Szülőségről és alkotásról szóló podcastunk második évadának vendégei eddig Nyáry Krisztián, Gyurkó Szilvia, Gryllus Dorka és édesanyja, Kőváry Katalin, valamint Cseke Eszter és S. Takács András voltak. Ott Anna ezúttal Réz Anna filozófust kérdezte a szülővé válásról, a gyereknevelési könyvek által támasztott elvárásokról, bűntudatról, és arról, hogy mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától.
Réz Anna filozófus a Mardos című könyvében külön fejezetet szentel az anyai bűntudatnak, ami sok kismamának nyújt kapaszkodót a szülés utáni hónapokban. Az Ezt senki nem mondta! podcast adásában vendégünktől egyebek mellett megkérdeztük, az ő életében milyen szerepe van a bűntudatnak, és mit lehet vele kezdeni személyes, a család és a társadalom szintjén.
Rengeteg bűntudatunk van
„A bűntudat egy nagyon jól eladható érzelem, erről is sok szó esik a Mardosban, hogy valójában inkább az a baj, ha például nem érzel bűntudatot a klímaválság miatt. (...) Van ebben valami gyerekes is: ahelyett, hogy azon gondolkoznál, hogyan oldj meg egy helyzetet, csak nyávogsz, hogy mennyire rossz neked. (...) A bűntudat dömpingben is azt hiszem, van valami nárcisztikus: vállalom, hogy e tekintetben a részese vagyok, de közben nagyon sokszor azt érzem, hogy ez nevetséges, nem vállalhatok felelősséget a klímakatasztrófáért, és röhejes, hogy ezt kéri tőlem valaki. Nem vállalhatok felelősséget azért sem, hogy egy olyan országban, amiben jelenleg élünk, a gyerekem végül boldog felnőtt lesz-e. Hogyan tudnék erre garanciát vállalni, amikor az ő boldogságát annyi minden fogja befolyásolni, amire nekem nincs befolyásom? Ez az alaphelyzete a Mardosnak, hogy egy csomó minden miatt van bűntudatunk, miközben talán van egy olyan gondolatunk is, hogy nem kéne hogy legyen” – fogalmazott Réz Anna.
A podcastban ezeket a témákat érintjük:
- Milyen volt Réz András filmesztéta és Vándor Ágnes gyerekeként felnőni, és fogadásokra, sajtóvetítésekre járni velük?
- Lehet-e ma is szabadon gyerekeket nevelni, amikor a szülők állandóan nem arra gondolnak, hogy a gyerekük éppen hogy van?
- Hogyan segítette később filozófusként az a már gyerekkorban elsajátított gondolat, hogy nem biztos, hogy egy felnőttnek mindig igaza van?
- Mikor döntötte el, hogy anya szeretne lenni, és mennyi töprengés előzte meg az elhatározást?
- Találkozik-e egzisztenciális szorongással ma két filozófus Magyarországon, ha a gyerekvállaláson gondolkodik?
- Miért foglalkoztatja a mai szülőket a bűntudat kérdése, az, hogy milyen traumákat okoznak a gyerekeiknek, és miért nem volt ez téma 30-40 évvel ezelőtt?
- Mennyire bízhat a szülő a saját reflexeiben, vagy mennyire kell a gyereknevelési, pszichológiai szakkönyvekre támaszkodnia?
- Mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától?
- #szaranya: miért károsak a közösségimédia-trendek?
- Hogyan lehet megélni a gyereknevelés örömét?
A podcastot meghallgathatod Spotifyon, YouTube-on és PodBeanen.
Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapasztalataid, történeted a podcastsorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre!
Támogatott tartalom.