1944. június 6-án került sor a II. világháború egyik legfontosabb hadműveletére, a normandiai partraszállásra. Ezen a napon a szövetséges csapatok fontos hídfőállásokat foglaltak el a Német Birodalom által megszállt Franciaország normandiai partszakaszán, Caen közelében, és ez hozzájárult ahhoz, hogy a náci Németország végül elveszítse a háborút. A partraszálláskor készítette a magyar származású Robert Capa karrierje egyik leghíresebb képét is (a háború után pedig az éledező Budapestet fotózta). Az évforduló apropóján olyan történelmi könyveket ajánlunk, melyek a D-nap eseményeit vagy és a partraszálláshoz vezető akciók kevésbé ismert részleteit mesélik el.
Stephen E. Ambrose: Elit alakulat
A 101. légideszant-hadosztály 506. ejtőernyős ezredének Easy százada a világ legjobb gyalogszázadai közé tartozott. Ambrose ennek a roppant figyelemre méltó alegységnek a II. világháborús történetét mondja el, az 1942-ben Georgia államban végzett embert próbáló alapkiképzéstől a D-napon át a végső győzelemig (a könyvbe itt beleolvashatsz).
Az Easy század mindent végigcsinált. Ejtőernyővel szállt le a D-nap hajnalán, és Hitler berchtesgadeni Sasfészkének elfoglalásával fejezte be a háborút. E könyv annak a gyalogszázadnak állít emléket, amely 150 százalékos veszteséget szenvedett a háború végéig, ahol valóban „egy falka testvér” módjára koplaltak, fáztak, éltek és haltak együtt a katonák. Az alakulat utolsó veteránja, Bradford Freeman 2022-ben hunyt el.
Cornelius Ryan: A leghosszabb nap
A résztvevők interjúinak felhasználásával írt könyv 1959-es megjelenése óta több tízmillió példányban kelt el, 18 nyelven. Az Overlord hadművelet, vagyis a szövetségesek európai partraszállása pontosan 1944. június 6-án éjfél után tizenöt perccel kezdődött. Azokban a percekben az amerikai 101. és 82. légiszállítású hadosztály néhány különlegesen öszeválogatott ejtőernyős katonája kiugrott a repülőgépből Normandia fölött a holdfényes éjszakában. Öt perccel később és nyolcvan kilométerrel arrább a brit 6. légiszállítású hadosztály egy kis csapata ereszkedett le. Ők voltak a jelzők, azok a katonák, akik azt a feladatot kapták, hogy fényekkel kitűzzék a leugrási övezeteket az őket hamarosan követő ejtőernyősök és a vitorlázógépeken szállított gyalogság számára.
A szövetséges ejtőernyős egységek világosan megjelölték a normandiai hadszíntér szélső határait. Közöttük húzódott, végig a francia tengerparton, az öt inváziós partszakasz: a Utah, az Omaha, a Gold, a Juno, és a Sword. A kora hajnali órákban, miközben az ejtőernyősök Normandia sötét sövényei között harcoltak, a legnagyobb hajóhad, melyet valaha látott a világ, gyülekezni kezdett e partok előtt: majdnem ötezer hajó szállított több mint kétszázezer katonát, tengerészt és a partvédelem katonáit. A támadás reggel fél 7-kor kezdődött, hatalmas légi- és haditengerészeti bombázás és tüzérségi össztűz előkészítése után, az invázió első hullámában néhány ezer katona gázolt ki a partra. Ez a könyv nem pusztán hadtörténet, hanem egyes emberek története: a szövetséges hadsereg katonáié, az ellenségé, akik ellen harcoltak, és polgári személyeké, akik belekeveredtek a D-nap véres forgatagába.
Antony Beevor: A D-nap
A D-nap még Sztálint is csodálattal töltötte el, ahogy az egy Churchillnek írt leveléből kiderült. Akik részt vettek a La Manche túlsó partjáról indított invázióban, legyenek katonák, tengerészek vagy repülősök, sohasem fogják elfelejteni a látványt. Természetesen a német védők sem, akiket csak az utolsó pillanatban riadóztattak a normandiai partokon. Ez volt a valaha összegyűjtött legnagyobb inváziós flotta. A vállalkozás nagysága és az aprólékos tervezés példa nélkül álló volt, és bár a hídfőállásokat a tervek szerint sikerült elfoglalni, hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a csata következő fázisa sokkal nehezebb lesz, mint azt bárki gondolta volna.
Normandia vastag sövényei a védőknek kedveztek, és a németek, különösen a Waffen-SS hadosztályok ravaszul és kétségbeesett vadsággal küzdöttek. Ahogy egyre mélyebben hatoltak a szárazföld belsejébe, a brit, kanadai és amerikai erők olyan harcokba keveredtek, melyek ádázságukban gyakran felvették a versenyt a keleti fronton vívott ütközetekkel. A veszteségek egyre nőttek, akárcsak a feszültség mindkét oldal parancsnokai között. A harcmezők között vagy a szövetségesek bombázásaiban csapdába esett francia civilek elmondhatatlan gyötrelmeken mentek keresztül. Még a felszabadulás örömének is megvolt az árnyas oldala.
A Franciaország északi részén vívott csata nem csak egy generációt jelölt meg, hanem az egész háború utáni világot, és nagymértékben befolyásolta az Amerika és Európa közötti kapcsolatokat. Az író korábban mellőzött dokumentumokat használt fel fél tucat ország több mint harminc archívumából, és így vált a kötet a normandiai csata eddigi legszemléletesebb, legalaposabb beszámolójává.
John Keegan: Hat hadsereg Normandiában
A világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve a partraszállást és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg valójában hét: külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót, az angol, a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan a szerző megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták.
Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a II. világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette a modern idők szakmailag leghatékonyabb hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.
Ben Macintyre: A vagdalthús hadművelet
A II. világháború végéhez közeledve két brit haditengerészeti hírszerző őrült ötlettel áll elő, hogyan lehetne félrevezetni a németeket a dél-európai partraszállás helyével kapcsolatban. A terv kivitelezésében a kulcsszereplő egy teljesen valószínűtlen titkos ügynök lesz: egy hulla. Ben Macintyre bestsellere bemutatja a különös történetet, mi történik miután a halott embert – brit katonai egyenruhába öltöztetve, hamis hírszerzési iratokkal a táskájában – megtalálják a németek által megszállt területen és hogyan változtatja meg Hitler katonai terveit ez a fondorlatos akció, megnyitva az utat a szövetségesek titkos hadművelete előtt. A könyvet John Madden rendező filmesítette meg, Colin Firth főszereplésével. A szerző egyébként külön kötetben megírta a D-nap kémtörténetét is, mely nem kevésbé izgalmas.
Will Fowler: D-nap – Az első 24 óra
A történelem hadműveleteiben ritkán volt egy 24 órás időszak annyira sorsdöntő, mint 1944. június 6-án. Minden idők legnagyobb partraszállása során közel 7000 hajó több mint 132 000 amerikai, brit és kanadai katonát tett partra Normandiában. Rommel tábornagy már korábban felismerte, hogy a szövetséges erők az első napon a legsebezhetőbbek egy német ellentámadással szemben. Ha a németek képesek egy jelentős ellentámadásra és meghiúsítják a partraszállást, az európai háború menete minden bizonnyal másként alakul.
A szövetségesek, akik az Enigma rejtjelezőgép kódjainak megfejtése után képesek voltak meghatározni a németek hadrendjét, mindent megtettek, hogy elhitessék ellenfeleikkel: a partraszállásra a Doveri-szoros környékén, Normandiától keletre kerül sor. A kötet speciális térképek segítségével mutatja be a normandiai partraszállás első 24 óráját, és részletesen leírja az egyes partszakaszok eseményeit.
Nigel West, Juan Pujol Garcia: A kém neve Garbo
A történelem egyik legsikeresebb kettősügynökét, a megtévesztésre épülő hírszerzés stratégiai mesterét, Juan Pujol Garcíát a második világháború során a brit titkosszolgálati kódneve alapján csak Garbóként ismeri a világ. Ő volt a szövetségesek által készített legnagyobb átverés központi figurája. A Fortitude hadművelet célja az volt, hogy biztosítsa a normandiai partraszállás sikerét, elterelje a németek figyelmét és meggyőzze őket, hogy nem Normandia, hanem a Doveri-szoros térsége lesz a szövetséges invázió fő iránya. Hatalmas propagandagépezet indul be, a brit társadalom legjava, katonák, hírszerzők, elemzők, nyelvészek, egyetemi tanárok, állnak csatasorba, hogy hihetővé tegyék a németek számára az átverést.
Közben Garbo, aki Arabel kódnéven a németek legmegbízhatóbb ügynöke volt, képzeletbeli ügynökhálózatának segítségével etette a németeket. A németeket 24 emberből álló hálózatának jelentéseivel látta el, a hadvezetés és az Abwehr, a hírszerzés és a kémelhárítás csúcsszerve a legnagyobb csodálattal nézte, hogyan építi föl és kezeli szervezetét. A nácik mesterkémei még csak nem is gyanították, hogy kettős ügyök, és csapatának minden tagja kitalált személy volt. Garbo meggyőzte a németeket, hogy tartsák vissza a csapataikat, amelyek meghiúsíthatták volna a partraszállást a D-napon, és elhitette velük, hogy az csak elterelés volt, az igazi partraszállás színhelye Calais lesz.
Kiléte évtizedekig szigorúan őrzött titok maradt. A háború után eltűnt, majd 1959-ben megrendezte a saját halálát. Nigel West évtizedekig foglalkozott az MI5 kettős kémeivel és Garbóval. Hosszú ideig nem tudott nyomára bukkanni: az MI5 áthatolhatatlan védőfalat emelt köré. West azonban hosszas nyomozómunkával kiderítette, hogy az általa keresett Juan Pujol García él, és tízévi nyomozás után, 1984-ben New Orleansban találkozott előszörvele. Kettőjük könyve, amely az MI5-os dossziéit is tartalmazó visszaemlékezéseit foglalja keretbe, elmeséli Garbo hihetetlen történetét, és dokumentálja a történelem legnagyobb jelentőségű megtévesztő hadműveletét.
Colin Beavan: Jedburgh-művelet
A II. világháború egyik elveszett fejezetének helyreállítójaként, háborús thrillerként és tisztelgésként 300 bátor, hosszú ideig hallgató ember előtt, Colin Beavan könyve nagyban hozzájárul ahhoz, hogy megértsük az amerikai hadviselést. A D-nap előtt ezek a fiatal amerikai, brit és francia katonák – egytől egyig önkéntesek – ugrottak le ejtőernyővel Franciaországban mélyen az ellenséges vonalak mögött. A szorongatott francia ellenállással együttműködve a „Jedek” gyors és döbbenetesen hatékony gerillahadjáratba kezdtek a német hadigépezet védtelen pontjai ellen. Colin Beavan, akinek a nagyapja segítséget nyújtott az OSS-nek a Jedburgh-művelet koordinálásában, többtucatnyi interjút készített a túlélő „Jedek”-kel és családtagjaikkal, hogy elmesélje ezeknek a fékezhetetlen fenegyerekeknek és kalandoroknak a hihetetlen történetét, akik végrehajtották Amerika első különleges bevetéseit.
Fotó: Amerikai támadó csapatok partraszálló hajón közelednek az Omaha Beach nvű szakaszhoz, 1944. június 6-án. Fotó: USA Nemzeti Archívuma / Wikipedia