Versterápia: „A legeslegnagyobb öröm félelem nélkül élni”

Versterápia: „A legeslegnagyobb öröm félelem nélkül élni”

A versek csökkentik a szorongást és a stresszt, éppen ezért költészeti „gyógyszertárat” nyitottunk arra az időszakra, amíg tart a járvány. A mai napra Kányádi Sándor Útravaló ének című versét ajánljuk, amelyből kiderül, hogy a legeslegnagyobb öröm félelem nélkül élni. 

Forgách Kinga | 2020. május 07. |

Kányádi Sándor verse óda a tavaszhoz, az újjászülető világhoz, süt belőle az életöröm és az élni akarás. Többek között ezért is választottam költészeti gyógyszertárunk kínálatába ezt a verset most, május elején. Az Útravaló énekben benne van a télből, a bezártságból való kitörés motívuma. Arról a szabadságról szól, amelyre mi is olyan nagyon vágyunk most. 

Elindítottuk Versterápia  rovatunkat, amelyben olyan verseket osztunk meg veletek, amik kapaszkodót jelenthetnek ebben az időszakban. Mert bár a koronavírust nem lehet versekkel gyógyítani, a félelmeink megértésében, a szorongásunk kezelésében segíthet az irodalom. A korábban megosztott verseket ITT találjátok meg. 

Kányádi gyönyörű verse az évszakok változásán, a télből a tavaszba való átmeneten keresztül meséli el nekünk, hogy milyen nagy ereje van annak, ha ki tudunk szabadulni a félelemből és a szorongásból. „Megáll a nap a delelőn / s dúdolja döngicséli/ a legeslegnagyobb öröm/ félelem nélkül élni/ és ontja ontja sugarát/ hogy jutna bár egy résnyi/ oda is ahol nem lehet / félelem nélkül élni ”

Kányádi Sándor: Útravaló ének

Tavasz jöttén a kis patak 
akár egy kis egérke 
kikukkint s nyomban kiszalad 
a jég alól a jégre 
Cincogat szaglál szimatol 
és azt mondja no végre 
kijutottam a jég alól 
a sötétből a fényre. 
 
És elindul megy mendegél 
cincogat mondikálgat 
és fölbiggyeszt - hamár egér - 
bajszul egy szénaszálat 
Térül-fordul s már szembejön 
és egyre azt zenéli: 
a legeslegnagyobb öröm 
félelem nélkül élni 
 
Elzirrenti a szúnyog és 
a szúnyogtól a szellő 
és tőle megfújja szél 
az a semmirekellő 
és azt se mondja köszönöm 
világgá fütyörészi: 
a legeslegnagyobb öröm 
félelem nélkül élni 
 
Vigyázba állnak a határ- 
sorompók égre néznek 
a tetejükbe gólyapár 
épít magának fészket 
és azt keleplik odafönn 
s még a béka se kétli: 
a legeslegnagyobb öröm 
félelem nélkül élni 
 
Zengik fütyülik huzalok 
a szerelő s a pózna 
cinkék cinegék víg rigók 
ereszen a csatorna 
Zengi lanka és hegytető 
s fújja ahogy csak bírja 
az éppen égre röppenő 
parányi kis pacsirta 
 
Megáll a nap a delelőn 
s dúdolja döngicséli 
a legeslegnagyobb öröm 
félelem nélkül élni 
és ontja ontja sugarát 
hogy jutna bár egy résnyi 
oda is ahol nem lehet 
félelem nélkül élni 

oda is ahol nem lehet 
félelem nélkül élni

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Versterápia: „Nagyon megörülök egy érintésnek. Visszaborzadok egy másiktól.”

A versek csökkentik a szorongást és a stresszt, éppen ezért költészeti „gyógyszertárat” nyitottunk arra az időszakra, amíg tart a járvány. A mai napra Fodor Ákos Jelentés-vázlat a jelenidőről című versét választottuk. 

...
Nagy

Versterápia - Nádasdy Ádám: A reggeli

Minél régebb óta vagyunk bezárva, annál több dolgot kell újradefiniálnunk életünkben. A rutinok, melyek biztonságos keretet adtak napjainknak, eltűntek, pedig fontosak lennének. Most nem csak arra van alkalmunk, hogy ezeket átgondoljuk, de akár arra is, hogy új szokásokat építsünk be a mindennapokba. Például a komótos, az egész napot megalapozó és mindent eldöntő reggelit!

...
Nagy

Versterápia: „A lélek émelyeg, árvasága kínozza”

A versek csökkentik a szorongást és a stresszt, éppen ezért költészeti „gyógyszertárat” nyitottunk arra az időszakra, amíg tart a járvány. A mai napra Paul Verlaine Fáradtság című versét ajánljuk. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvdesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.