Az íratlan etikett
Van, aki azonnal megnézi a legjobb könyvek listáját, és arról kiválaszt egyet, mondván az biztos megfelelő lesz a kiszemeltjének. Ennél azonban illik kicsit mélyebbre ásni: egy könyvajánló listát érdemes akár megosztani a kiszemelttel, hogy megtudjuk, mit gondol róla. Lehet, máris hasznos információkhoz fogunk ezáltal jutni arról, amely inspirálhat bennünket a választáskor. Van, aki azt állítja, hogy “nem szereti a könyveket”, de lehet, hogy csupán még nem találta meg a számára megfelelőt - érdemes ezért feltáró kérdésekkel kicsit faggatni, hogy minek örülne igazán.
Ami mindig segíthet: próbáljunk meg a másik fejével gondolkodni. Hiszen lehet, minket egy háborús regény hoz jobban izgalomba, míg az ajándékozottunkat jobban leköt egy krimi vagy fantasy novella. A stílusok közt persze lehetnek átfedések, de helyezzük előtérbe, hogy mit szeret igazán az ajándékozott.
Gondolkodjunk a dobozon kívül
Sokan, ha könyvre gondolnak, azonnal valami vaskos, súlyos regényt látnak maguk előtt, mély történetekkel vagy ismeretterjesztő anyagokkal. Ez nem mindenkit szórakoztat. Próbáljunk meg úgy közelíteni az ajándékozáshoz, hogy valami újat vagy szokatlant tartalmazzon a könyv. Ha a leendő megajándékozott például nemrég kezdett bele a hobbi kertészetbe, akkor adjunk neki egy gondozó naplóval gazdagított könyvet - ebben tudja vezetni, mit és hogyan nevelt, vagy mikor adott neki tápszert. Ha valaki szeret főzni és újraalkotni, válasszunk számára újhullámos köteteket, amik saját receptfülekkel ellátottak. A gyerekeknek olyan interaktív könyveket is adhatunk, amik kihajthatóak vagy online gyakorlatsorokkal kiegészítettek.
Bármelyiket is választjuk ki ajándéknak: ha szívből jön és telitalálat a könyv, akkor biztos, hogy hamarosan dicsekvő vagy örömteli visszajelzéseket fogunk kapni.
A fotó forrása: Hafiez Razali / Shutterstock.com