Ferencvárosi születés és halál – Bősze, Fullajtár és Vágvölgyi B. Sántakutya-sztorijai

Ferencvárosi születés és halál – Bősze, Fullajtár és Vágvölgyi B. Sántakutya-sztorijai

Egy zenetörténész, egy színésznő, egy főszerkesztő meg egy kerület. 117 vágány, két ceruzacsonk és pár korty Traubi. Bősze Ádám, Fullajtár Andrea és Vágvölgyi B. András voltak a Sántakutya – ferencvárosi sztorikoktél márciusi vendégei.

Vass Norbert | 2024. március 09. |

Három évvel ezelőtt, a zalai Margófeszten kezdődtek a Sántakutya-beszélgetések, ősszel pedig a Szabó Dominika vezette sztorikoktél-estek a Ferencvárosba költöztek. Novemberben Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, januárban Berecz Dénes, Kaszás Gergő és Juhász Tomi voltak a Tompa17 vendégei, ezúttal pedig Bősze Ádám, Fullajtár Andrea és Vágvölgyi B. András történeteit hallgathattuk meg, melyekben IX. kerületen túl a születés meg a halál voltak a közös motívumok.

Szalonpunk és pszeudoparaszt

„Soha nem láttam még olyan tapétát, amin gyűrűs taplógomba lenne” – csodálkozott rá az enteriőrre az első vendég, Bősze Ádám. Mint elárulta, ő kint is van meg bent is, ha a fővárosról, illetve még közelebbről a Ferencvárosról van szó. Budapesti, polgári családból származik, azonban, mint megtudtuk, Balatonaligán töltötte a gyermekéveit. Hogy miért? Az édesapja volt a Traubi-gyár főmérnöke, neki köszönhetjük a mustsűrítményből készített szőlőízű szénsavas ital meghonosítását idehaza. Amint Bősze fogalmazott, a hetvenes években

a pártüdülő mellett ez az üdítő tartotta életben Aligát.

A Traubi megéneklése után a zenetörténész felidézte a Balaton-parti település folklórjának színes alakját, Sörös Pista bácsit, aki gyakran meglátogatta őket, és olyankor a következő fordulattal köszöntötte Bősze édesanyját: „baszom alássan, meghoztam a tojást!”

Ebből sejthető, hogy alighanem a tyúk lehetett előbb Aligán. Akkor viszont, amikor egy tojóval ajándékozta meg őket Sörös Pista bá’, Bősze-anyuka pedig úgy akarta ártalmatlanná tenni a szárnyast, hogy a terasz betonból készült oldalához ütögette a fejét, a kis Ádámban megfogalmazódott, hogy hiába élnek már jó néhány éve itt,

az ő családja valamiképp mégiscsak fővárosi.

Azt a kérdést mindenesetre, hogy végső soron hova való, Bősze Ádám máig nem tudja minden kétséget kizáróan megmondani, az édesapja halála (László kórház), illetve a gyermekei születése (István kórház) viszont mindenképpen a IX. kerülethez köti őt.

Mesélt a Nagyvárad tértől csak pár megállónyira található egykori Felszab térről (ma: Ferenciek tere) is. Kiskamaszként sokat időzött ugyanis az aluljárójában a hozzá hasonlóan színes hajú cimborák, valamint némi cseresznyepálinka társaságában. Rolls Frakció-, Ramones- és Sex Pistols-kitűzőket viselt, a Fradinak drukkolt,

a középiskolás kori szerelme pedig a Ráday utcában lakott.

Bár már réges-rég maga mögött hagyta ezt az időszakot, de annyi szent, hogy nem sok szalonpunk mondhatja el magáról, hogy hosszú időn át a Bartók Rádión volt önálló műsora és azóta is a komolyzene tematizálja a napjait.

Két ceruzacsonk

-

Az est második vendége, a Jászai Mari-díjas Fullajtár Andrea nem jött messziről, hiszen már három évtizede ferencvárosi. Jelenleg abban a lakásban él, ahol a nagyszülei laktak valamikor. A nagymamája megjárta Dachaut és Auschwitzot, de hazatért a haláltáborokból, és a világháborút követően

egy énekesnővel együtt utalták ki neki a IX. kerületi társbérletet.

Fullajtár gyerekként sok időt töltött a nagyszüleivel, és birizgálta a fantáziáját a könyvespolc szélére tett két ceruzacsonk. Szívesen rajzolgatott volna velük, de ezt sosem engedte meg neki a nagymama. Évek múlva kiderült: ezekkel a ceruzákkal írta a naplóját Birkenauban. A feljegyzésekből Tíz hónap Babilon címmel korábban napvilágot látott egy kötet, és ez hamarosan lengyelül is olvasható lesz.

galló olga
Tíz hónap Babilon
Magánkiadás, 1978, 161 oldal
-

Fullajtár történetének ez a kézirat volt a központi motívuma, és beszámolt arról is, hogy ha írógép hangját hallja, máig eszébe jut a nagymama, aki lassan, egy ujjal gépelte azokat a szörnyűségeket, amiket a koncentrációs táborban kellett átélnie.

117 vágány

-

Vágvölgyi B. András már mindegyik belpesti kerületben lakott ‒ kivéve a kilencediket. 2021 óta viszont roppant szoros a viszonya Ferencvárossal, hiszen az itt megjelenő és az itt élők ügyes-bajos dolgaival foglalkozó 9 Magazin főszerkesztőjeként dolgozik. (Ennek a lapnak az újságírója egy korábbi Sántakutya-vendég, Juhász Tomi.)

Vágvölgyi először a társadalomtudomány felől közelítette meg a beszélgetésnek helyszínt adó kerületet. A chicagói városszociológiai iskolához köthető koncentrikus körök elméletét idézte, és hozzátette: imádja, hogy Ferencváros ennyire sokszínű. Megtudtuk tőle, hogy Csepel után a IX. kerületnek a legnagyobb a budapesti körzetek közül a rozsdaöve. Sőt, kitért arra is, hogy a ferencvárosi pályaudvarnak összesen 117 sínpárja van ‒ melyek közül nem használnak, csak hetet.

És bár a komplexum elbontásával rengeteg terület szabadulna fel, Vágvölgyi szerint nem lenne kockázat nélküli ezt a részt beépíteni,

hiszen a 2. világháború alatt alaposan megbombázták a britek.

Amikor a házigazda arról kérdezte a Kolorado Kid című filmet (Fullajtár Andrea is szerepel benne) jegyző vendégétől, hogy milyen mozgóképes zsáner állna jól a kerületnek, Vágvölgyi úgy válaszolt: simán el tudja képzelni, hogy egy lovagkori történetnek szolgáljon díszletül a Tompa és Liliom sarok.

Hogy a Tompa17-ben is terítékre kerül-e egy trubadúrsztori? A legközelebbi Sántakutya-esten kiderül!

Fotók: Fekete Celesztina

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A titán-gyerekek vajon ellátogattak a Maffiába? [Sántakutya]

Túró Rudi-bérlet, éjszakai pingpong-mérkőzések, bújócska a fekete templom kiszögellései között és a Ludovika öröksége: a második Sántakutya sztorikoktélja a ferencvárosi gyerekkorról szólt. Berecz Dénes, Kaszás Gergő és Juhász Tomi mesélt.

...

Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est

A zalai Margófeszt egyik népszerű programja, a Sántakutya megérkezett Budapestre is. Az első storytelling-est, a Ferencvárosi koktélsztorik során Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, ex-videotékás mesélt arról, mi minden köti őket a IX. kerülethez.

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

Zalai történetek uralták a Sántakutya-beszélgetést a nyári Margófeszten, amit most teljes terjedelmében visszahallgathattok.

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.