Kovács Krisztián - fotó: Hinsenkamp-Fekete Tina / margofeszt - konyvesmagazin.hu

Kovács Krisztián: A barátaim szemében ugyanazt a belső szenvedést láttam, amit én is éreztem

Az életünk barátságok mentén formálódik, különösen a nehéz pillanatokban. Kovács Krisztián új regénye megmutatja, hogyan képesek ezek a kapcsolatok átlendíteni bennünket a mélyponton.

Fotók: Hinsenkamp-Fekete Tina / margófeszt

se | 2024. október 12. |

„A Hiányzó történetek és a Minden csendes és nyugtalan után Kovács most egy olyan könyvvel jelentkezett, amelyben hű maradt önmagához, mégis teljesen más irányt vet” – indította a beszélgetést Ribánszky Ágota. Az Ablakok az ébrenlétben (olvass bele) a szerző eddigi legszemélyesebb alkotása, mely a barátság mély és sokrétű témájára épít, ezt pedig tovább gazdagítja a történet helyszínének különleges jelentősége. A cselekmény egy zalai kisvárosban játszódik, amely egyben a szerző szülővárosa is. Míg Kovács korábbi két regénye javarészt fikció, ezúttal számos olyan esemény jelenik meg a könyvben, amelyek a valóságban is megtörténtek – akár a szerzővel, akár a barátaival.

KOVÁCS KRISZTIÁN
Ablakok az ébrenlétben
Európa, 2024, 416 oldal
-

A barátság identitásformáló, megtartó ereje

A könyv központi témája a barátság, bár a történet vége felé egy reménytelen szerelmi szál is kibontakozik. Ribánszky Ágota kiemelte, hogy az utóbbi években újra népszerűek lettek a barátságról szóló történetek, és az Ablakok az ébrenlétben is egy ilyen érzelmi kapcsolatokra épülő, személyes történet.

Kovács úgy véli, hogy manapság sok művet az autofikció, önreflexió és már-már nárcisztikus panaszkodás jellemez, ám továbbra is vannak olyan nagy témák, amelyek az olvasókat igazán megérintik. Ilyen a család és a barátság, amely a szerző szerint kulcsfontosságú az ember életében. „Gyerekkorunkban a szüleinkhez viszonyítva határozzuk meg önmagunkat, de ahogy idősebbé válunk, egyre inkább a barátainktól kapott visszajelzések formálják az identitásunkat” – fogalmazott a szerző.

Az Ablakok az ébrenlétben mélyebb rétegeiben súlyos családi problémákat is feltár, ám a baráti társaság erős és megtartó közegként jelenik meg.

„Amikor a barátaim szemébe néztem, ugyanazt a belső szenvedést láttam, mint amit én is éreztem”

 – mondta a szerző.

Noha a regényben megjelennek nehéz pillanatok, összességében derűs és felemelő hangulat uralja. A szereplők azért tudnak fejlődni, mert megélték a mélypontokat is, ám mindig akadt egy barát, aki segített kirántani őket a legsötétebb helyzetekből.

-

Belső vívódás

A regény főszereplője, Bota, egy gyötrődő művészlélek, aki 

tele van belső ellentmondásokkal, és akit mindenki cserben hagy.

Kovács bevallotta, hogy ehhez a karakterhez sokat merített a saját személyiségéből is. „Ezek a karakterek olyanok, mint én” – mondta a szerző. Az elbeszélő és Bota kapcsolatán keresztül két olyan, egymással szemben álló karaktert mutat be, akik Kovács állítása szerint a saját lelkében is viaskodnak. „Sokszor tudom, hogy mit kéne tennem, de van egy belső sötét hang, ami visszatart.”

„Úgy jó írni, ha nem tudom, mi fog történni”

A beszélgetés során szóba került Kovács írói módszere is. A szerző elárulta, hogy nem szokott előre vázlatot készíteni a történeteihez, mert szeret úgy írni, ahogy olvasni is: nem tudni előre, mi fog következni a következő oldalon.

Ezt a szabadságot élvezi a legjobban az alkotásban, ugyanakkor vakon bízik szerkesztőjében, Krusovszky Dénesben. A szoros együttműködést szemléltetve idézte Stephen King szavait: 

„Az írás emberi munka, a szerkesztés isteni”.

Kovács szerint az íráshoz egészen egyszerűen érdemes hozzáállni: amikor csak lehet, akár csak fél órában is, de oda kell ülni és írni, mondván, nem kell túlmisztifikálni. „Le kell ülni, és írni kell” – jelentette ki, majd Esterházyt idézte, aki szerint „nincs írás, csak munka van”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Az Ugyanaz a folyó margós bemutatóján szó esett a szörnyű tetteket eltemető csendről, a megrázó némaságról és transzgenerációs traumákról. Sofi Oksanen továbbá az esszé műfajában rejlő lehetőségekről, valamint arról is beszélt, hogy miért elengedhetetlen az orosz lélek kiismerése Putyin politikájának megértéséhez.

...

Závada Pál: Hajtott, hogyan lehet ábrázolni a töketlenkedésünket

A zavaros közelmúlt és a másképpen, de legalább annyira zavaros jelen íródik egymásra Závada Pál legújabb regényében, melyet az Őszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutattak be.

...

Így kopnak ki egymás életéből az egyetemi barátok – Olvasd el Harag Anita novelláját!

A Hangulatjelentés című kötetben 19 kortárs magyar szerző mesél arról, milyen most Magyarországon huszonéves, harmincas fiatalnak lenni. Most elolvashatod az antológiából Harag Anita novelláját.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.