Annie M. G. Schmidt: Viplala varázsol
Annie M. G. Schmidt a holland gyerekirodalom nagyasszonya volt, aki bár hosszú élete során írt verseket, dalszövegeket, színdarabokat, musicaleket, mégis a legtöbben a gyerekkönyvei után ismerik. Bár 1995-ben elhunyt, mesekönyvei mit sem veszítettek népszerűségükből, neki köszönhetjük például Szutyoksárit, Titit, Janó és Janka meséit, és persze az ő nevéhez kötődik a viccesen kiszámíthatatlan manó, Viplala, akinek a magyar kiadásban Dániel András rajzolta meg a kalandjait.
Mirjam Oldenhave: Danny bá' és az eleven osztály
Mirjam Oldenhave a drámaterápia, drámapedagógia irányából érkezett a gyerekirodalomba, a magyar gyerekek főleg a Danny bá’-könyveket ismerhetik tőle. Ezek címszereplője egy olyan fiatal tanító, akiről valószínűleg minden gyerek álmodozik: olyan, aki vicceket mesél, szereti a képregényeket, igazi társa és bizalmasa a gyerekeknek - és még a nyelvtant és a matekot is szórakoztatóan tanítja a suliban.
Tonke Dragt: Levél a királynak
Tonke Dragt csak nekünk volt új felfedezés, amikor néhány éve magyarul is megjelent a monumentális Levél a királynak, ami Hollandiában igazi gyerekklasszikusnak számít és még az elmúlt ötven év legjobb gyerekkönyvének is megválasztották. A sztori nagyjából ott indul, hogy a fiatal Tiurit már csak egy paraszthajszál választja el attól, hogy lovaggá üssék, egy templomban kell virrasztania, amikor egyszer csak váratlan megbizatást kap, és el kell juttatnia egy levelet a királynak. A fejlődésregénybe oltott lovagsztorira a sorozatkészítők is felfigyeltek, és a Netflixen tavaly debütált az azonos című adaptáció.