Kovács Krisztián - fotó: Hinsenkamp-Fekete Tina / margofeszt - konyvesmagazin.hu

Kovács Krisztián: A barátaim szemében ugyanazt a belső szenvedést láttam, amit én is éreztem

Az életünk barátságok mentén formálódik, különösen a nehéz pillanatokban. Kovács Krisztián új regénye megmutatja, hogyan képesek ezek a kapcsolatok átlendíteni bennünket a mélyponton.

Fotók: Hinsenkamp-Fekete Tina / margófeszt

se | 2024. október 12. |

„A Hiányzó történetek és a Minden csendes és nyugtalan után Kovács most egy olyan könyvvel jelentkezett, amelyben hű maradt önmagához, mégis teljesen más irányt vet” – indította a beszélgetést Ribánszky Ágota. Az Ablakok az ébrenlétben (olvass bele) a szerző eddigi legszemélyesebb alkotása, mely a barátság mély és sokrétű témájára épít, ezt pedig tovább gazdagítja a történet helyszínének különleges jelentősége. A cselekmény egy zalai kisvárosban játszódik, amely egyben a szerző szülővárosa is. Míg Kovács korábbi két regénye javarészt fikció, ezúttal számos olyan esemény jelenik meg a könyvben, amelyek a valóságban is megtörténtek – akár a szerzővel, akár a barátaival.

KOVÁCS KRISZTIÁN
Ablakok az ébrenlétben
Európa, 2024, 416 oldal
-

A barátság identitásformáló, megtartó ereje

A könyv központi témája a barátság, bár a történet vége felé egy reménytelen szerelmi szál is kibontakozik. Ribánszky Ágota kiemelte, hogy az utóbbi években újra népszerűek lettek a barátságról szóló történetek, és az Ablakok az ébrenlétben is egy ilyen érzelmi kapcsolatokra épülő, személyes történet.

Kovács úgy véli, hogy manapság sok művet az autofikció, önreflexió és már-már nárcisztikus panaszkodás jellemez, ám továbbra is vannak olyan nagy témák, amelyek az olvasókat igazán megérintik. Ilyen a család és a barátság, amely a szerző szerint kulcsfontosságú az ember életében. „Gyerekkorunkban a szüleinkhez viszonyítva határozzuk meg önmagunkat, de ahogy idősebbé válunk, egyre inkább a barátainktól kapott visszajelzések formálják az identitásunkat” – fogalmazott a szerző.

Az Ablakok az ébrenlétben mélyebb rétegeiben súlyos családi problémákat is feltár, ám a baráti társaság erős és megtartó közegként jelenik meg.

„Amikor a barátaim szemébe néztem, ugyanazt a belső szenvedést láttam, mint amit én is éreztem”

 – mondta a szerző.

Noha a regényben megjelennek nehéz pillanatok, összességében derűs és felemelő hangulat uralja. A szereplők azért tudnak fejlődni, mert megélték a mélypontokat is, ám mindig akadt egy barát, aki segített kirántani őket a legsötétebb helyzetekből.

-

Belső vívódás

A regény főszereplője, Bota, egy gyötrődő művészlélek, aki 

tele van belső ellentmondásokkal, és akit mindenki cserben hagy.

Kovács bevallotta, hogy ehhez a karakterhez sokat merített a saját személyiségéből is. „Ezek a karakterek olyanok, mint én” – mondta a szerző. Az elbeszélő és Bota kapcsolatán keresztül két olyan, egymással szemben álló karaktert mutat be, akik Kovács állítása szerint a saját lelkében is viaskodnak. „Sokszor tudom, hogy mit kéne tennem, de van egy belső sötét hang, ami visszatart.”

„Úgy jó írni, ha nem tudom, mi fog történni”

A beszélgetés során szóba került Kovács írói módszere is. A szerző elárulta, hogy nem szokott előre vázlatot készíteni a történeteihez, mert szeret úgy írni, ahogy olvasni is: nem tudni előre, mi fog következni a következő oldalon.

Ezt a szabadságot élvezi a legjobban az alkotásban, ugyanakkor vakon bízik szerkesztőjében, Krusovszky Dénesben. A szoros együttműködést szemléltetve idézte Stephen King szavait: 

„Az írás emberi munka, a szerkesztés isteni”.

Kovács szerint az íráshoz egészen egyszerűen érdemes hozzáállni: amikor csak lehet, akár csak fél órában is, de oda kell ülni és írni, mondván, nem kell túlmisztifikálni. „Le kell ülni, és írni kell” – jelentette ki, majd Esterházyt idézte, aki szerint „nincs írás, csak munka van”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Az Ugyanaz a folyó margós bemutatóján szó esett a szörnyű tetteket eltemető csendről, a megrázó némaságról és transzgenerációs traumákról. Sofi Oksanen továbbá az esszé műfajában rejlő lehetőségekről, valamint arról is beszélt, hogy miért elengedhetetlen az orosz lélek kiismerése Putyin politikájának megértéséhez.

...
Nagy

Závada Pál: Hajtott, hogyan lehet ábrázolni a töketlenkedésünket

A zavaros közelmúlt és a másképpen, de legalább annyira zavaros jelen íródik egymásra Závada Pál legújabb regényében, melyet az Őszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutattak be.

...
Beleolvasó

Így kopnak ki egymás életéből az egyetemi barátok – Olvasd el Harag Anita novelláját!

A Hangulatjelentés című kötetben 19 kortárs magyar szerző mesél arról, milyen most Magyarországon huszonéves, harmincas fiatalnak lenni. Most elolvashatod az antológiából Harag Anita novelláját.

...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

...
Szabolcsi Alexander

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

...
Bakó Sára

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről.