Háborúból a Ferencvárosba – Libanoni kebabos mesélt a Sántakutya-esten

Háborúból a Ferencvárosba – Libanoni kebabos mesélt a Sántakutya-esten

A libanoni születésű Salah Mneimne volt a Sántakutya – ferencvárosi sztorikoktél novemberi vendége, aki az ország legintenzívebb fűszereivel gyárt gyrost a belváros szívében.

Fotók: Hinsenkamp-Fekete Celesztina

Bakó Sára | 2024. november 17. |

A Sántakutya-beszélgetések középpontjában a tavalyi évtől a Ferencváros áll: olyan emberek mesélnek szívbemarkoló, kacagtató vagy éppen tanulságos történeteket, akik ezen a környéken születtek, dolgoznak, esetleg ide köti őket egy-egy emlékezetes pillanat.

Novemberben az esemény házigazdája, Szabó Dominika kedvenc gyrosozója, a Ferenc körúti Kebab City tulajdonosának fiával beszélgetett a Tompa17-ben. Salah Mneimne Libanonban született, de már tizenöt éve Budapesten él, és

itt készíti édesapjával karöltve a város legfűszeresebb kebabját.

Nemcsak azt árulta el a hallgatóságnak, hogy milyen volt gyereknek lenni Bejrútban, hanem arról is mesélt, hogyan tanult meg csupán néhány hónap alatt magyarul.

„Csak a háborúra emlékszem”

„2006-ban jöttünk, mert Libanonban háború volt. Egy bomba nagyon közel csapódott be hozzánk – akkor döntöttük el, hogy Magyarországra költözünk. Apám már magyar állampolgár volt, mivel itt végezte az egyetemet, elektrotechnikusnak tanult” – kezdett bele Salah a történetébe. Arra a kérdésre, hogy van-e valamilyen kedves emléke a bejrúti gyerekkorából, rövid töprengés után nemmel felelt. „Csak a háborúra emlékszem” – mondta.

-

Amikor hétéves kisfiúként először Magyarországra érkezett, rögtön tudta, hogy jó helyre került, mert itt béke van.

Meglepő lehet, de talán soha életében nem érzett ellenállhatatlan honvágyat a szülőföldje iránt.

„Hiányoznak a rokonaim, persze, de ott mindig történik valami, sosincs béke. Nem akarnék többé Bejrútban élni. Itt sokkal nyugodtabb vagyok, biztonságban érzem magam. Itt tudok tervezni” – magyarázta Salah. Elmondta ugyanakkor, hogy bár ő és édesapja már Magyarországot nevezik otthonuknak, édesanyja és húgai a fennálló kockázatok ellenére is visszatértek Libanonba.

Muszlimként keresztény iskolában

A továbbiakban Szabó Dominika a vallási kérdések felé terelte a beszélgetést: megtudhattuk többek között, hogy Libanon az egyetlen olyan ország, ahol több keresztény lakos van, mint muszlim. Bár Salah muszlimnak vallja magát, mégis keresztény iskolába járt.

Nem érzi azonban úgy, hogy különösebb ellentmondás volna ezek között.

„Mindkét vallás számára egy Isten létezik, én benne hiszek, és nekem ez a lényeg” – foglalta össze, de azt azért hozzátette, hogy disznóhúst például nem eszik.

-

A beszélgetést hallgatva bizonyára sokunk fejében megfordult, hogy milyen nehéz lehetett kisgyerekként egy teljesen új (nyelvi) környezetbe belecsöppenni, Salah azonban – édesapjának hála – könnyedén vette az akadályokat. „Az első két-három hónapban minden nap megtanított nekem ötven szót magyarul.

Ez keménynek hangzik, de volt kedvem hozzá, szívből tanultam, mert nagyon tetszett nekem az ország.

Fél év múlva már tudtam beszélni. Az akcentusom meg fog maradni mindig, mert nem itt születtem, de már nincs olyan szó, amit nem értek” – jelentette ki büszkén.

„Ilyet még nem kóstoltam”

Salah eleinte édesapja élelmiszerboltjában kezdett dolgozni, de amikor egy alkalommal visszalátogatott Libanonba, megváltozott az élete. Betért ugyanis egy híres étterembe, ahol annyira ízlett neki a gyros, hogy úgy érezte, muszáj Magyarországon is meghonosítania. „Nagyon nehezen kaptam el a receptet, de végül sikerült. Sok finom gyros van Budapesten, de ilyet még nem kóstoltam” – csábítgatta a közönséget a Ferenc körút felé.

Nem véletlenül hirdetik magukat az „ország legintenzívebb fűszereivel” szlogennel:

a Kebab City gyrosa tizenhat különféle fűszerrel készül. Többek között kerül bele fahéj, fehérbors, feketebors és kömény is. „Egyszer valaki kért egy tortillát, kifizette, és eltűnt, anélkül, hogy átvette volna!” – méltatlankodott Salah, amikor Szabó Dominika arról faggatta, mi volt a legfurcsább dolog, amit eddig a vendégekkel kapcsolatban tapasztalt. Hogy lehet kihagyni ezt az ízélményt?

@erdodi_peter Egy brutálisan húsos és finom gyros@KEBAB CITY PREMIUM (Kebab City Prémium)#utazás #finom #azügynökség #étterem #kihívás ♬ Mission Impossible (Main Theme) - Favorite Movie Songs

Az étterem már a TikTokot is meghódította: Erdődi Péter gasztroblogger videóját már több mint 366 ezren látták, így a gyrosozónak immár nemcsak a Ferencvárosból, hanem vidékről is vannak törzsvendégei. A jövőbeli terveivel kapcsolatban Salah elmondta, szeretné, ha lenne egy megbízható munkatársa, akivel hosszabb nyitvatartással tudná működtetni a helyet.

Nagyon körültekintően fog dönteni ugyanakkor abban, hogy ki lesz az a szerencsés, akire rá meri majd bízni az üzletet.

„A Google-értékelésünk a mai napig is 4,9 – majdnem 400 ember véleménye alapján. Ebből nem engedünk” – szögezte le lelkesen.

-

És hogy mit csinál Salah, amikor nem dolgozik? „Csavargós típus vagyok” – árulta el.

A Ferencváros libanoni gyrososa nem szeret pihenni.

„Barátokkal hajózom a Dunán vagy elmegyünk a hegyekbe, esetleg valahova vidékre kirándulni” – mondta, de azt is hozzátette, hogy szeret a munkahelye közelében lenni, mert ez egy izgalmas, színes környék, ahol mindig lehet kedves emberekkel találkozni.

A sorozat 2025 januárjában folytatódik: a vendégekről a Könyves Magazin oldalán, a Facebookon, illetve a Margó Fesztivál hírleveléből lehet majd hamarosan tudomást szerezni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ferencvárosi születés és halál – Bősze, Fullajtár és Vágvölgyi B. Sántakutya-sztorijai

Egy zenetörténész, egy színésznő, egy főszerkesztő meg egy kerület. 117 vágány, két ceruzacsonk és pár korty Traubi. Bősze Ádám, Fullajtár Andrea és Vágvölgyi B. András voltak a Sántakutya – ferencvárosi sztorikoktél márciusi vendégei.

...
Nagy

Sztarenki Pál: A Pinceszínház mindig is a ferencvárosiaké volt és lesz

A Sántakutya-estek legutóbbi vendége Sztarenki Pál, a Pinceszínház igazgatója volt. 

...
Nagy

A papírtáskában felejtett díj, a titkos könyv és a harmadik kiadás – Sántakutya a Margón

A Sántakutya a meghitt hangulatú beszélgetések programja volt, ahol Margó-díjas szerzők meséltek anyaságról, félelmekről, megfelelési kényszerről és sokkról, de szóba került Párizs és egy papírtáskában ottfelejtett díj is. 

Hírek
...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

...
Szórakozás

Golden Globe: szépen szerepelt a Budapesten forgatott történelmi dráma

Átadták a Golden Globes-díjakat, mutatjuk a nyerteseket.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket.