Vámos Miklós az elhallgatott történetekről: Az apám családját egy kivétellel kiirtották [Podcast]

Vámos Miklós az elhallgatott történetekről: Az apám családját egy kivétellel kiirtották [Podcast]

Vámos Miklóst az elhallgatott történetek formálták, míg Durica Katarina íróként arra jött rá, hogy nem csak elszenvedői lehetünk a körülményeknek. A Margó és a Bridge Budapest reggelijén írók meséltek arról, milyen tapasztalatok voltak hatással arra, hogy milyen alkotók lettek. 

Könyves Magazin | 2024. november 12. |

A Margón az üzlet és az irodalom találkozójára került sor, ahol hat szerző hat új Diófa történetét mutatta be a Bridge Budapest, amellyel az üzleti szereplők szemléletét szeretnék tovább formálni. Irodalmi köntösbe foglalt történetekkel szeretnék inspirálni az üzleti döntéshozókat, hogy tudatos, hosszú távú stratégiát dolgozzanak ki arra, mit hagynak hátra maguk után. A projektre felkért írók ezúttal Durica Katarina, Grecsó Krisztián, Gurubi Ágnes, Marton Krisztián, Szűcs Péter és Vámos Miklós voltak.

Valuska László a diófáról mint szimbólumról, a szerzők világát meghatározó történetekről és saját irodalmi hagyatékukról beszélgetett a projektben részt vevő alkotókkal, Tenki Réka színésznő pedig részleteket olvasott fel a novellákból.

 

Az elhallgatott történetek

Vámos Miklós úgy fogalmazott, az ő családjában „az elhallgatott történetek az igazán fontosak”,  például elhallgatták előle, hogy az édasapja családját hogyan érintette a holokauszt.

Az egész pécsi famíliát egy kivétellel apámon kívül kiirtották. (...) 18 és fél voltam, amikor az apám meghalt, egy rohadt szót nem hallottam erről”

– idézte fel.

Hogy mi történt az apja családjával, csak később tudta meg távoli ismerősöktől. „És akkor ott állsz, hogy ezt most továbbadd a gyerekeidnek, vagy te is elhallgasd? Én azt a megoldást választottam, hogy regényeket írtam” – fejtette ki.

Szerinte egy író szerencsés helyzetben van, mert a könyvei fennmaradnak. Kitért arra is, hogy szerinte 20-30-40 évenként eljön egy „szakadás” az ország életében, amikor átgondolják a nemzeti emlékezetet, hogy mi az, amit továbbadnak az új generációknak, és mi az, amit nem. 

Túlélni a traumákat

Szűcs Péter úgy folytatta, ő azt tanulta meg a szüleitől és a nagyszüleitől, hogy hogyan lehet túlélni azokat a történeteket, amiket tőlük hallott. 

„Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a dédszüleim is tudtak nekem mesélni. Háborús történeteket, veszteségeket, eltűnt katonákat, ezeket én mind-mind beledolgoztam a regényembe, és ezek a történetek tovább dolgoznak azokban az emberekben, akik elolvassák” – mondta. Szűcs Péter azt reméli, hogy a történetek segíthetnek a traumák feldolgozásában, gyógyíthatnak, és példát is mutathatnak. 

Marton Krisztián azt tapasztalta, hogy a családjában a történetek a folyamatos újrakezdésről és újratervezésről szólnak. „Nagyon sokat voltam a nagymamámmal, aki imád mesélni, háromezerszer hallottam ezeket a történeteket, és nagyon mélyen meghatározták szerintem azt, hogy hogyan állok a nehézségekhez.

Van egy hitem abban, hogy igenis mindenből talpra lehet állni

– fogalmazott.

A női minták

Gurubi Ágnes azt mondta, náluk hiányoznak a férfiak a történetekből, lányos családból származik. A dédnagymamánál hatan voltak lánytestvérek, a nővérének két lánya van, ahogy neki is.

Bár azt mondanám, hogy erős nők, de ők inkább kemény nők voltak. Amit otthonról hozok emellett a keménység mellett az egyfajta elhallgatás, vagy a ki nem mondott dolgok.

Utólag látom, hogy nekem az volt az írással a feladatom, hogy megtörjem ezt a hallgatást.

Vámos Miklósra visszautalva a holokauszt érintettség kapcsán megjegyezte: amikor elkezdte ezt kutatni, szembesült azzal a mondattal, hogy kétfajta család létezik: akik érintettek ebben és állandóan erről beszélnek, és akik soha nem beszélnek róla.

Durica Katarina egy felvidéki kisvárosból származik, és nagyban befolyásolta a világlátását az, hogy otthon azt látta: velünk csak úgy megtörténnek a dolgok.

Fölöttünk meghúzzák a határt, nekünk eldöntik, hogy lesz-e magyar iskola, ott fogunk lakni, ahol éppen kimérik a telkeket

 sorolta.

Volt egy ilyen hozzáállás, hogy nem hallatják a hangjukat, mert semmi izgalmas nincs az életükben, és az írásaiban ezekből indult ki. Az összes regényem főszereplői ilyen nők, akik mindig azt mondták, hogy velem semmi nem történik, itt nincs semmi izgalmas, pedig de”, tette hozzá.

A podcastban arról is szó esik, hogy:

  • kinek mi a kötődése a diófához, és milyen folyamatok indultak el bennük a felkérés hatására,
  • és milyen irodalmi alkotások hatottak a szerzőkre pályájuk indulásakor.

Nyitókép: Kováts Zsófia / margofeszt

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

...
Hírek

Nézd meg Sofi Oksanen margós beszélgetését!

Sofi Oksanent Karafiáth Orsolya kérdezte az Őszi Margón, most megnézhetitek a teljes beszélgetést!

...
Nagy

Félévente meg kellene válnunk a könyveink 10 százalékától [Olvasástudomány a Margón]

Hogyan vegyük rá a gyerkeket az olvasásra? Letesszük a könyvet, ha nem tetszik? És ki volt már könyvcserélő házibuliban? A Margó Olvasni kell!-programjain jártunk.

ADVENT
...
Könyves Advent

Nézd meg a Karácsonyi ének eredeti illusztrációit! 

Hangolódjunk a karácsonyra! 

...
Könyves Advent

8 szakácskönyv karácsonyra, hogy az ünnepek után se legyen szerény a konyha

Harry Potter-fogások, koreai konyha vagy éppen a klasszikus erdélyi ízek. Csak legyen időtök mindent megfőzni!

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Richard Curtis egy korábbi, karácsonyi írását dolgozza fel egy animációs film, ami a Netflixen lesz látható. Az Igazából szerelem rendezője beszélt a projektről, és kiderült miért olyan fontosak a rossz karácsonyok.

Hírek
...
Hírek

A Trónok harca 13 év késésben van, nem biztos, hogy Martin befejezi

...
Hírek

Fekete színész játszhatja Piton professzort a készülő Harry Potter-sorozatban

...
Hírek

Merkel életrajza az év legtöbbet eladott könyve Németországban

...
Hírek

Előkerült Franz Kafka 14 éves kori jegyzete – kamaszos életérzés vagy baljós intelem?

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Hírek

A Spotify-felhasználók körében is hódít a romantasy – Íme az idei év legnépszerűbb hangoskönyvei

...
Nagy

Han Kang és az irodalmi Nobel-díj: történelem, trauma és költői próza találkozása

Han Kang, az első dél-koreai irodalmi Nobel-díjas, műveiben lírai erővel tárja fel a történelmi traumák és az emberi lét törékenységének mélyrétegeit.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Sofi Oksanen: A háború miatt tudtam, hogy meg akarom írni ezt a könyvet

...
Könyves Magazin

Kiss Heni: Ha akar valaki gyereket, akkor vágjon bele! [Podcast]

...
Bakó Sára

Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért

Olvass!
...
Beleolvasó

A 90-es évek legdurvább magyar gyilkossági ügyei – Olvass bele Szlavicsek Judit Doszpot nyomoz című könyvébe!

Ötven százalék valóság és ötven százalék fikció, de 100% Doszpot.

...
Beleolvasó

Mit jelent a történelem annak, akit kitagadtak belőle? - Olvass bele Susan Rubin Suleiman új kötetébe!

A történelem lánya sokkal több mint egy visszaemlékezés, egy lehetőség arra, hogy megértsük a múlt, az identitás, és az otthon összekapcsolódó szálait.  

...
Beleolvasó

Hogyan formálja a politikai sárm a hatalmat? – Olvass bele Sonnevend Júlia kötetébe!

A politikai hatalom kulcsa a vonzerő, amelyet az időzítés, a helyszín és a közönség formál. Olvass bele Sonnevend Júlia könyvébe!