Kari Hotakainen: Az ember 70 százaléka víz, 7 százaléka pedig düh

Kari Hotakainen: Az ember 70 százaléka víz, 7 százaléka pedig düh

Kari Hotakainen A Tanítvány című pszichothrillerének főhőse, Maria mielőtt új életet kezdene, bosszút akar állni nevelőszülein, valamint túszul ejti az általa megvetett, álszent világ néhány jeles képviselőjét. A finn szerzővel Csepelyi Adrienn újságíró beszélgetett a Margón, és bár Hotakainen minden válaszát átitatta a humor, szóba kerültek komoly gondolatok is, mint a társadalom álszentsége, a közösségi média világának káros hatásai és a buborék, amiben élünk.

Fotó: Kováts Zsófi

Rátkai Zsófi | 2023. október 14. |
Kari Hotakainen
A Tanítvány
Ford.: Panka Zsóka, Typotex Kiadó, 2023
-

A Margó Irodalmi Fesztivál péntek esti programja felolvasással kezdődött, majd Csepelyi Adrienn újságíró a dühről mint a szövegre szerinte leginkább jellemző érzésről kérdezte a szerzőt, aki elmondta, ő maga nem dühös, de van fantáziája és elképzeli, mit érez Maria: “Minden emberben van düh, ugyanúgy ahogy víz is van, de míg ez utóbbi 70, a düh csupán 7 százalék".

A kötetben kétfajta düh jelenik meg markánsan, az egyik a család felé, a másik pedig a társadalom felé irányul.

Felmerült a kérdés, hogy a társadalom, a család vagy a tágabb értelemben vett emberi közösségek álszentsége mennyire tükrözi az író gondolatvilágát. Hotakainen elmondta, az ő világképe jelentősen melegebb, mint Mariaé, de mindenképp azt akarta ábrázolni, mit érez az, akinek nem jó sors jut osztályrészül. Kétségtelen, tette hozzá, hogy vannak körülötte olyan emberek, akik étteremkritikákat olvasnak, és nagyon dühösek lesznek, utalva a regény Ínyenc nevű szereplőjére.

Ezután a regény hepiend nélküli Pygmalion-jellegéről esett szó, és arról, beszélhetünk-e vajon boldog végkifejletről abban az esetben, ha ugyan jobbá teszi a főhőst, de közben teljesen más emberré is. Hotakainen ugyan nem nagyon szokta a könyveit olvasgatni, de ezt a kötetet néhány hete újraolvasta, és úgy gondolja, van benne hepiend, mert Maria kapcsolatot létesít benne a rendőrrel, azaz létrejön egy közösség. Azt szándékosan kihagyta, hogy elmennek-e később kávézni, ahogy a való életben történne, de nem is kapna érte Nobel-díjat, ha beleírná, mondta. Ezután Csepelyi Adrienn azt a kérdést feszegette, a való életben összeérhet-e olyan emberrel az életünk, aki teljesen más közegből jön, és vajon mennyire befolyásolják az életünket a születésünk körülményei. Az író szerint az első öt év meghatározó, de később mi is színezhetjük ezt a képet, változtathatunk a felálláson. Csepelyi szerint Maria szemüvegén keresztül nagyon könnyű felületesnek, akár gonosznak is látni a nevelőszülőket vagy az elrabolt embereket, de nem egyértelmű, hogy valóban rosszak-e, vagy inkább meg vannak róla győződve, hogy ez a legjobb, amit tehetnek Mariával. Hotakainen úgy véli, senki nem bűnös abban, amit Maria tesz.

-

A továbbiakban a közösségi média világának szereplőiről volt szó: vajon realista elképzelés-e, hogy egy influenszer kívülről jövő kritikát kap és megváltozik. Lehetségesnek tartja, de alapvetően úgy látja, a színészek a színészekkel élnek, a csőszerelők a csőszerelőkkel, nehéz a buborékból kitörni. Elmesélte azt is, hogy írt egyszer egy újságcikket arról, hogy az írók nyáron ahelyett, hogy egymással találkoznának, elmehetnének egy mezőgazdasági szakkiállításra. Ehhez kapcsolódóan a regény groteszk jellegére terelődött a beszélgetés, és Hotakainen elismerte, hogy szeret humort is vinni a műveibe, mert

ugyan nyomasztó dolgokról ír, de tisztán tragédiát nem képes alkotni.

Szerinte a tragédiák a fiatal íróknak valóak, neki már meg vannak számlálva a napjai, jó dolgokra kell koncentrálnia. A regényben van lehetősége kiélni magát, családapaként, nagyapaként egy nyugodt ember. Kundera értelmezését hozta fel ekkor, aki azt vallotta, minden rendben van addig, amíg a könyv jobb, mint a szerzője.  

-

Majd a főszereplő bibliai eredetű nevére terelődött a szó, és arra, a szerző mennyire állt párbeszédben az írás során ezzel a komplex, csapongó karakterrel. A válaszból kiderült, hogy bizonyára minden karakterben jelen van az író egy része. Amikor elkezd írni, még nem sok mindent tud a szereplőiről, körülbelül a századik oldalnál alakul ki a végső karakter. A való életből a személyes ismerkedést hozta fel példának, hiszen éveken keresztül ismerkedünk a másikkal, mire teljesen kiismerjük, de sajnos a társadalom perifériáján bűnözővé válók esetében is csak később derül ki, hogy sorozatgyilkosok. Hotakainen nem tagja az egyháznak, de olvasta a Bibliát és nagyon érdekesnek találja Maria néhány értelmezését. Van olyan, ami egyezik az ő elképzelésével, de nem egy az egyben ugyanaz. A következőkben a nevelőapa, Laurie karakterét tárgyalták meg, és persze szóba került a közösségi média ferde tükre is, amelyben senki sem olyan, amilyennek láttatja magát. Felmerült, hogy a férfi szereplő azt mutatja, mennyire nem tudja az ember értékelni a kiváltságait, sokszor észre sem vesszük, mennyi mindenünk van, mert hozzászoktunk a jóhoz. 

Bár a regény a leírása szerint pszichothriller, Csepelyi szerint nagy sok esszéisztikus, filozofikus része van a szövegnek, ami egyben szatíra is. Az író erre úgy reagált, hogy rengeteg műfajban alkotott már, de például amikor Maria imádkozik, az a költői múltja, és a dohos szövegek a saját gondolatai. Vannak benne ugyanakkor kedves, hajlékony részek, ezeket nem tudja megmondani, honnan származnak, csak jönnek belőle. A munkafolyamatról elmondta, hogy mindig egy ötlettel kezdődik, és

ha jó az ötlet, akkor hat hónap alatt kiderül, életképes-e.

Akkor ugyanis az ötlet megtalálja a saját műfaját. Az író elmondása szerint két műfajban nem alkotott még, ez az opera librettó és az önéletrajz, de mivel sok zenét hallgat, egy-két jelenet teátrális, már-már opera jellegűnek tekinthető.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

A Bestiarium Hungaricumból a lidérc négy különböző formáját is megismerheted

A magyar hiedelemvilág lényeit Németh Gyula színes grafikái, P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei és Magyar Zoltán néprajzi és kultúrtörténeti leírásai jelenítik meg. A Bestiarium Hungaricum e két kulturális közelítés: kép és szöveg szimbiózisa által válik igazán különlegessé. Olvass bele!

...
Nagy

Luiz Schwarcz: Nehéz elképzelni, hogy ilyen lennék, ha kevesebb szenvedés jutott volna osztályrészemül

A 2023-as őszi Margó Irodalmi Fesztiválon Luiz Schwarcz és Orvos-Tóth Noémi beszélgetett. 

...
Nagy

Pető Péter: Az újkori moralizálás végtelenül élet- és szabadságellenes

Az Olyan gyönyörű ez a szöveg, hogy csak pucéran olvasom egy válóbuliba kalauzol, amiben a szereplők sztorijain keresztül Pető Péter a társadalmi megosztottságainkat vizsgálja. A kötet bemutatója a Margón volt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Kívülállóként néztem a fájdalmaimra

Az Ezt senki nem mondta! podcast arra keres választ, hogyan élték meg a meghívott írók és alkotók szülővé válásukat. Az évad utolsó részének vendége Péterfy-Novák Éva.

Hírek
...
Nagy

Ursula K. Le Guin: A jutalom, amit egy író a könyveiért kap, nem a profit, hanem a szabadság

...
Szórakozás

Bödőcs kisfilmjei keserű látleletek és műfajparódiák

...
Hírek

Már magyarul is olvasható Salman Rushdie új könyve, melyben az őt ért támadást dolgozza fel

...
Hírek

Soha nem hallott részleteket mond el könyvében Gypsy Rose, akit kitalált betegségekkel és bántalmazással tartottak fogságban

...
Hírek

Lovecraft is akart egyet a 7 méteres tekercsből, amin 6000 év történetét ábrázolták (videó)

...
Zöld

4 új pszichológiai könyv, amit érdemes beszerezned május elején

...
Gyerekirodalom

Gyerekkönyv a világ legizgalmasabb ételeiről – Olvass bele!

...
Hírek

Ez a szörnyű bűncselekmény inspirálhatta Nabokov Lolitáját

...
Hírek

Elhunyt a Shardlake-sztorik atyja, a történelmi krimik díjnyertes szerzője