta meg a kalandjait. 

Mirjam Oldenhave: Danny bá' és az eleven osztály

Mirjam Oldenhave
Danny bá' és az eleven osztály
Ford.: Rádai Andrea, Pagony, 2015, 86 oldal
-

Mirjam Oldenhave a drámaterápia, drámapedagógia irányából érkezett a gyerekirodalomba, a magyar gyerekek főleg a Danny bá’-könyveket ismerhetik tőle. Ezek címszereplője egy olyan fiatal tanító, akiről valószínűleg minden gyerek álmodozik: olyan, aki vicceket mesél, szereti a képregényeket, igazi társa és bizalmasa a gyerekeknek - és még a nyelvtant és a matekot is szórakoztatóan tanítja a suliban.

Tonke Dragt: Levél a királynak

Tonke Dragt
Levél a királynak
Ford.: Wekerle Szabolcs, Kolibri, 2020, 548 oldal
-

Tonke Dragt csak nekünk volt új felfedezés, amikor néhány éve magyarul is megjelent a monumentális Levél a királynak, ami Hollandiában igazi gyerekklasszikusnak számít és még az elmúlt ötven év legjobb gyerekkönyvének is megválasztották. A sztori nagyjából ott indul, hogy a fiatal Tiurit már csak egy paraszthajszál választja el attól, hogy lovaggá üssék, egy templomban kell virrasztania, amikor egyszer csak váratlan megbizatást kap, és el kell juttatnia egy levelet a királynak. A fejlődésregénybe oltott lovagsztorira a sorozatkészítők is felfigyeltek, és a Netflixen tavaly debütált az azonos című adaptáció.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Három könyv a páratlan, vicces és feledhetetlen barátságokról

Egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve – írtuk a hónap elején, amikor kiderült, hogy a holland Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című kötete lett a júniusi Szívünk rajta fókuszpontja. Mostani összeállításunkba három olyan könyvet választottunk, amelyeknek a barátság nem deklarált témája, viszont tagadhatatlanul fontos motívuma.

...

Szívünk rajta: egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című könyvét választotta.

...

Szinetár Dóra: Úgy nőttem fel, hogy az ember olvas

Szinetár Dórát, a Szívünk rajta állandó zsűritagját saját olvasásélményeiről és a közös mesélés fontosságáról faggattuk, közben szóba került, miért nem baj, ha olvasás közben nem tudunk jól farkast utánozni, és személy szerint miért szereti, ha egy képeskönyvben átláthatóak és letisztultak az illusztrációk.

SZÓRAKOZÁS
...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta

Örkény István újabb egypercese kapott animációs feldolgozást, amiben egy anyagmozgató moziba szeretne menni, de végül egészen más történik vele.

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!

Leonardo DiCaprio szétcsúszott hippit alakít új filmjében.

...

Így fest Jude Law Putyinként egy új könyvadaptációban

Jude Law új filmjében Vladimir Putyin orosz elnök bőrébe bújik. 

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba.