Április 11. a magyar költészet napja: ezen a napon született József Attila, idén pontosan 120 évvel ezelőtt. Ilyenkor szinte minden a költészetről szól, a közösségi oldalakat elárasztják az idézetek, az utcákat a versmatricák, a hangosbemondók verseket szavalnak, és számos kulturális program élteti a magyar lírát.
Most az idei programokból készítettünk nektek egy összeállítást. A mozitól kezdve a különleges versesköteten át a versvonatig számos érdekes esemény vár rátok a magyar költészet napján, mutatjuk!
A József Attila-film végre mozikban
Szinte pontosan egy évvel ezelőtt, a költészet napján jelentették be, hogy készül a József Attila-film, most pedig meg is érkezett. A Rózsa Gábor által rendezett Reménytelenül az író 1935 és 1936 közötti rövid életszakaszát dolgozza fel, ami azért is fontos, mert József Attila ekkor járt Gyömrői Edithez pszichoanalízisre. A nő eredetileg hitt abban, hogy segíteni tud a férfin, viszont az idővel megszállottan érdeklődni kezdett orvosa után.
A készítők szerint a filmben nem lesz fiktív cselekményszál, mindent korabeli források alapján rekonstruáltak, így úgy mesélik majd el, ahogyan valójában történt.
A hitelesség annyira fontos szempont volt a produkcióban, hogy József Attila karakterének mondatait az író feljegyzéseiből, verseiből állították össze.
A főszerepekben Sütő Andrást és Mich Julit láthatjuk majd.
Mikor? Április 10-től Hol? Mozikban
Márai-maraton és Petri György-versek a Vígszínházban
A Vígszínház minden évben különleges műsorral készül erre a napra. Idén József Attila, Szabó Lőrinc, Nagy László és Petri György verseit szavalják majd a társulat színészei, és bár az előadást előző hét vasárnap rendezték meg, most április 11-én mindenki számára elérhető lesz a felvétel színház online felületein.
És egy még különlegesebb programmal készül a társulat Márai Sándor születésének 125. évfordulója alkalmából.
Pénteken egésznapos felolvasószínház keretében hallhatjuk majd Márai Ilona, azaz „Lola” naplójának részleteit a Víg Szalonban.
Az esemény délelőtt 11-től kezdődik és három felvonáson keresztül egészen késő estig tart. A napló részleteit Takáts Andrea és Hegedűs D. Géza olvassák fel.
A napló a Márai házaspár 31 évét dolgozza fel 1948 és 1979 között, amikor örökbefogadott kisfiúkkal elhagyták Magyarországot és külföldön próbáltak új életet kezdeni. Pár évvel ezelőtt, amikor megjelent a kötet, mi is írtunk róla: „Márai Sándor 1986 márciusában azt jegyezte fel naplójába, hogy elhunyt feleségétől, Lolától álmában üzenetet kapott: »Te másoknak írtad a naplót, én neked.« Ekkor döntött úgy, hogy megkeresi feleségének 1948-tól írott naplóit, füzeteit, és elolvassa őket. A naplók révén lélekben újra át tudta élni az együtt töltött éveket”.
Mikor? Április 11, 11 óra Hol? Víg Szalon
70 verssel a zsebben
Bár a magyar költészet napja csak pénteken esedékes, talán érdemes lehet már csütörtök este elkezdeni a ráhangolódást, ugyanis ekkor tartják az Időmérték 70 vers című kötet bemutatóját a Magvető Caféban.
A könyv az elmúlt 30 évben a Magvetőnél megjelent 70 költő versének válogatását tartalmazza.
Így például megtalálható benne Erdős Virág, Fehér Renátó, Garaczi László, Kállay Eszter, Kántor Péter, Nádasdy Ádám, Tandori Dezső, Vida Kamilla és még sok más szerző írása is. Egy remek körkép a kortárs irodalomról és általánosságban a magyar költészetről.
Az idén 70 éves Magvető még 2016-ban indította az Időmérték című könyvsorozatát, amiben a kortárs költészet kiemelkedő alkotói jelennek meg. Már több mint 40 könyv jelent meg a sorozatban, a kiadvány a kiadó évfordulós ünneplésének a része.
Mikor? Április 10., 17 óra Hol? Magvető Café
Énekelj közösen az Örkény Színház színészeivel
Az Örkény Színházban már hagyomány, hogy a költészet napján a nézőikkel közösen énekelnek. Az idei közös ünneplés pénteken 12 órától kezdődik, és József Attila a Sebő Együttes által megzenésített Rejtelmek című verse kerül majd terítékre.
Az eseményen fellép Sebő Ferenc énekes, Soós Réka népdalénekes, Mácsai Pál, az Örkény Színház igazgatója, továbbá a társulat több tagja is.
Este a társulat előadja az Anyám tyúkja (1.) című versszínházi előadás különkiadását, amiben most kizárólag József Attila versei kapnak majd helyet. Illetve a nap folyamán a Deák téren egy 1906-ban készült, szecessziós stílusú nosztalgiavillamos is látható lesz, amelyre felszállva a Vates, a Katona József Színház, a Radnóti Színház, a József Attila Színház és az Örkény társulat tagjai által felolvasott József Attila-verseket hallgathatunk majd felvételről.
Mikor? Április 11., 12 óra Hol? Madách tér
Versek a peronon
Ezen a napon még akkor is versekbe fogunk botlani, ha mondjuk csak kirándulni megyünk, ugyanis a MÁV programjában a vasút-, Volán- és HÉV- megállókban felolvasásokat hallhatunk majd a hangosbemondókból országszerte. Így például Jókai Mór, József Attila, Márai Sándor, Szabó Lőrinc és Nagy László versei, prózái töltik be majd a peronokat.
A program során 70 állomáson mintegy 300 alkalommal hangzanak majd el az irodalmi szövegek, így nem kell attól tartani, hogy lemaradnánk.
Ezen felül pedig egy kivételes „Versvonat” is indul péntek reggel 10 óra 8 perckor a Nyugati Pályaudvarról, ahol az utasok nemcsak verseket olvashatnak majd, hanem a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház művészeinek tolmácsolásában élőben is hallgathatják azokat.
Fotó: Wikipédia