Nem akartam műfordító lenni - Interjú a Zabhegyező fordítójával

Könyves Magazin | 2010. január 31. |

Gyepes Judit ötven évvel ezelőtt fordította a Zabhegyezőt, nagyjából akkor, amikor Salinger végleg felhagyott az írással. Kezdő angoltanárként került kezébe J. D. Salinger The Catcher in the Rye című regénye. Siórétiné Gyepes Judit nem sejthette, hogy a Zabhegyezővel a 60-as évek magyar olvasóinak "kultkönyvét" fordítja magyarra.

Litera: Ez volt az első műfordítása?


Gyepes Judit: Ez volt a legelső. Soha azelőtt nem fordítottam. Kezdő tanár voltam, angol szakosként nem volt könnyű álláshoz jutni, s akkor egy ismerősömtől, aki akkor jött Angliából, kölcsönkaptam Salinger könyvét, hogy olvassam el. S minthogy korábban azt mondták az Európa Kiadónál, hogy vigyek valami próbafordítást, ebből készítettem egy fejezetnyit. Nagy szerencsém volt, mert a szerkesztőnek mindjárt megtetszett – nem a fordítás, a könyv. Meg is bízott a fordítással.

Elég bátor szerkesztő lehetett, hiszen a hatvanas évek elején egy kortárs amerikai szerző szinte friss – alig tízéves – regényével kiadói terveket szőni nem volt éppen magától értetődő. Főleg egy olyan regénnyel, amely egy fiatalember céltalan vagy inkább szerencsétlenkedő téblábolásáról szól…


Mondom, szerencsém volt, a szerkesztőm ugyanis Bartos Tibor volt, aki egyáltalán nem törődött azzal, hogy ez problémát okozhat. Tudtommal ez nem is okozott, ám az igen, hogy nem tudtuk megszerezni a megjelentetés jogát. A szerző ugyanis nem adta. De később megenyhülhetett – sokat dolgozott ezen a kiadó, s én is fölvettem a kapcsolatot az ügynökségével, amikor ’63-ban Londonban jártam, úgyhogy végül megjött az engedély, s évekkel a fordítás elkészülte után, 1964-ben meg is jelent a könyv.  
 
 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.