Halmokban állnak az olvasatlan könyveid? Japánul van erre szó

Legyen az éjjeliszekrényeden fekvő romantikus könyv, amit évekkel ezelőtt kaptál karácsonyra; a sarokban lapuló Tolsztoj-kötet, amit nem olvastál, mégis azt mondod, hogy igen; vagy a legfelső polcra száműzött esszégyűjtemény, amire sosem éreztél elég agyi kapacitást – van rá egy tökéletes szó: tsundoku.

Tsundoku: a megvett, de el nem olvasott könyveket jelenti. Japán szó, amely megfogalmazza a könyvmoly lét megoldhatatlan problémáját.

De mi van, ha valójában semmi baj sincs a kötetek felhalmozásával? Mi van, ha a polcodon sorakozó könyvek nem megoldandó problémát, hanem értéket jelentenek – függetlenül attól, hogy eljön-e az a nap, amikor elejétől végéig elolvasod őket?

Eco könyvtára

Túl sok könyv, túl rövid élet. Először egy iskolai kiránduláson értettem meg a mondás igazságát. Egy kastélyban jártunk, és a faburkolatos könyvtárba lépve a vezetőnk kijelentette, hogy

a polcokon több könyv található, mint amit bárki is képes lenne kiolvasni.

Emlékszem, milyen elkeserítőnek találtam a gondolatot. Hiszen a könyvtár nem is volt olyan nagy! És még ennek sem lennék képes a végére jutni?

A kérdés Umberto Ecót is foglalkoztatta, aki a következő számítást vetette papírra: ha az ember 10 és 80 éves kora között minden nap elolvasna egy könyvet, végeredményben akkor sem tudná sokkal meghaladni a 25 ezret – ami csekély teljesítmény, tekintve, hogy a jobb könyvtárak kötetek millióinak adnak otthont.

De 30 ezer könyvével Eco személyes gyűjteménye is bevehetetlennek számított. Mi volt hát a célja ennek a hatalmas könyvtárnak?

Az antikönyvtár

Ahogy azt Nassim Nicholas Taleb A fekete hattyú című könyvében kifejti, tévedés volna Eco (vagy bárki más) könyvtárát megfeleltetni az általa elolvasott – vagy elolvasandó – könyveknek.

Eco gyűjteménye nem azért tartalmazott 30 ezer kötetet, mert elbizakodottan hitt abban, hogy képes lesz mindet elolvasni

– hanem azért, mert éhsége a tudás után nagyobb volt, mint aminek kielégítésére egyetlen emberi élet elegendő.

Taleb Eco példájából kiindulva hozza létre az „antikönyvtár” fogalmát, amely azon könyvek gyűjteménye, amelyet az ember még nem olvasott el. Hangsúlyozza, hogy az „antikönyvtár” lényege nem a bűntudat érzése; a kiolvasatlan könyvek emlékeztetnek a tudásunk végességére, és felébresztik bennünk a vágyat arra, hogy tovább olvassunk, tovább tanuljunk.

A tsundoku művészete

Nem mindenki ért azonban egyet az „antikönyvtár” fogalmával. Egy, a New York Timesban publikált esszé szerint hiba lenne ilyen szigorú keretek között értelmezni olvasatlan könyveinket: hiszen mi a könyvtár, ha nem könyvek gyűjteménye, melyek közül a legtöbb olvasatlan? Ha pedig az el nem olvasott könyveink a gyűjtemény részét képezik, hogyan állíthatnánk őket szembe a könyvtárral?

Ráadásul az „antikönyvtár” feltételez egyfajta tudatosságot – márpedig a köteteink egy része biztosan nem komoly mérletgelés eredményeként költözött be hozzánk. A múlt heti Könyvhétnek köszönhetően megint tudatosulhatott bennünk, milyen fontos szerepet játszik a FOMO a könyvgyűjteményünk létrehozásában: annyi, de annyi könyv jelenik meg, mégis honnan tudhatná az ember, hogy melyiket vigye haza?  

Így érkezünk a tsundokuhoz, amely minden más szónál jobban fejezi ki az olvasó ember körül organikusan kialakuló könyvrengeteget. A késő 19. századi japán szó nem tartalmazza az „antikönyvtár” merevségét, ahogy a „bibliománia” tárgyközpontúságát sem – ez utóbbi esetében ugyanis a hangsúly a gyűjtemény építésén, és nem annak olvasásán van.

A tsundoku magában hordozza azt az örömet, amit roskadozó könyvespolcai láttán érez az ember;

segítségével megfogalmazható az a személyes és szeszélyes kapcsolat, amely összeköt embert és könyvgyűjteményt.

Úgyhogy legközelebb, mielőtt kétségbeesetten felsóhajtanál a padlón épülő torony láttán, emlékeztesd magad: nem rendetlen vagy, hanem a tsundokuművészetének mestere!

Nyitókép: Guilherme Rossi / Pexels

(Források: BigThink, The Paris Review, New York Times)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

6 dolog, ami minden könyvmolyt boldoggá tesz

Lehet, hogy az élet szenvedés, de legalább vannak könyvesboltok.

...
Nagy

Megmutatjuk a világ 10 leggyönyörűbb könyvtárát – nézz be te is!

A könyv világnapja alkalmából tíz lélegzetelállító könyvtárat mutatunk.

...
Nagy

„Esterházy Péter túl fogja élni a könyveket” – Megnyílt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

„Nem találunk szavakat” – többek közt ez az idézet is olvasható az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban, amelyet tegnap délután, a magyar kultúra napja alkalmából avattak fel. A megnyitón Esterházy könyvei, szövegei, valamint a neki szóló dedikációk voltak a fókuszban, és persze maga a könyvtár, amely fontos találkozási pont lesz a jövőben. 

Listák&könyvek
...
Nagy

Mi a közös Shakespeare-ben, Szabó Magdában és Karinthyban? 4 könyv a nagy riválisokról

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Szórakozás

Decemberben is lenyűgöző adaptációkat nézhetünk, jön a Gyűrűk Ura új animés verziója is

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.