Twist Oliver, Anne Shirley, Harry Potter – A világirodalom leghíresebb árvái

Twist Oliver, Anne Shirley, Harry Potter – A világirodalom leghíresebb árvái

Forgách Kinga | 2018. szeptember 13. |

hp_1.jpg

Kép forrása

Az utóbbi idők ifjúsági irodalmának egyik leghíresebb karaktere, Harry Potter története azzal indul, hogy árva lesz. A szülei az életüket áldozzák érte, a tragédia jelét pedig egész életében a homlokán viseli. De nem ő az egyetlen regényhős, akinek a sorsát meghatározza, hogy elveszítette a családját. A világirodalomban rengeteg az árva főszereplő, főleg a romantikus írók használták szívesen ezt a motívumot. Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Mark Twain vagy Victor Hugo is írt árva főhősökről, de sok olyan mesefiguránk is van – például Hófehérke vagy Hamupipőke – akiknek meg kellett tanulniuk egyedül boldogulni. Mutatunk tíz olyan nagyon szerethető hőst az irodalomból, aki hányattatott sorsa ellenére nagyon is megállta a helyét a világban.

Twist Oliver

Charles Dickens egyik leghíresebb gyerekhőse egy kisfiú, aki árvaházban éli kilátástalan és szomorú életét, majd egy temetkezési vállalkozóhoz kerül. A szenvedései azonban sajnos ezzel nem érnek véget, ezért úgy dönt, hogy megszökik. Eljut Londonba, ahol egy tolvajbandához csapódik, bár nincs tisztában vele, hogy a csapat törvénytelen dolgokat csinál. Rengeteg kaland és viszontagság után egy jószívű család örökbe fogadja, így végül otthonra talál. Twist Oliver története a maga korában kulcsfontosságú volt, mivel Dickens a könyvvel sikeresen felhívta a figyelmet a londoni árva gyerekek nehéz helyzetére.

Maugli 

via GIPHY

Az árvákról szóló történetek közül Mauglié az egyik legkülönlegesebb, mert ő nemcsak, hogy elveszíti a szüleit, hanem kívül kerül az emberek társadalmán is. A város helyett a dzsungelben, családja helyett a farkasok körében nevelkedik. Kipling 1894-es története egy olyan árváról szól, aki az állatok törvénye szerint nő fel, és idővel a dzsungel urává válik. Eljön viszont a pillanat, amikor el kell döntenie, hogy visszatér-e a saját fajtája közé, vagy ott marad családja körében.

Heidi

Heidi, az árván maradt kislány egy nap magányosan élő nagyapjához kerül, az Alpok égbeszökő hegyeinek ölelésébe. Érkezésével mindenki jól jár, mert különleges és pozitív személyiség, aki boldogságot hoz mindenkinek az életébe, akivel csak összehozza a sors. Egy pillanat alatt megszereti a hegyvidéki tájat, barátokat is szerez, idővel pedig megnyeri a kiábrándult öregember szívét is. Johanna Spyri 1880-ban írt könyve a svájci irodalom egyik legismertebb alkotása, olyannyira, hogy még egy turistaközpontot (Heidiland) is elneveztek árva hőséről.

Cosette

Cosette, A nyomorultak szereplője egy prostituált kislánya, akit jobb híján egy kapzsi kocsmáros házaspár gondjaira bíztak. Bár anyja, Fantine abban a hitben él, hogy a rendszeresen küldött pénzből jól tartják a lányát, ez sajnos nem igaz. Amikor haldoklik, megígérteti egy fiatalemberrel, hogy megkeresi árván maradt gyermekét és vigyázni fog rá. A férfinak végül sok megpróbáltatás után sikerül ráakadnia a lányra, akit aztán úgy nevel fel, mintha a sajátja volna.  

Anne Shirley  

via GIPHY

L.M. Montgomery regénysorozatának főszereplője egy nagyon különleges, hatalmas képzelőerővel megáldott lány. Anne kisgyerekkorában vesztette el a szüleit, majd árvaházba került, ahol jó pár trauma érte. Időnként családok is magukhoz vették, de csak dolgoztatták, senki nem fogadta be igazán. A különc, vörös hajú lány végül egy véletlen folytán Avonlea idős testvérpárhoz, Matthew-hoz és Marillához kerül, akik végre valódi otthont teremtenek számára. 

Jane Eyre

Charlotte Brontë regényének főszereplője egy nagyon szegény árva lány, akit szívtelen nagynénje nevel. Nem jönnek ki jól egymással, mert a befogadója gyűlöli őt, Jane pedig nem tud nem kiállni az igazáért. A helyzet végül odáig fajul, hogy egy lowoodi árvaházba kerül. Sorsa azonban ott sem könnyű, sokat éhezik és fázik, ráadásul nem könnyű alkalmazkodnia az intézet szigorú szabályaihoz sem. Idővel azonban barátokat szerez és a tanulásban is jól teljesít, így esélyt kap arra, hogy egyszer kitörjön nehéz helyzetéből és rátalálhasson a szerelem.

Tom Sawyer

Mark Twain egyik leghíresebb regényének főhőse a 12 év körüli árva fiú, Tom, aki nagynénjénél, Polly néninél él féltestvérével, Siddel, Mary unokatestvérével és Jimmel, a szolgával együtt. A felnőttek szerint Tom a város rossz gyereke, de valójában csak élénk a fantáziája, ezért mindenben megtalálja a kaland lehetőségét.

Huckleberry Finn

Twain másik nagyon népszerű szereplője Tom Sawyer jóbarátja, a szintén árva Huckleberry Finn, aki jobb híján egy hordóban lakik, és teljesen a maga ura. Egy részeges csavargó fia, de senki nem neveli, nem jár iskolába, és teljesen törvényen kívül áll. Minden szülő tiltja tőle a gyerekét, viszont pont ezért minden gyerek irigyli őt, és keresi a társaságát. 

Hamupipőke 

via GIPHY

A legtöbb gyerek a Hamupipőkében találkozik először az árvaság témájával, illetve olyan főhőssel, akit mostoha nevel. Talán ez a mindenki által ismert mese is közrejátszik abban, hogy sokan később is nyitottak maradnak a hasonló történetekre. Charles Perrault 1697-ben lejegyzett változata szerint Hamupipőke egy nemesember egyetlen leánya volt. Édesanyja halála után apja újból megnősült és egy gonosz mostohát hozott a házhoz, majd röviddel ezután ő is meghalt. Hamupipőke egyedül maradt a mostohával és két lányával, akik folyamatosan megalázták, és a legnehezebb házimunkák elvégzésére kötelezték. 

Harry Potter

Harry karakterének és sorsának nagyon fontos vonása, hogy még csecsemőként elveszítette a szüleit. Örök fájdalom számára, hogy nem ismerhette őket, és szinte mindenki többet tud róluk, mint ő. A legtöbb irodalmi árvához hasonlóan az ő gyerekkora is kifejezetten hányattatott, mivel Dursley-ék egyáltalán nem kezelik családtagként, durván bánnak vele, és az otthonukból csak a lépcső alatti gardróbot osztják meg vele. Amikor bekerül a Roxfortba, fokozatosan derül ki számára valódi családtörténete: szülei nem autóbalesetben haltak meg, hanem Voldemort végzett velük, édesanyja pedig életét áldozta érte. 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!