Július 22-én, 76 éves korában meghalt John Michael Osbourne, más néven Ozzy Osbourne, zenész, a Black Sabbath egyik alapítója, ötszörös Grammy-díjas énekes, a rock és metal zene egyik meghatározó alakja. Osbourne 2020 óta Parkinson-kórban szenvedett, 2019-ben egy komolyabb balesetet is szenvedett, ami után hosszantartó fizikai nehézségei adódtak. 17 nappal korábban tartotta utolsó fellépését a Black Sabbath-tal, ahol már állni sem tudott.
Bár Ozzy elsősorban a zenéjéről (és zűrös életéről) volt híres, több memoárja is megjelentt az évek alatt, sőt egyet nemrég jelentett be, ez a könyv már állítólag kész, ősszel jelenhet meg angolul. Ebben a cikkben végigvesszük milyen könyvekben szerepelt a "Sötétség hercege”.
Az egyik legikonikusabb rockzenész
A zenész 1948. december 3-án született egy Birmingham melletti kisvárosban, Martson Greenben. A második világháború utáni Anglia igen nehéz gyerekkort biztosított neki, szülei munkások voltak, összesen 5 testvére volt.
A nehéz gyerekkor hamar kiütközött, tinédzserként többször próbálkozott öngyilkossággal, 15 évesen otthagyta az iskolát és dolgozni kezdett, 17 évesen lopás miatt börtönbe került.
A szabadulás után bekerült az egyik ismerőse zenekarába, de onnan hamar kilépett, másik bandát keresett magának. Ekkor jött rá, hogy a Beatles She loves you című szám inspirálja a leginkább.
Innen pedig már hamar elindult a hírnév felé, nem sokkal később megalakult a Black Sabbath, ami elindult világhódító turnéjára.
1969-ben szinte egy éjszaka alatt híressé váltak, és ez nem könnyítette meg az amúgy is nehéz és konfliktusos zenész életet.
A konfliktusok miatt idővel Ozzy szólókarrierbe kezdett, később a kilencvenes években saját fesztivált gründolt, a kétezres évek elején az MTV-n The Osbournes címen családi reality műsora futott.
A zenélés, túladagolás, zuhanó repülő
„Életem minden egyes napja esemény volt. Harminc éven át halálos dózisokban nyomtam a piát és a drogokat. Túléltem egy repülőszerencsétlenséget, öngyilkos túladagolásokat, nemi úton terjedő betegségeket. Vádoltak gyilkossági kísérlettel. Aztán majdnem meghaltam, amikor a kvadomon ülve öttel belehajtottam egy gödörbe a kertemben” – írta Ozzy 2011-ben az Én, Ozzy című memoárjában.
Ebben a könyvben őszintén és kellő humorral mesél a felnövéséről, a Black Sabbath indulásáról, zenésztársakról, a mentális törésről, amikor megpróbálta megölni a feleségét, és persze olyan ikonikus pillanatokról is, mint amikor élőben leharapta egy denevér fejét.
De sok más hasonló történettel ellentétben ez a könyv jól végződik, a megannyi drogmámoros, őrült rockzenész történet, egy majdnem halálos repülőgépszerencsétlenség, a felesége ellen elkövetett gyilkossági kísérlet után Ozzy a kötet végére megérkezik oda, hogy a nehéz gyerekkori körülmények után egy világhíres zenésszé küzdötte fel magát, gyerekekkel, unokákkal.
Dr. Ozzy és 40 év szerhasználat
A zenész talán egyik legbizarabb és legautentikusabb könyve az a Bízz bennem, a nevem Dr. Ozzy, melyben életvezetési tanácsokat oszt a metállegenda, nagy hangsúllyal a szer- és alkoholhasználatra és a családi konfliktusok kezelésére. Ozzy valóban túlélő volt, így biztosra mehetünk abban, hogy a könyvben található tanácsok nemcsak hitelesek, hanem működnek is.
Ki másnak lehetne hinni, mint aki minden létező drogot kipróbált, kétszer is a klinikai halál állapotába került, a híres denevérincidens miatt veszettség elleni injekciókkal kezelték hetekig? A repülőgépről nem is beszélve.
Az egyik leghíresebb interjúja, aminek az elején látványosan valamilyen szer hatása alatt van, az az 1982-es Night Flight műsora. Bár itt is látható az a fajta földhözragadt, őszinte stílus, amiért többen a zenészi sikeren túl is szerették.
Ozzy és a Szent Johanna Gimi
A zenész a ’70-es évektől kezdve kulturális ikonná vált, így természetes lett, hogy könyvekben is kisebb nagyobb szerepeket kapott. Érhető módon számos zenész életrajznak fontos része, így például a Black Sabbath gitárosa Tony lommi és basszusgitárosa Geezer Buttler önéletrajzában egyértelműen megjelenik, de például a Pantera zenekar, Robbie Williams, a Mötley Crüe és Steve Tyler könyveiben is szerepel.
De a magyar irodalomból sem maradhat ki Ozzy.
Bár igaz csak említés szintjén, de feltűnik Leiner Laura A Szent Johanna gimi 6. részében, illetve Cserna-Szabó András Az abbé a fejével játszik című kötetében is jelen van.
„Persze a lángossütés volt a nehezebbik, veszélyesebb feladat, ezért is vállalta magára Mátyás. Például a forró olaj olykor „lűtt” (így hívta Bea), vagyis kifröcskölt, Mátyás alkarja tele volt égési sebekkel. A bal csuklója fölött volt egy tetoválás, az ifjú Ozzy Osbourne arcát ábrázolta, de a Black Sabbath énekesét már nem lehetett felismerni a sok, forró olaj égette sebtől, és az arc alatti „OZZY” felirat is olvashatatlanná vált.
Néha Zámbó Jimmynek nézték, máskor Mátyás királynak, sőt egyszer egy vendég az öreg Faludy Györgyöt vélte felismerni a színes portréban.”
– részlet Cserna-Szabó könyvéből.
Az utolsó kenet
Július 6-án, az utolsó színpadi fellépésén Ozzy bejelentette, hogy októberben új önéletrajzi kötettel érkezik, ez lesz a Last Rites (kb. Utolsó kenet, Végső rítus). A kötet várhatóan a későbbi életszakaszait mutatja majd be, feltehetőleg ott, ahol az Én, Ozzy abbamaradt. A könyvben szerepet kap majd a Parkinson-kórral való küzdelme, továbbá a Motörhead énekesével, Lemmy Kilmisterrel töltött utolsó pillanatok.
Ozzy Osbourne a metál, de átfogóan a zene meghatározó alakja volt, a klasszikus értelemben vett rocksztár, szakmailag és életvezetésben is.
Generációk ízlését határozta meg, sokakat indított el a zenélés útján, és feltehetőleg ez még sokáig így is lesz. Hatásáról sokat fogunk még beszélni.
Fotó: Wikipédia