Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.
Lucy Maud Montgomery: Anne a szigetről
A kanadai szerző összesen kilenc kötetben számolt be a vöröshajú, cserfes és minden bajt megtaláló Anne Shirley és családja életéről. Anne alakja a 80-as években készült sorozatváltozatnak köszönhetően egész generációnyi kislány számára vált meghatározóvá. A történet helyszíne, a Prince Edward-sziget pedig vágyott úticéllá.
A magyar olvasókat 2024-ben igazán elkényeztették a kiadók. Két, hasonlóan kedves borítókkal ellátott kiadásban is megjelentek kötetek tavasztól egészen őszig. A Manó Könyvek és a Lazi Kiadó is szorgalmasan szállítja a rajongóknak az Anne Shirley-sorozathoz tartozó köteteket, így már az esősebb őszi napokra is be lehet velük kuckózni, de akár karácsonyi ajándékként is kérhetők, akkor pedig a téli szünetben lesz muníciója a főhőshöz hasonló könyvmolyoknak.
Lucy Maud Montgomery: Jane Lantern Hillből
Azok, akik már betéve tudják Anne összes történetét, visszatérhetnek Lucy Maud Montgomery világába egy másik hősnővel. Montgomerynek az Anne-könyvek mellett jutott ideje más lányalakok megalkotására is.
1937-ben vetette papírra Jane történetét, akinek a teljes neve Jane Victoria Stuart. A tizenéves lány Torontóban él egy nagy, előkelő, komor házban az édesanyjával és szigorú nagymamájával. Úgy tudja, az édesapja meghalt, egy napon azonban felbukkan és találkozni szeretne lányával: meghívja magához nyárra a Prince Edward-szigetre. Jane el is fogadja a meghívást és nemcsak az édesapját ismeri meg, de a szigeten számos barátságot is köt.
A következő évben már lelkesen várja a nyaralást a szigeten. A kalandok mellett pedig arra is jut ideje, hogy kiderítse, miért élnek külön a szülei, valamint arra is, hogy családot találjon az árva barátnőjének.
P. L. Travers: Mary Poppins visszatér
P. L. Travers összesen nyolc kötetben mesélt a csodálatos Mary Poppins tevékenységéről. A varázslatos dada alakja először 1926-ban egy novellában bukkant fel, hogy aztán egész életére hű társa legyen a szerzőnek egészen 89 éves koráig, amikor 1988-ban megjelent az utolsó kötet.
A – Travers által gyűlölt – Disney-film főleg az első könyv cselekményét adaptálta néhány részlettel a másodikból, így a musical lelkes rajongói is találnak majd újdonságot a folytatásokban.
Idén ősszel három kötet is megjelent itthon: a Mary Poppins visszatér, a Mary Poppins a parkban és a Mary Poppins kinyitja az ajtót. Ezekben a könyvekben Mary ismét a Cseresznyefa utca 17. szám alatt teljesít nevelőnői feladatokat. A gyarapodó számú Banks-családban ugyanis valahogy mindig akadnak megoldandó gubancok, amint Mary távozik.
Ezek a könyvek a kisebb olvasók érdeklődésére tarthatnak számot, azonban nem árt figyelembe venni, hogy az 1930-as, 1940-es és 1950-es években íródtak, és hogy az angol gyerekkönyvek világa kevésbé színes és vidám, mint a Disney-mese alapján gondolnánk.
Tutsek Anna: Cilike rövid ruhában
A mi saját, külön lányregény-hősünk kicsit korábban született, mint a fenti karakterek. Cilike 1904-ben került a lapokra és 1937-ben búcsúzott el az olvasóktól. A nyolc kötetből álló története kezdetén tizenéves lányként ismerjük meg, akivel folyton történik valami, amiből remek tanmesét lehet keríteni.
Tutsek Anna a Magyar Lányok című hetilap szerkesztője volt, az ifjú hölgyek megfelelő irányba terelgetésével foglalatoskodott, ahogy íróként is. Cilike történeteiből a korban elvárt nőideál rajzolódik ki. Hogyan kell viselkednie egy rendes lánynak, menyasszonynak, feleségnek?
A mai olvasónak talán alkalmanként ódonnak hathatnak ezek az elvek, azonban izgalmas kordokumentumként szolgálhatnak a magyar lányok életéről a század elején. Nem véletlen, hogy Szécsi Noémi nőtörténeti munkáiban rendszeresen hivatkozik irodalmi művekre, többek közt Tutsek Anna munkásságára és a Cilike-jelenségre is kitér. A kötetek e-book formában jelentek meg legutóbb.