Miért jó és hogyan érdemes könyvet ajándékozni?
Promóció promóció

Miért jó és hogyan érdemes könyvet ajándékozni?

Valószínűleg sokan kaptak és adtak már ajándékba különböző könyveket életük során. Van, akinek az esetek többségében sikerül ideálisat választani, míg másoknak nehezebb eltalálni az ízlését, de emiatt ne rettenjünk el az ötlettől! Cikkünkben hozunk pár praktikus tippet, ami alapján a könyvvásárlás és ajándékozás egy szuper élmény lesz!

Promóció |

Az íratlan etikett

Van, aki azonnal megnézi a legjobb könyvek listáját, és arról kiválaszt egyet, mondván az biztos megfelelő lesz a kiszemeltjének. Ennél azonban illik kicsit mélyebbre ásni: egy könyvajánló listát érdemes akár megosztani a kiszemelttel, hogy megtudjuk, mit gondol róla. Lehet, máris hasznos információkhoz fogunk ezáltal jutni arról, amely inspirálhat bennünket a választáskor. Van, aki azt állítja, hogy “nem szereti a könyveket”, de lehet, hogy csupán még nem találta meg a számára megfelelőt - érdemes ezért feltáró kérdésekkel kicsit faggatni, hogy minek örülne igazán. 

Ami mindig segíthet: próbáljunk meg a másik fejével gondolkodni. Hiszen lehet, minket egy háborús regény hoz jobban izgalomba, míg az ajándékozottunkat jobban leköt egy krimi vagy fantasy novella. A stílusok közt persze lehetnek átfedések, de helyezzük előtérbe, hogy mit szeret igazán az ajándékozott.

Gondolkodjunk a dobozon kívül

Sokan, ha könyvre gondolnak, azonnal valami vaskos, súlyos regényt látnak maguk előtt, mély történetekkel vagy ismeretterjesztő anyagokkal. Ez nem mindenkit szórakoztat. Próbáljunk meg úgy közelíteni az ajándékozáshoz, hogy valami újat vagy szokatlant tartalmazzon a könyv. Ha a leendő megajándékozott például nemrég kezdett bele a hobbi kertészetbe, akkor adjunk neki egy gondozó naplóval gazdagított könyvet - ebben tudja vezetni, mit és hogyan nevelt, vagy mikor adott neki tápszert. Ha valaki szeret főzni és újraalkotni, válasszunk számára újhullámos köteteket, amik saját receptfülekkel ellátottak. A gyerekeknek olyan interaktív könyveket is adhatunk, amik kihajthatóak vagy online gyakorlatsorokkal kiegészítettek.

Bármelyiket is választjuk ki ajándéknak: ha szívből jön és telitalálat a könyv, akkor biztos, hogy hamarosan dicsekvő vagy örömteli visszajelzéseket fogunk kapni.

A fotó forrása: Hafiez Razali / Shutterstock.com

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás regényében egy fizikusnőé a főszerep [KÖNYVRÉSZLET]

Szöllősi Mátyás új kötetének első része a család-, a bűnügyi és a lélektani regény emlékezetes ötvözete. Olvass bele!

Hírek
...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Hírek

Jon Fosse: A háború harc a mindegyikünkben ott lakozó egyediség ellen

...
Szórakozás

Még 1 milliárddal többe került a Petőfi-film, mint ahogy eddig tudtuk

...
Beleolvasó

Időutazók süllyesztették el a Titanicot? Olvass bele egy őrült elméletbe!

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...
Nagy

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

Markovics Botond húsz éve erősíti regényeivel a magyar science fiction irodalmat. A Felfalt kozmosz című legutóbbi regényében örökéletű diktátorok és egy napjainkban is ismerős kataklizma állítja kihívás elé az emberiséget. Nagyinterjú.