Június utolsó napján olvasgass holland gyerekkönyveket!

Június utolsó napján olvasgass holland gyerekkönyveket!

Régóta mondogatjuk, hogy a holland gyerekirodalom egy figyelemre méltó sziget a gyerekkönyvek tengerében – szerzőik viccesek, merészek, tabudöntögetőek, egyúttal érzékenyek, ami persze elmondható sok más ország gyerekkönyvszerzőiről is, a hollandokra mégis jellemző, hogy könnyedén és görcs nélkül nyúlnak a legnehezebb témákhoz is. A Szívünk rajtában legutóbb is egy holland kötet, Erna Sassen barátságkönyve lett a hónap könyve, ez pedig jó alkalmat nyújt arra, hogy a matricások közül bemutassunk még három izgalmas holland szerzőt.

ro | 2021. június 30. |

Annie M. G. Schmidt: Viplala varázsol

Annie M. G. Schmidt
Viplala varázsol
Ill.: Dániel András, Pagony, 2017, 128 oldal
-

Annie M. G. Schmidt a holland gyerekirodalom nagyasszonya volt, aki bár hosszú élete során írt verseket, dalszövegeket, színdarabokat, musicaleket, mégis a legtöbben a gyerekkönyvei után ismerik. Bár 1995-ben elhunyt, mesekönyvei mit sem veszítettek népszerűségükből, neki köszönhetjük például Szutyoksárit, Titit, Janó és Janka meséit, és persze az ő nevéhez kötődik a viccesen kiszámíthatatlan manó, Viplala, akinek a magyar kiadásban Dániel András rajzolta meg a kalandjait. 

Mirjam Oldenhave: Danny bá' és az eleven osztály

Mirjam Oldenhave
Danny bá' és az eleven osztály
Ford.: Rádai Andrea, Pagony, 2015, 86 oldal
-

Mirjam Oldenhave a drámaterápia, drámapedagógia irányából érkezett a gyerekirodalomba, a magyar gyerekek főleg a Danny bá’-könyveket ismerhetik tőle. Ezek címszereplője egy olyan fiatal tanító, akiről valószínűleg minden gyerek álmodozik: olyan, aki vicceket mesél, szereti a képregényeket, igazi társa és bizalmasa a gyerekeknek - és még a nyelvtant és a matekot is szórakoztatóan tanítja a suliban.

Tonke Dragt: Levél a királynak

Tonke Dragt
Levél a királynak
Ford.: Wekerle Szabolcs, Kolibri, 2020, 548 oldal
-

Tonke Dragt csak nekünk volt új felfedezés, amikor néhány éve magyarul is megjelent a monumentális Levél a királynak, ami Hollandiában igazi gyerekklasszikusnak számít és még az elmúlt ötven év legjobb gyerekkönyvének is megválasztották. A sztori nagyjából ott indul, hogy a fiatal Tiurit már csak egy paraszthajszál választja el attól, hogy lovaggá üssék, egy templomban kell virrasztania, amikor egyszer csak váratlan megbizatást kap, és el kell juttatnia egy levelet a királynak. A fejlődésregénybe oltott lovagsztorira a sorozatkészítők is felfigyeltek, és a Netflixen tavaly debütált az azonos című adaptáció.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Három könyv a páratlan, vicces és feledhetetlen barátságokról

Egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve – írtuk a hónap elején, amikor kiderült, hogy a holland Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című kötete lett a júniusi Szívünk rajta fókuszpontja. Mostani összeállításunkba három olyan könyvet választottunk, amelyeknek a barátság nem deklarált témája, viszont tagadhatatlanul fontos motívuma.

...
Szívünk rajta

Szívünk rajta: egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című könyvét választotta.

...
Szívünk rajta

Szinetár Dóra: Úgy nőttem fel, hogy az ember olvas

Szinetár Dórát, a Szívünk rajta állandó zsűritagját saját olvasásélményeiről és a közös mesélés fontosságáról faggattuk, közben szóba került, miért nem baj, ha olvasás közben nem tudunk jól farkast utánozni, és személy szerint miért szereti, ha egy képeskönyvben átláthatóak és letisztultak az illusztrációk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.